A legnagyobb gitárgyártóknak évről évre nagyobb gondot okoz a kópiák szűnni nem akaró áradata.

A Premier Guitar magazin szerkesztőjének figyelmét először a Rickenbacker márkára egyértelműen emlékeztető Rockinbetter „márka” internetes népszerűsítése hívta fel a hamisítványok, utánzatok problémájára. Saját kutatómunkája nyomán eljutott egy Gibson márkájú hangszerek „tengerentúli” másolatait olcsón hirdető személyhez, aki azonban nem állt kötélnek, és elzárkózott az interjútól. Valószínűleg jól tette: a szintén megkeresett Gibson gyár illetékesei azt állították, hogy egy ideje már célkeresztbe került a férfi, és napokkal később le is szedették az internetről hirdetéseit.

Ezután egy hamisítványokat forgalmazó kínai céget keresett meg az újságíró. Eljátszva az érdeklődő vásárló szerepét, megkérdezte, hogy ha nem elégedett a termékkel, visszacserélik-e neki egy másik darabra? A tört angolsággal megfogalmazott válasz szerint erre csak akkor van lehetőség, ha a szállítás során sérülne meg a megrendelt darab. A cég tulajdonosa ugyanakkor fogadkozott, hogy nem érheti kellemetlen meglepetés a vásárlót. Az újságíró szerint legalábbis elgondolkodtató, hogy e bűnöző ilyen nyíltsággal válaszol a kérdésekre, ahogy az is, hogy az interneten könnyen megtalálható cége például a PayPal rendszeren keresztül is fogad átutalásokat.

Mielőtt rászánta volna magát a hamis gitár megrendelésére, inkább körbekérdezett, azt tudakolva, másoknak milyen tapasztalataik voltak e rendelésekkel. Egy „tapasztalt” gitáros elmondása szerint ezek a hamisítványok – bár csúcskategóriás modellekként hirdetik őket – a belépő szintű hangszerek minőségét nyújtják. Ő maga azért vett belőlük, mert balkezes, és a nagy gyártók sok modellt nem gyártanak ebben a variációban. De arról is beszámolt a névtelen fórumozó, hogy a kínai terjesztők gyakran teljesen mást adnak a postára, mint ami a rendelés volt: ami épp készleten van. A panaszokat a következő rendelésre érvényes kedvezmény felajánlásával próbálják kezelni. Egy másik zenész arra figyelmeztetett, hogy az általa rendelt gitárokon a megérkezés után számos kisebb módosítást, átalakítást kellett végrehajtani, hogy jól játszható legyen – így pedig az árat tekintve sem járt már olyan jól. Mindezek nyomán a Premier Guitar újságírója végül elállt vásárlási szándékától.

A gitárok világában nem új keletű probléma az olcsó utánzatok terjedése. Az utánzásnak fokozatai vannak. Egyes esetekben csak a gitártest és a nyak formája emlékeztet az eredetire, de vannak apró különbségek, és a gyártó saját néven hozza forgalomba a hangszert. Máskor azonban eleve egy híres gyártmány kópiájaként hirdetnek gitárokat, vagy egyenesen a márkanevet is ellopják – ezek az esetek már büntetendőnek számítanak. A cikk szerint a hamisítás 1997 után indult szárnyalásnak. Kína az első számú forrás, de Dél-Korea szoros második. Utóbbi államban készülnek azok a „szuper-kópiák”, amelyek a legtöbbször már elég jó minőségűek ahhoz, hogy még az avatott szemlélőket is becsapják.

A Gibson, a Fender, a Gretsch, az Ibanez és a PRS – mind nagy gyártók – szövetségbe tömörülve harcolnak a hamisítás ellen. Az Elektromos Gitár Hamisítása Elleni Koalíció (EGACC) képviselője, Darrell Prescott optimista. – A kínai hatóságok akciói mutatják, hogy a hamisítványok terjesztése nem marad következmények nélkül. A EGACC folytatja az éber ellenőrző munkát, és minden esetben megteszi a szükséges lépéseket – nyilatkozta.

(Via: Premier Guitar)