Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Rágó a borban... Fúj!

Alkoholhamisítási ügyletet derítettek fel a brit hatóságok, miután egy liverpooli vásárló rágót talált a megvásárolt boros palack alján. Fúj!

A hatóságok a fogyasztói bejelentést követően ellenőrizték a liverpooli üzlet árukészletét, és 50 palack hamis bort foglaltak le a helyszínen. Az italokat laborvizsgálatra küldték, mivel a felbontott palackoknak erősen ecetes szaga van. A hatóság a borosüvegek és a címkék állapotából arra következtetnek, hogy az üresen talált/megvásárolt eredeti palackokat a hamisítók újratöltötték, majd ismét lezárták. Az ellenőrök szerint a palackok és címkék állapota, valamint az üvegek lezárásának módja (műanyag fóliázás fedte a fémkupakot a megszokott fémkarikás rögzítés helyett) figyelmeztető jel arra, hogy az ital hamisítvány lehet.

0 Tovább

Alkoholhamisítás animálva

Nem kevés energia befektetéssel készült alkoholhamisítás elleni kampányfilmre bukkantunk az imént. A Save The Spirits kampány keretében készült videó animációs film formájában mutatja be, milyen kiterjedésű problémáról van, milyen módszerekkel készülnek a hamisítványok, és milyen kockázata van a hamisítványok fogyasztásának. Nekünk legjobban a módszerek ábrázolása tetszik (kb. 1:30-nál).

Ha megnézitek a kapcsolódó weboldalt, akkor az intro után is számos tartalmas információra bukkanhattok. Például, hogy a globálisan forgalomba került alkoholos italok 12 százaléka hamisítvány, vagy hogy Oroszországban több tízezren halnak meg évente hamis italok fogyasztása okán.

0 Tovább

Fénytörés alapján szűrnék ki a hamis whiskyt

Újabb érdekes eredetiségigazoló eljárásról ír honlapján a HENT. Brit kutatók olyan eljáráson dolgoznak, amellyel a tükröződő fény tulajdonságai alapján különböztetnék meg a hamis alkoholt, egészen pontosan a hamis bort és whiskyt az eredetitől.

A kutatást a Leicester Egyetem űrkutatási központja és a De Montfort Egyetem kutatói végzik. Céljuk egy olyan hordozható, kézi szkenner megalkotása, amely segítené a hatóságokat a hamis palackozott alkohol kiszűrésében. Az eszköz segítségével a címkézésén, továbbá a megtöltött palackok üvegén visszaverődő fény karakterisztikáját elemeznék, és ennek jellemzői alapján határzonák meg, hogy az adott üveg whisky vagy bor valódi-e.

A megoldás a spektroszkópia elvén működne. Ilyen jellegű eredetiségvizsgálatot a leicester-i kutatók már kidolgoztak a hamis gyógyszerek kiszűrésére. Most ezt fejlesztenék tovább, hogy a folyadék állagú termékek vizsgálatára is alkalmas legyen.

A fejlesztési programot többek között a Scotch Whisky Research Institute kutatóintézet és a Leicestershire megyei sörfőzde, az Everards is támogatja.

0 Tovább

Vakságot is okozhat a hamis alkohol

Rosszul lett Nagy-Britanniában egy férfi, aki tudtán kívül hamis vodkát fogyasztott. A HENT honlapján olvasható hír szerint a férfi hányt és látászavart tapasztalt az ital elfogyasztása után. A szakértők megerősítették, hogy az elfogyasztott alkohol hamis volt.

A szigetországban rendszeresen bukkannak fel kereskedelmi forgalomba került hamis alkoholos italok, és a hatóságok nem egyszer akadtak már hamisító üzemre is a térségben (az egyik ilyen esetről itt a blogon is beszámoltunk). Az ünnepek alatt ezért a hatóságok fokozott ellenőrzéseket folytattak, hogy kiszűrjék a hamisítványokat értékesítő üzleteket. Surrey megyében például az ellenőrzött 347 üzlet 26 százalékában találtak illegális termékeket. Londoni kerületekben több mint 100 esetben bukkantak hamis vodkára, míg Merseyside régióban fodrászüzletben, hentesnél, ágyneműüzletben, autókereskedőnél, tejszállítónál és hamburgeresnél is találtak hamis alkoholt. Az ünnepek alatt több ezer üveg hamis ital került elő, ezek között olyat is találtak, ami samponként habzott, mikor kiöntötték...

Az alkoholhamisítás legnagyobb veszélye, hogy az italok nem a megfelelő összetevőkből készülnek. Gyakori, hogy a hamisítványok nagy mennyiségben tartalmaznak metanolt, amit alapvetően fagyállóként és üzemanyagként hasznosítanak. A metanol emberi fogyasztása viszont kifejezetten veszélyes: szédülést, légzési nehézséget, súlyosabb esetben vakságot is okozhat.

A hamis alkohol gyanúsan alacsony áráról, a zárjegy hiányáról, címkézésén észlelhető hibáiról, illatában, színében, átlátszóságában jelentkező eltérésekről, esetleg megszokottól eltérő ízéről ismerhető fel.

0 Tovább

Illegális vodkagyár képekben

Összesen 25 ezer liter hamisított vodkát foglaltak le a brit hatóságok Manchaster városában a napokban. A helyszínre a tűzoltók vonultak ki gyanús füst észlelése okán, az illegális alkoholüzemet ők fedezték fel, majd értesítették az illetékes hatóságokat.

Az esetről a brit adó- és vámhivatal, az HM Revenue & Customs Office (HMRC) közölt sajtóanyagot, képekkel bőségesen megtűzdelve. Lássuk!

A felfedezett hamisítványok eladásra készen, palackozva várták az elszállítást.

A kész italok mellett a palackozáshoz szükséges címkék, kupakok is előkerültek. Az akció során a hamisítványok mellett a hatóságok a képeken látható, palackozáshoz szükséges berendezéseket is lefoglalták.

A fenti képek pontosan illusztrálják, hogy a hamisítványok - bármilyen terméktípusról is legyen szó - nem higiénikus, ellenőrzött körülmények között készülnek. Így mind felhasználásuk, mind fogyasztásuk komoly veszélyt jelent ránk nézve.

0 Tovább
12
»

nokamu

blogavatar

Blog a hamisításról, kalózkodásról, jog- és fogyasztóvédelemről.

Utolsó kommentek