Hét eleji bejelentése szerint a mai napon, azaz január 18-án a Wikipédia angol nyelvű oldala 24 órás elsötétítésével tiltakozik az amerikai törvényhozás által tárgyalt kalózkodás elleni törvénytervezetek, a SOPA és a PIPA ellen.
Tegnap ez a banner fogadta az angol oldalra látogatókat
A Wikimedia Foundation közleménye szerint az oldal 1800 szerkesztőjét mind bevonták az egyeztetésbe, amelynek során a politikai állásfoglalás mellett döntöttek. Korábban ilyet a Wikipédia még soha nem tett. Most azonban a szerkesztők úgy érzik, a Wikipédia működésének alapját, azaz a tudás szabad megosztását és elérhetőségét veszélyeztetik a tervezett intézkedések.
Blackout
A törvénytervezetek alapvető célja, hogy hatékonyabbá tegye a jogsértésekkel szembeni hatósági fellépését. Ennek érdekében a PIPA egyszerűsítené a kalózoldalak zárolásának folyamatát, míg a SOPA felhatalmazná az amerikai hatóságokat arra, hogy az Egyesült Államokban bejegyzett weboldalak mellett az országhatáron kívülről üzemeltetett kalózoldalak ellen is intézkedjenek. A tervezeteket támogatja a hollywoodi filmipar és a zeneipar legtöbb képviselője, ellenben számos kritika érte olyan online vállalkozások részéről, mint a Google, a Facebook, a Yahoo, a Twitter vagy az eBay, sőt a Fehér Ház is aggályosnak minősítette a tervezetek legitim vállalkozásokra gyakorolt hatását.
A Yahoo News Fehér házi forrásokra hivatkozva időközben arról is ír, hogy a kritikára reagálva módosíthatják, de akár teljesen át is írhatják az élesebben bírált SOPA szövegét. A tervezetet jegyző szenátorok már bejelentették, hogy módosítást nyújtanak be a törvényhez, de ezek szövege pontosan még nem ismert.
Utolsó kommentek