Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

A hamisítványok miatt szenved a wireless gyártó

A mélységbe taszította a Ubiquiti Networks részvényeit, a vállalat bejelentése, miszerint akár 35 százalékkal is ronthatja negyedéves eredményeit a hamisítványok terjedése.

A Ubiquiti Networks Inc. (UBNT) múlt csütörtökön állt a befektetők és az elemzők elé a hírrel, miszerint akkora problémát okoz termékeinek hamisítása, illegális lemásolása, hogy ez akár bevételeinek harmadát is elviheti a következő negyedévben.

A tőzsdére tíz hónapja bevezetett, feltörekvő kaliforniai cég vezeték nélküli kommunikációs hálózatokhoz gyárt kiegészítő berendezéseket. Miután a hír napvilágot látott, a részvények meredek zuhanásba kezdtek, 40 százalékos értékvesztéssel a valaha mért legalacsonyabb értékre süllyedt az árfolyam.

A Ubiquiti 2005-ben klasszikus garázs (pontosabban lakás-) cégként indult. Robert Pera, a vállalat vezérigazgatója korábban az Apple-nél dolgozott fejlesztőmérnökként. A Ubiquiti AirMax WIFI-berendezései kezdettől népszerűnek bizonyultak, azonban a cég nem tudta megfékezni a hamisított utánzatok terjedését. A vállalat főleg a fejlődő országok dinamikus növekedéssel kecsegtető piacain aktív, az AirMax termékcsalád pedig bevételeinek több mint felét adja.

John Ritchie pénzügyi igazgató kiemelte, hogy mekkora veszteséget okoznak a hamisítók. Az észak-amerikai régiót leszámítva, nem sikerült elérni, hogy az utánzatok kikerüljenek az értékesítési csatornákból. A probléma a vállalat hivatalos viszonteladói partnereinél is jelentkezett.

A legsúlyosabb a helyzet Latin-Amerikában, ahol a hamisítványok miatt már az előző negyedévben is közel 40 százalékos visszaesést kellett elkönyvelnie a cégnek. A külföldi bevételek jelentik a vállalat fő bevételi forrása, az eladások közel háromnegyede Észak-Amerikán kívül történik.

A hamisítványok nem csak az elmaradó bevételeken keresztül keserítik meg a cég mindennapjait, de az eladatlan termékek révén a viszonteladói raktárkészleteket is egészségtelenül magas szintre duzzasztják. Míg korábban 68 napnak kellett eltelnie, mire egy eladásból a pénz megérkezett a vállalat számlájára, addig ehhez ma már 72,5 napnak kell eltelnie. Ez pedig rontja a cég likviditását, készpénz-hozzáférését.

A múlt hónapban a Ubiquiti pert nyert egyik saját korábbi forgalmazója, a Kozumi USA Corp. ellen. A bíróság megállapította, hogy kínai gyártókkal együttműködve a Kozumi elősegítette a hamisítványok gyártását.

A pénzügyi igazgató épp emiatt bizakodásának adott hangot, hogy a jogi eredmények hamarosan hatékony gátját jelentik majd a hamisítványok terjedésének. A svájci USB bank ugyanakkkor szkeptikus, mivel álláspontjuk szerint a megnyert pereknek már most is tükröződniük kellene az eredményekben, azonban a várt javulás egyelőre elmaradt. Ezért a részvényt „vételre ajánlott”-ról „semleges” besorolásba helyezték át.

(VIA: Wall Street Journal)

 

0 Tovább

Veszélyes üzem lehet a hajvasalás!

Mai videónkban egy újabb hamisítványt nézhettek meg belülről, ezúttal az Európa szerte népszerű márka, a 'ghd' hajvasaló egy utánzatát szedik kisebb darabokra. Ha kissé szétnéztek a gyártó honlapján, láthatjátok, hogy a cég igen trendi darabokat gyárt, amelyek között minden nő megtalálja a maga ízlésvilágának megfelelőt. Nem csoda hát, hogy a hamisítók is megcélozták a terméket. Persze, a hamisítás nem csak ezt az egyetlen márkát érinti a hajápolási piacon, így az alábbi anyag mindenkinek hasznos tanulságul szolgálhat.

Az első, ami szembe ötlik, hogy a videóban bemutatott hamisítvány mennyire sikerült darab. Az avatatlan szemlélő nem mondaná meg, hogy nem eredeti vasalóról van szó. Még a szériaszám és a hologramos címke is a helyén van. De épp ez az első ötlet, ami segítséget nyújt: a ghd oldalán ugyanis le lehet kérdezni a hologramos címkén szereplő azonosító számot, így ellenőrizhető a termék eredetisége. A második praktika a márkajelzéssel ellátott csavarfedő kupakok lepattintása: az eredeti darab esetében két egyforma csillagfejű csavar rögzíti össze a vasaló két oldalát, míg a hamisítványnak csak egyik fele csavaros.

A nem kifejezetten barkács kedvű fogyasztóknak itt majdnem meg is áll a tudománya. Többségünk nem áll neki szétszerelni egy ilyen műszaki cikket, így nem nézi meg az eltérő hegesztéseket, vagy, hogy a fővezeték az európai szabványtól eltérő színű. Ugyanakkor ha valaki elkezd használni egy ilyen terméket, és a vasaló lapon túl hamar sérülések, kopások jelennek meg, jobb ha nem használja tovább. Az eredeti darabok ugyanis nem sérülnek meg - legalábbis rendeltetésszerű használat mellett - olyan látványos módon, ahogy a videóban látszik, így egy ilyen hiba jó jelzése annak, hogy nem eredeti darabbal van dolgunk.

