Hat hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte a kínai bíróság azt a férfit, aki a 2012-ben Nobel-díjjal jutalmazott író, Mo Jen könyveinek kalózkiadásaival kereskedett.
Mo Jen dedikál (Forrás: China Daily)
Hat hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte a kínai bíróság azt a férfit, aki a 2012-ben Nobel-díjjal jutalmazott író, Mo Jen könyveinek kalózkiadásaival kereskedett.
Mo Jen dedikál (Forrás: China Daily)
A ma esti megnyitóval hivatalosan is kezdetét veszi a londoni olimpia. Az eseményt azonban nem csak a hivatalos, de illegális felületek is közvetíteni fogják, így várható, hogy a sugárzási jogok tulajdonosai fellépnek majd ezek ellen.
Négy évvel ezelőtt a pekingi olimpia megnyitóját milliónyi alkalommal töltötték le a kalózkodó internetezők a BitTorrent rendszeréről. A letöltések annyira nagyszámúak voltak, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) a svéd igazságügyi miniszterhez fordult, hogy akadályozza valahogy a The Pirate Bay jogsértő linkekre mutató megosztásait. A miniszter ugyan nem sokat tehetett, de a kalózoldalnak annyira „tetszett” a helyzet, hogy egy rövid időre átnevezték a felületet The Beijing Bay-re.
Most, négy évvel később a 2008-as olimpiai események illegális megosztásai jórészt még mindig elérhetők, és ezek sora néhány órán belül a londoni megnyitó, majd holnaptól a versenyek és mérkőzések vetítéseivel bővül majd. Várható, hogy a BitTorrent, a YouTube, a Justin.tv és számos illegális streaming oldal felületét el fogják árasztani az engedély nélkül megosztott sportvideók.
A mai megnyitót a világ több mint száz országában ingyenesen követhetik majd a tévénézők. A YouTube 64 ország felé szintén ingyenesen sugározza majd a műsort. Az Egyesült Államok lakói azonban más helyzetben vannak: az NBC korábban egymilliárd dollárért vette meg a kizárólagos sugárzási jogokat a NOB-tól, így az olimpiát csak a kábeltévé előfizetéssel rendelkezők láthatják a tévében.
A fizetős elérés miatt biztosak lehetünk abban, hogy sok amerikai fogja a kalózfelületeken követni a sportversenyeket, de abban is, hogy az NBC minden eszközt be fog vetni, hogy kereskedelmi érdekei ne sérüljenek a kalózok miatt. Elég valószínű emellett, hogy az amerikai hatóságok felfrissítik az illegális weboldalak kiszűrésére létrehozott Operation in Our Sites fedőnevű programjukat, és számos razziát folytatnak majd, hogy lekapcsolják az engedély nélküli sugárzást.
Bár az NBC kizárólagos joga a televíziós sugárzás esetében korlátozza a nézőszámot, a médiacég megelőzéseképp kiterjesztette internetes közvetítését. Szolgáltatása ugyan fizetős, de minden egyes olimpiai eseményt teljes hosszában online is közvetít majd. A közvetítésekhez pedig különböző fizetési opciókban kínál hozzáférést, így mindenki az igénye szerint fizethet a műsorért. Hogy ez mire lesz elég a kalózokkal szemben, nos, azt a következő napokban meglátjuk.
(Via: TorrentFreak, kép: London 2012)
Az olimpiai mozgalom leghíresebb védjegye az egymásba fonódó öt színes karika. Kevesen tudják azonban, hogy az olimpia vagy, hogy az aktuális sporteseményt említsük, a London 2012 kifejezések is védettek. Miközben a világ a holnapi londoni megnyitóra vár, nézzük, mit kell tudni az olimpiai védjegyekről.
A sportesemény kapcsán a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület kért tájékoztatást a Magyar Olimpiai Bizottságtól az olimpiai védjegyekről. Az alábbiakban ezt közöljük.
Az Olimpiai Játékok Szervezőbizottságának jelképei és szimbólumai, így a Londoni Olimpiai Játékok Szervezőbizottságának (LOCOG) jelképei és szimbólumai is védjegyoltalmat élveznek. Ilyen oltalom alatt álló védjegyek az "olimpia" és "olimpiai" elnevezés, az olimpia zászlaja, jelvénye, jelmondata, emblémája és himnusza, de védjegyoltalom alatt áll az olimpiai láng és az olimpiai fáklya is. Előbbi meghatározása szerint az a láng, amelyet Olympia városában gyújtanak meg a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) felhatalmazásával, utóbbi pedig a NOB által jóváhagyott hordozható fáklya, vagy annak élethű másolata, amelynek célja az olimpiai láng meggyújtása. A londoni olimpia vonatkozásában a szervezők levédették a London 2012 kifejezést, a london2012.com weboldal nevet, a londoni olimpia és paralimpia saját logóit, a sportesemény kabalafiguráit, és az olimpiára tervezett, a sportágakat jelölő piktogramokat is.
Nagy-Britanniában előkerült olimpiai hamisítványok
- Az olimpiai jelképek Magyarországon is törvényi védelem alatt állnak. Az olimpiai ötkarikának, mint olimpiai jelképnek például a 2008. évi LX. törvény biztosít védelmet - tájékoztat dr. Vaska Ottilia, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) jogásza.
Az idei irodalmi Nobel-díj átadása óta Mario Vargas Llosa-lázban él Peru. Olyannyira nagy a kereslet, hogy az író november elején megjelent új könyvének kalózmásolatával már a nyílt utcán házalnak az illegális kereskedők.
A CNN International által készített videóban egyrészt látható, hogy a könyvesboltok rogyásig vannak Vargas Llosa régebbi és újabb könyveivel, másrészt az is, ahogy a kereskedők az úttesten sétálgatva ajánlgatják a szerző új könyvéről (El sueño del celta) készült másolatot az autósoknak. A beszámoló szerint az eredeti kiadvány 454 oldal hosszú, míg a kalózpéldányokból oldalak, sőt egész fejezetek hiányoznak, ráadásul olyan grammatikai hibákkal vannak tele, hogy az újdonsült Nobel-díjas író elsüllyedne a szégyentől, ha látná... A könyv eredeti kiadója szerint a probléma olyannyira súlyos, hogy minden legálisan eladott példányra hét, az utcán eladott kalózpéldány jut.
Utolsó kommentek