Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Hatvan éves a vonalkód

Már 1952 októberében szabadalmaztatták a vonalkódot, ami hatvan éves pályafutása alatt a világ minden termékét "meghódította". A technológiát hamisítás ellen is sikerrel alkalmazzák.

1952. október 7-én került szabadalmi oltalom alá a vonalkód, napjaink legelterjedtebb információs kódja. A szabadalmat Bernard Silver és Norman Joseph Woodland jegyzi, akik automatikus információleolvasás technológiája iránti kutatásaik során fejlesztették ki a különböző vastagságú függőleges világos és sötét közökből, illetve vonalakból álló kódsort. (Nem mindenki tudja, de a vonalkódban nem a fekete vonalak, hanem a köztük lévő fehérek a "hasznosak", mivel ezekről verődik vissza a leolvasó által kibocsátott impulzus. A különböző vastagságú és távolságú fehér vonalak egy számsorozatot kódolnak, amit általában számjegyekkel is kiírnak a vonalkód alatt.)

4 Tovább

Egy okosabb bolygón... tudom, hogy mit veszek

Lendületes - ez a jelző jutott eszembe elsőként az IBM eredetiségigazoló technológiájának reklámját látva. A cég egyike annak - a szerencsére manapság egyre növekvő számú - vállalkozásnak, amely a fogyasztók biztonságát szem előtt tartva eredetiségigazoló technológiákat dolgoz ki.

Ahogy a lenti videóban is látható/hallható a gyógyszerek csomagolásán elhelyezett egyedi azonosító címkék követhetővé teszik a gyógyszerek útját a gyártótól a fogyasztóig, igazolják azok eredetiségét, egyúttal segítenek távol tartani a hamisítványokat a patikák polcairól, és így a gyógyulni vágyó betegektől.

A nyomon követhetőségi rendszer alkalmazása egyébként egyike a gyógyszeriparral szemben egyre határozottabban megfogalmazott elvárásoknak. Az Európai Unió által jelenleg is tárgyalt gyógyszerhamisítás elleni programcsomag is előírná az EU területén gyógyszereket forgalmazó cégek számára, hogy termékeiket a reklámban látható, illetve hasonló működési elvű biztonsági jelzésekkel lássák el. Ezzel is védve engem, mint fogyasztót a hamisítás veszélyeitől.

Az EU-s programról bővebb info itt.

0 Tovább

nokamu

blogavatar

Blog a hamisításról, kalózkodásról, jog- és fogyasztóvédelemről.

Legfrissebb bejegyzések

Utolsó kommentek