Talán nem kell hosszan részleteznünk, hogy a hamis elektronikai termékek mennyire veszélyesek lehetnek. A minőségi szabványok be nem tartása, az ellenőrzések hiánya, a gyengébb anyagok mind a balesetveszély kockázatát növelik. A hamis ghd-k esetében például konkrétan előfordult, hogy egy brit lány leégette néhány hajtincsét és a frufrujának egy részét miközben hamis hajvasalóval próbált frizurát készíteni magának. A szakértői vizsgálat megállapította, hogy a hamisítvány, szemben az eredeti termék maximum 180-200 fokos felmelegedési hőmérsékletével, 285 Celsius-fokra melegedett fel, ami elegendő ahhoz, hogy megolvassza a hajszálakat, és akár súlyos égési sérüléseket okozzon.

Végezetül még egy, a ghd-hoz kapcsolódó példa arról, hogy a hamisítókat mennyire csak a profit érdekli. Néhány éve az eredeti gyártó rózsaszín hajvasaló készletet dobott piacra, amelyek értékesítésével mellrákkal küzdő nőket segítő és rákkutatást támogató alapítványoknak gyűjtött adományt. Ám néhány héttel a speciális kiadású hajvasalók forgalomba kerülését követően megjelentek a készülék hamis verziói az interneten (amelyek eladása után az alapítványok nyilván nem kapnak támogatást), az eredeti darabok értékesítése pedig látványosan visszaesett...

0 Tovább

Biztonságos karácsonyt kívánunk!

Hatásos kampányvideót, mondhatnánk társadalmi célú hirdetést készített egy amerikai biztosító cég. A karácsonyi tűzesetek megelőzésére kívánja felhívni a nézők figyelmét néhány egyszerű tanáccsal.

A józan ésszel könnyen belátható javaslatok szerint: ne hagyjuk teljesen kiszáradni a fenyőfát, ne pakoljuk könnyen égő dolgok közelében a melegítő testeket és ne vásároljuk hamis elektronikai eszközöket. Ne feledjétek, a hamis vezetékek, elosztók, fényfüzérek nem az elvárt biztonsági szabványok szerint és nem a megfelelő minőségű anyagokból készülnek, így könnyen túl hevülnek, zárlatosak lehetnek, lángra kaphatnak és máris oda a kellemes karácsony...

0 Tovább

Eredetiként hirdették, de hamis táblagépet kapott

800 dollárt fizetett egy iPad készülékért egy vásárló az amerikai Best Buy áruházlánc egy üzletében, amelyről otthon derült ki, hogy hamisítvány. A készülék nem kapcsolt be, nem volt a dobozában hálózati kábel és a használati útmutató is szinte teljesen hiányzott. A férfi visszavitte az üzletbe a terméket, ahol a szakemberek megvizsgálták, majd közölték vele, „nem is fog bekapcsolni, mert hamisítvány”. A vásárló ezt követően megpróbálta kicseréltetni a készüléket, de csere helyett azzal vádolták az áruházlánc eladói, hogy a megvásárolt eredetit otthon kicserélte, és most a hamisat próbálja meg visszaáruzni. Később, a frusztrált vásárló egy üzenetet kapott az üzletlánctól, miszerint további 5-6 hasonló eset is történt, így felismerték, hogy probléma lehet a termékbeszerzéssel.

A tanulság? Még a megbízhatónak tűnő üzletek árukészletébe is utat találhatnak a hamisítványok. Ezért dobozban értékesített termékek, különösen a nagyobb értékű elektronikai cikkek esetében érdemes még a helyszínen, egy eladó jelenlétében(!) felnyitni a csomagot, hogy megbizonyosodjunk arról, minden benne van-e és üzemképes-e a megvásárolni kívánt árucikk.

0 Tovább

Díszkivilágítjuk vagy felgyújtjuk a fenyőfát?

Már csak egy hónap van karácsonyig, így szép lassan mindenki megkezdi az ünnepi készülődést. Ennek egyik lépéseként előkeressük a karácsonyfára, ablakokba, kertbe szánt fényfüzéreket, hogy megvizsgáljuk, működik-e még. Ha nem működne vagy esetleg csak újat szeretnénk venni, a vásárlásnál nem árt óvatosnak lenni.

A hamisítók gátlástalanul kihasználják, hogy november végén-decemberben mindenkin eluralkodik a vásárlási láz, és a fogyasztók költéséből ők maguk is szeretnének mind nagyobb szeletet hasítani. Az ünnepekre gyártott hamis termékek között az elektronikai cikkek is megjelennek, amelyek - talán mondanom sem kell - különösen veszélyesek lehetnek. A hamis elosztók, hosszabbítók, égősorok nem felelnek meg azoknak a biztonsági szabványoknak, amelyeket éppen a fogyasztók védelme érdekében állapítottak meg a szakemberek. Az ilyen termékek áramütést okozhatnak vagy épp könnyen túlmelegszenek. Gondolom, senkit nem kell emlékeztetni arra, hogy egy megszáradt vagy száradófélben lévő fa, milyen könnyen tud lángra lobbanni...

Ahogy a lenti videó is elmagyarázza (figyelem! angol nyelvű), a balesetek elkerülése érdekében a) csak megbízható kereskedőnél vásároljunk, b) mindenképpen ellenőrizzük a biztonsági tanúsítványokat és c) üzembe helyezésnél kövessük a gyártó utasításait!

0 Tovább

nokamu

blogavatar

Blog a hamisításról, kalózkodásról, jog- és fogyasztóvédelemről.

Utolsó kommentek