A gyógyszerhamisítás problémakörét járta körül 60 minutes című műsorában az amerikai CBS csatorna. A riport a gyártástól az azonosításig mutatja be a kérdést, ismertetve a gyógyszeripar, a hatóságok és a betegek tapasztalatait, álláspontját. Különösen ijesztő az az első néhány perc az anyagban, amikor is egy perui gyógyszerhamisító üzem rendőrségi razziája látható. Bliszterezett és félkész tabletták mindenütt: potencianövelők, antibiotikumok, fájdalomcsillapítók, fehérített, színezett, lavórban áztatott, elektromos sütőn és mikrohullámú sütőben szárított készítmények...
A szakértők szerint a perui üzemből több tucat országba szállítottak hamis készítményeket, köztük például Nagy-Britanniába. A razziát követően lefoglalt hamisítványokat laborokban ellenőrizték, ahol többek között különféle cukrok és krétapor nyomaira bukkantak ezekben.
A riport kitér a hatósági ellenőrzés nehézségeire, a legitimnek látszó weboldalak veszélyeire, a hamis készítmények rendkívül megtévesztő csomagolására - a 7. percnél például látható, hogy sokszor csak speciális eszközökkel deríthető ki, melyik fiola a hamisítvány és melyik az eredeti.
Bár a magyar gyógyszerellátási rendszer biztonságos, és viszonylag alacsony a hamisítási ráta hazánkban, nem árt óvatosnak lenni, különösen az interneten ajánlott készítményekkel szemben, ha az olyan fejlett országokban is betegek halálát okozhatja a hamis gyógyszer, mint az Egyesült Államok. A videó vége felé kiderül, 2008-ban mintegy nyolcvan ember vesztette életét szennyezett véralvadásgátló készítmény beszedése okán - egyetlen egy, Kínában gyártott összetevő bizonyult hamisnak, a gyógyszer mégis ölt.
A videó sajnos nem beágyazható, úgyhogy az anyagot ide kattintva tudjátok megnézni.
Utolsó kommentek