Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Letiltják a hamis mobilokat?

A HENT híre szerint a kenyai kommunikációs hatóság azt tervezi, hogy letiltatja a hamis készülékeket a mobilhálózatokról.  Ehhez a mobiltelefonok ún. IMEI számát használnák, amely egy 15 számjegyű azonosítókód, mellyel minden, világszerte gyártott és forgalmazott mobilkészülék rendelkezik. Az egyedi kódot alapvetően a lopott mobilok letiltatásához használják. A hamisítványoknak többnyire nincs ilyen, vagy ha van is, az duplikáció, és egy eredeti készülék sajátja.

Hamis mobil a NoKamu kiállításon

Becslések szerint a világon ötből egy mobilkészülék hamisítvány. Az AllAfrica portál ez alapján úgy becsüli, a hatóság intézkedése akár 4,4 millió kenyai előfizetőt is érinthet. A becslés megközelítőleg jó lehet, mivel a négy helyi szolgáltató egyike, a Safaricom hálózatán közel 1 millió érvénytelen vagy ismeretlen IMEI számú telefon működik.

A kenyai szolgáltatók egyértelműen nem túl lelkesek, tartanak ugyanis előfizetőik reakcióitól, ezért időt kértek a hatóságtól, hogy alternatív javaslattal állhassanak elő a hamisítványok kiszűréséhez. A felek szeptember elején tárgyalnak.

Az intézkedés terve kapcsán több szakértő is jelezte, hogy az érvénytelen IMEI számú készülékek lekapcsolása nem jó döntés. Többen úgy vélik, duplán büntetnék ezzel azokat, akik jóhiszeműen vásároltak hamisítványt, és nem tudják, hogy baj van készülékükkel. A Nokia, mint a világ egyik legtöbbet hamisított készülékének helyi képviselője közölte, Indiában is próbálkoztak már hasonlóval, de ott is kudarcot vallottak, mivel a szolgáltatók sok eredeti készülék birtokosát is lekapcsolták hálózatukról. A finn cég szerint nem lehet végrehajtani egy ilyen programot, amíg nem tisztázott annak pontos metódusa, továbbá amíg biztosítani nem tudják, hogy a külföldön vásárolt, de eredeti készülékeket nem tekintik érvénytelennek.

0 Tovább

Kínában már kapható az 5-ös "iPhone"

Egyes pletykák szerint talán szeptember végére várható, hogy az Apple forgalomba hozza legújabb készülékét, az 5-ös számot viselő iPhone-t. A mobiltechnológia iránt érdeklődők kiszivárgott dizájnterveket már láthatták a neten, a valódi specifikációkra azonban a többségnek még várnia kell. Nem úgy a kínaiaknak! A helyi hamisítók ugyanis már piacra dobták a maguk verzióját.

A hamis iPhone 5 első pillantásra alapvetően azokat a bizonyos formatervezése irányokat követi, amelyeket a fentebb jelölt linken is láthatunk. A hamisított okosmobil alig 7 mm vékony, amelyhez képest hivatalos elődje a maga 9,3 mm-es vastagságával nagynak hat. A látványtervek és a hamisítvány között a Home gomb megjelenése jelent látványosabb különbséget: a hamisítványon megtartották a kör formát, míg a terveken megnyújtották a gomb helyét. A hamisítvány egyébként a megszokott iPhone fekete kivitelben, a szokásos oldalgombokkal és irányító panelekkel készült.

0 Tovább

Kína összeházasította az almát és a robotot

Nem tisztünk megítélni, hogy melyik a jobb, az iPhone vagy a Google, kinek ennek a híve, ki annak. A kínai hamisítók azonban nem bíznak semmit a véletlenre: mindkét tábornak a kedvére próbálnak tenni. Gondosan összeházasították a két felet, amelyből megszületett a GooApple. 

 Készülékük éppen úgy néz ki, mint egy iPhone, de Android szív dobog benne, igaz a menürendszert az Apple termékénél megszokotthoz igazították. 

0 Tovább

Hallo? Pandora?

Múlt heti autós gyűjtésünk után most a hamis mobiltelefonokból szemezgetünk kicsit. Találtunk példát klasszikus hamisításra, azaz a forma és védjegy teljes körű másolására és olyan újításokra is, amire tényleg csak a kínai utángyártók képesek.

1. Sorakoznak a hamis iPhone-ok

2. Nahát, újít az Apple?

0 Tovább

iPhone 4: eredeti vs. hamis

Az imént egy kissé amatőr, de mindenképpen oktató szándékú anyagra bukkantam a legnagyobb videómegosztó oldalon. A közel öt perces videóban egy hamis, illetve egy eredeti iPhone 4-es jelzésű készülék kerül összevetésre. Van benne néhány baki, de már csak azért is érdemes megnézni, hogy lássuk avatatlan szemeknek a két mobil első pillantásra mennyire egyformának tűnik.

A különbségek (angolul nem tudóknak: a bal oldali a hamis)

- a két terméknek másképp nyílik a doboza; a hamis egy külső és egy belső dobozból áll, míg az eredetinek egy doboz alkotja a csomagolását

- az eredeti készülék vékonyabb és kicsit nehezebb (a videó kommentárjában olvasható a vonatkozó korrekció), míg a hamis vastagabb és könnyebb

- a hamisítvány tapintásra gyengébb minőségűnek tűnik, az oldalelemek nem fémből készültek, ahogy az igazi esetében

- a hamis készülék kijelzője jobban tükröződik, mint az eredetié, továbbá a készülék hátlapja a meglévő gombok ellenére nem nyitható le, az oldalgombjai eltérőek, működőképességük kérdéses

Amit még érdemes kiemelni: a bemutató szerint a hamis készüléket kb. 15 percig tudták üzemben tartani, azóta nem lehet bekapcsolni, a hozzá kapott töltőre a készülék nem reagál.

1 Tovább

nokamu

blogavatar

Blog a hamisításról, kalózkodásról, jog- és fogyasztóvédelemről.

Utolsó kommentek