Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Okostelefon tesz különbséget hamis és eredeti között

Többször hallottunk már arról, hogy okostelefonos alkalmazással könnyedén lehetne azonosítani a hamisítványokat. Az alábbi videó azt mutatja meg, eredetiséget ellenőrizni mobiltelefonnal tényleg mennyire egyszerű.

0 Tovább

Hatvan éves a vonalkód

Már 1952 októberében szabadalmaztatták a vonalkódot, ami hatvan éves pályafutása alatt a világ minden termékét "meghódította". A technológiát hamisítás ellen is sikerrel alkalmazzák.

1952. október 7-én került szabadalmi oltalom alá a vonalkód, napjaink legelterjedtebb információs kódja. A szabadalmat Bernard Silver és Norman Joseph Woodland jegyzi, akik automatikus információleolvasás technológiája iránti kutatásaik során fejlesztették ki a különböző vastagságú függőleges világos és sötét közökből, illetve vonalakból álló kódsort. (Nem mindenki tudja, de a vonalkódban nem a fekete vonalak, hanem a köztük lévő fehérek a "hasznosak", mivel ezekről verődik vissza a leolvasó által kibocsátott impulzus. A különböző vastagságú és távolságú fehér vonalak egy számsorozatot kódolnak, amit általában számjegyekkel is kiírnak a vonalkód alatt.)

4 Tovább

Gyártótól a fogyasztóig

Aki követi a gyógyszerhamisítással foglalkozó híreket, az bizonyára hallott már azon eredetiségigazoló eljárásokról, amelyek a gyártótól a fogyasztóig az ellátási lánc minden eleme számára lehetővé teszik, hogy az adott készítmény megbízhatóságáról megbizonyosodjon. Hogy ez valójában hogyan is működik, azt kiválóan illusztrálja az alábbi reklámfilm, amely egy, a cloud computing lehetőségeit kihasználó technológiát mutat be.

A videó a gyógyszerhamisítás problematikájának bemutatását követően szemléletes grafikával teszi közérthetővé az eredetiségigazoló eljárást (hol és hogyan használják, mit mutatnak a kódok), és ennek előnyeit.

Nekünk, az ilyen és ehhez hasonló technológiákban különösen tetszik, hogy a fogyasztók, azaz mi magunk is könnyedén meggyőződhetünk a megvásárolni és beszedni kívánt gyógyszer valódiságáról és megbízhatóságáról. 

0 Tovább

Fénytörés alapján szűrnék ki a hamis whiskyt

Újabb érdekes eredetiségigazoló eljárásról ír honlapján a HENT. Brit kutatók olyan eljáráson dolgoznak, amellyel a tükröződő fény tulajdonságai alapján különböztetnék meg a hamis alkoholt, egészen pontosan a hamis bort és whiskyt az eredetitől.

A kutatást a Leicester Egyetem űrkutatási központja és a De Montfort Egyetem kutatói végzik. Céljuk egy olyan hordozható, kézi szkenner megalkotása, amely segítené a hatóságokat a hamis palackozott alkohol kiszűrésében. Az eszköz segítségével a címkézésén, továbbá a megtöltött palackok üvegén visszaverődő fény karakterisztikáját elemeznék, és ennek jellemzői alapján határzonák meg, hogy az adott üveg whisky vagy bor valódi-e.

A megoldás a spektroszkópia elvén működne. Ilyen jellegű eredetiségvizsgálatot a leicester-i kutatók már kidolgoztak a hamis gyógyszerek kiszűrésére. Most ezt fejlesztenék tovább, hogy a folyadék állagú termékek vizsgálatára is alkalmas legyen.

A fejlesztési programot többek között a Scotch Whisky Research Institute kutatóintézet és a Leicestershire megyei sörfőzde, az Everards is támogatja.

0 Tovább

Egy okosabb bolygón... tudom, hogy mit veszek

Lendületes - ez a jelző jutott eszembe elsőként az IBM eredetiségigazoló technológiájának reklámját látva. A cég egyike annak - a szerencsére manapság egyre növekvő számú - vállalkozásnak, amely a fogyasztók biztonságát szem előtt tartva eredetiségigazoló technológiákat dolgoz ki.

Ahogy a lenti videóban is látható/hallható a gyógyszerek csomagolásán elhelyezett egyedi azonosító címkék követhetővé teszik a gyógyszerek útját a gyártótól a fogyasztóig, igazolják azok eredetiségét, egyúttal segítenek távol tartani a hamisítványokat a patikák polcairól, és így a gyógyulni vágyó betegektől.

A nyomon követhetőségi rendszer alkalmazása egyébként egyike a gyógyszeriparral szemben egyre határozottabban megfogalmazott elvárásoknak. Az Európai Unió által jelenleg is tárgyalt gyógyszerhamisítás elleni programcsomag is előírná az EU területén gyógyszereket forgalmazó cégek számára, hogy termékeiket a reklámban látható, illetve hasonló működési elvű biztonsági jelzésekkel lássák el. Ezzel is védve engem, mint fogyasztót a hamisítás veszélyeitől.

Az EU-s programról bővebb info itt.

0 Tovább

nokamu

blogavatar

Blog a hamisításról, kalózkodásról, jog- és fogyasztóvédelemről.

Utolsó kommentek