Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Egyre több a hamis rák-gyógyszer Amerikában

Nagy port vert fel, amikor az Avastin nevű készítmény hamisítványát fedezték fel az amerikai piacokon. Hatalmas profitra tehetnek szert a hamisítók - emberéletek árán.

A daganatos betegségek kezelésére szolgáló orvosságok utánzatai egyre nagyobb számban fordulnak elő Ázsiában és a Közel-Keleten, időnként pedig feltűnnek Európában és Amerikában is. Az Egyesült Államok-béli Gyógyszerbiztonsági Intézet szerint amerikai jelenlétük az elmúlt öt év aggasztó fejleménye.

A hatóságok rendszerint még a raktárakban rajtaütnek a hamis szállítmányokon. Időnként azonban a gyógyszertárakba és kórházakba is utat találnak e készítmények – Sanghajban például 80 páciens életét veszélyeztették e szépen csomagolt kotyvalékok.
A hamisítók az elérhető nagy profitráta miatt fordultak a rák elleni orvosságok felé. Míg a Viagra – a bűnözők régi célpontja - például 15-20 dollárba kerül tablettánként, addig az intravénás Avastin 400 milligrammos ampulláiért 2400 dollárt is kifizetnek.

Az elmúlt években lefoglalt effajta hamisítványok többsége Kínából származik, ahol a gyenge szabályozás és a gyors iparosodás kedvez az illegális gyógyszerhamisításnak. Az idén felbukkant hamis Avastin-szállítmányok kapcsán is Kínát tartják lehetséges származási országnak az amerikai hatóságok.

A készítmény útját feltérképezték, és jól jellemzi, hogyan furikázzák ezeket a szereket körbe a világban, hogy összezavarják az eredetükre utaló nyomokat. Mielőtt az Egyesült Államokba érkezett volna, a hamis Avastin Törökországot és Angliát is megjárta. Ezután egy kanadai gyógyszerforgalmazó cégen keresztül juthatott belőle az amerikai orvosokhoz is. A hamisítványok keményítőt, sót, oldószereket tartalmaztak – az eredeti hatóanyagnak pedig nyomát sem találták benne.

Ez azonban csak csepp a tengerben. Tavaly Kínában, egy rajtaütés során 23 millió hamis tablettát foglaltak le, köztük a Tamoxifen nevű mellrák elleni készítményt. 2010. tavaszán Málta szigetén leukémia elleni gyógyszerek hamisítványait kapcsolták le. 2007-ben Nagy-Britannia gyógyszertáraiig jutott egy prosztata-daganatokat gyógyító készítmény illegális utánzata.

(VIA: The Wall Street Journal)

0 Tovább

50 millió fontot keresett hamis bombadetektorok értékesítésével!

Tíz évig terjedő börtönbüntetésre ítélte a brit bíróság azt az üzletembert, aki hamisított bombadetektorokat értékesített többek között az iraki hadseregnek. Vevői a mai napig használják az eszközöket.

Bizonyíték: a középső eszköz egy golflabda-kereső, a két szélső a "bombadetektor"

0 Tovább

Eredetiségigazolásra szorulnak a rákok

Korábban luxus, ma már megfizethetőbb ínyenc csemegének számít a gyapjasollós rák a kínai fogyasztók körében. De ahogy majd minden más terméket, úgy ezt a  fogyasztási cikket is utolérte a hamisítás, ezért a Yangcheng-tavi halász szövetség különböző ötletekkel próbálja igazolni a tóból kihalászott rákok eredetiségét. Korábban lézerrel égették a páncéljukba eredeti élőhelyük nevét, az idei halász szezonban pedig 15 millió műanyag címkét (melyen még egyedi szériaszám is szerepel!) osztottak szét a halászok között, amelyek a rák páncéljára ragasztva szolgálnak hitelesítőként.

Ínyenc falatok?

A Yangcheng-tóból kifogott rákoknak különleges, édeskés ízük van, amelyet a szakértők szerint élőhelyük sajátos ökológiai adottságainak köszönhetnek. Hogy hogyan lehet ezt hamisítani? Az ízt sehogy (legalábbis bízunk benne…), de a dolog egyszerű. A laikus fogyasztó nem tud megkülönböztetni két azonos fajba tartozó állatot, így egyszerűen rámondják, hogy a rák a tóból lett kifogva. Ha a vásárló megeszi, akkor esetleg észreveszi a különbséget, de addig nem. A halászok becslése szerint évente tízszer annyi hamis, mint valódi rákot adnak el a kereskedők.

A rákhamisítás egyébként egy klasszikus üzleti történet eredménye. Miután Kína gazdasága elkezdett fellendülni, egyre többen kerültek jobb anyagi körülmények közé, így egyre nagyobb lett az igény a különleges fogyasztási cikkek iránt.  A kereslet hamar nagyobb lett, mint a Yangcheng-i kínálat, úgyhogy rövid úton felbukkantak az ország más édesvizeiben kifogott rákok, amelyeket a 30 százalékkal magasabb eladási ár reményében Yangcheng-iként kínáltak a kereskedők.

A jelentős kereslet ugyanakkor nem csak a hamisítást lendítette fel, hanem a tó állatállományát is leredukálta. Ma már a tóból kifogott rákok többsége nem ott jött a világra, hanem betelepítették. Az élelmiszeripari követelmény szerint elegendő ugyanis, hogy a rákok fél évig a tóban tenyésszenek, mielőtt kifogják, és autentikusként eladják őket.

0 Tovább

Hangyákkal a hamisítás ellen

Az óragyártókat képviselő Fondation de la Haute Horlogerie (FHH) a svájci órakészítőkkel közreműködve 2009-ben indított nagyszabású kampányt a hamisítás ellen, amelynek keretében a Lausanne művészeti egyetem diákjait kérte fel hamisítás elleni kampányfilmek elkészítésére. A pályaművek közül a napokban hirdettek győztest a szakértők. A legjobb rendezésnek járó díjat Ovidé lo Castro nyerte hangyás rövidfilmjével. (Franciások előnyben!)

További díjazott kisfilmeket a szervezet honlapján tudtok megnézni. Érdemes, érdekesek.

0 Tovább

nokamu

blogavatar

Blog a hamisításról, kalózkodásról, jog- és fogyasztóvédelemről.

Utolsó kommentek