Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Fekete képernyő helyett olvass könyvet!

Többszörösen beszámoltunk már arról milyen heves ellenállást váltott ki a Stop Online Piracy Act (SOPA) néven benyújtott törvénytervezet az Egyesült Államokban, ideje, hogy a másik, a támogató oldalról is mutassunk valamit.

A jogsértések ellen hatékony fellépést ígérő jogszabályt számos kritika, majd tiltakozási hullám érte (lásd ITT). A héten, január 18-án többek között a Wikipedia angol oldala tiltakozott elsötétítéssel a SOPA elfogadása ellen. Válaszul ugyanaznap az olyan stúdiókat tömörítő Creative America, mint az NBC Universal, a Sony, a Warner, a Disney billboard hirdetést jelentett a New York-i Times Square-n. A digitális hirdetésben azt ajánlották, a fekete képernyők feletti bosszankodás helyett olvassunk inkább könyvet, hallgassunk zenét vagy nézzünk meg egy jó filmet.

Hirdetés New York legforgalmasabb pontján

Közzétettek egy információs ívet is, amelyben a tervezetet érő vádakra reagálnak, úgy mint veszélyezteti-e a legitim vállalkozásokat a jogszabály, működik-e a tartománynév (DNS) alapú tartalomszűrés stb. (A The Truth About Rogue Site Legislation című doksit ITT érhetitek el.) Emellett elindítottak egy médiakampányt, amelynek első hirdetését (figyelem, ez egy tévés felvétel) alább nézhetitek meg. A jogvédelem fontosságát hangsúlyozó televíziós hirdetést print és rádió reklámok is követik majd.

A SOPA sorsa egyelőre teljesen kérdéses. Az amerikai szenátus igazságügyi bizottsága februárban veszi napirendjére a tervezetet, addig még rengeteg minden történhet mellette is, ellene is.

(Via: Ars Technica)

0 Tovább

Elsötétítéssel tiltakozik a Wikipédia

Hét eleji bejelentése szerint a mai napon, azaz január 18-án a Wikipédia angol nyelvű oldala 24 órás elsötétítésével tiltakozik az amerikai törvényhozás által tárgyalt kalózkodás elleni törvénytervezetek, a SOPA és a PIPA ellen.

Tegnap ez a banner fogadta az angol oldalra látogatókat

A Wikimedia Foundation közleménye szerint az oldal 1800 szerkesztőjét mind bevonták az egyeztetésbe, amelynek során a politikai állásfoglalás mellett döntöttek. Korábban ilyet a Wikipédia még soha nem tett. Most azonban a szerkesztők úgy érzik, a Wikipédia működésének alapját, azaz a tudás szabad megosztását és elérhetőségét veszélyeztetik a tervezett intézkedések.

Blackout

A törvénytervezetek alapvető célja, hogy hatékonyabbá tegye a jogsértésekkel szembeni hatósági fellépését. Ennek érdekében a PIPA egyszerűsítené a kalózoldalak zárolásának folyamatát, míg a SOPA felhatalmazná az amerikai hatóságokat arra, hogy az Egyesült Államokban bejegyzett weboldalak mellett az országhatáron kívülről üzemeltetett kalózoldalak ellen is intézkedjenek. A tervezeteket támogatja a hollywoodi filmipar és a zeneipar legtöbb képviselője, ellenben számos kritika érte olyan online vállalkozások részéről, mint a Google, a Facebook, a Yahoo, a Twitter vagy az eBay, sőt a Fehér Ház is aggályosnak minősítette a tervezetek legitim vállalkozásokra gyakorolt hatását.

A Yahoo News Fehér házi forrásokra hivatkozva időközben arról is ír, hogy a kritikára reagálva módosíthatják, de akár teljesen át is írhatják az élesebben bírált SOPA szövegét. A tervezetet jegyző szenátorok már bejelentették, hogy módosítást nyújtanak be a törvényhez, de ezek szövege pontosan még nem ismert.

(Via: Wikimedia, Yahoo)

0 Tovább

Okos alkalmazással bojkottálják a kalózkodás elleni törvény támogatóit

Egyre hevesebb a vita az Egyesült Államokban a törvényhozás által tárgyalt, Stop Online Piracy Act (SOPA) névre keresztelt kalózkodási törvény kapcsán. A jogszabály minden eddiginél szélesebb hatáskört biztosítana a hatóságoknak az interneten elkövetett jogsértések felderítését és megszüntetését illetően, többek között engedné, hogy az amerikai hatóságok nem csak az országban bejegyzett, de nemzetközi weboldalak ellen is eljárást kezdeményezzenek. 

Bár a tervezetnek sok a támogatója, igen hangosak az ellenzői is. A Facebook, a Google, a Yahoo, a Linked­In, az eBay és Mozilla például közös levélben fordult a kongresszushoz, kérve, hogy fontolják meg a SOPA intézkedéseit. A Wikipédia szintén szót emelt, de még a BSA is aggályosnak érzi a terveket. (Részletek ITT!) A nagy nevek mellett a hétköznapi internetezők is aktivizálódnak, legújabb leleményük egy olyan okostelefon alkalmazás, amelynek segítségével a fogyasztók bojkottálhatják a SOPA-támogató cégek termékeit.

  

A Boycott SOPA egy ingyenes letölthető alkalmazás, amely a termékek vonalkódjának beolvasását (ehhez egy vonalkód olvasó appot is le kell persze tölteni) követően összeveti azt egy adatbázissal, és ha talál kapcsolatot a SOPA tervezetét támogató mintegy 800 céggel, jelzi azt a vásárlónak. 

Az Android alapú alkalmazás a közvetett céges kapcsolatot is elemzi. A fejlesztő Chris Thompson például narancslevet akart vásárolni, de a kód leolvasása után kiderült, hogy a termék a Coca-Cola csoporthoz tartozik, amelynek közös vállalkozása van a Nestlé-vel, amelynek részesedése van a L'Oréal cégcsoportban, amely viszont lobbizik a SOPA elfogadásáért. Na tessék.

Az alkalmazás fejlesztője azt reméli, a fogyasztói bojkott elég nyomást tud gyakorolni a támogató cégekre ahhoz, hogy azok átgondolják, mi mellett teszik le voksukat. Az appot a statisztikák szerint már több mint 5 ezren töltötték le.

(Via: Forbes)

0 Tovább

nokamu

blogavatar

Blog a hamisításról, kalózkodásról, jog- és fogyasztóvédelemről.

Utolsó kommentek