Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Vásárló vigyázz! Nyakunkon a bevásárlási láz!

Karácsony közeledtével mindenki rohamszerűen kezd el vásárolgatni, hogy családtagjainak, rokonainak, barátainak beszerezze a karácsonyfa alá kerülő ajándékot. Általában az ünnepi bevásárlás nem kis összeggel terheli meg a pénztárcákat, így többen keresik a módját, hogy a lehető legköltséghatékonyabb módon jöjjenek ki a dologból. Mindeközben az online shoppingolás is egyre nagyobb teret hódit ideheza, ami szerintem hasznos és jó dolog, de nem árt néhány dologgal tisztában lenni.

Az internetes vásárlás egyik komoly veszélye, ha nem megbízható e-boltban vásárolunk, hogy átvernek és/vagy hamisítványba futunk. Ennek elkerüléséhez érdemes néhány szempontot szem előtt tartani az áru virtuális kosárba pakolása előtt:

1. Soha ne kattintsunk e-mail fiókunkban az ismeretlen feladótól érkezett, szuper akciókkal kecsegtető spam üzenetekre.

2. Inkább a már bevált internetes felületeken keresztül vásároljunk, amelyeket vagy mi magunk ismerünk, esetleg megbízható ismerőseink ajánlanak.

3. Ha még nem vásároltunk egy adott online kereskedőnél, járjunk utána, hogy a választott felületnek milyen a vásárlói megítélése. Valamelyik internetes keresőbe beírva könnyen kideríthetjük, más fogyasztók tapasztaltak-e hibákat, volt-e bármilyen problémájuk e-kereskedővel kapcsolatban.

4. Ellenőrizzünk az oldalt, nézzük meg a vásárlás menetére vonatkozó információkat. Ha például nem közöl pontos kapcsolattartási adatokat, nem találni rajta hivatalos működési szabályzatot, információkat, hogy probléma esetén mi a teendő, akkor kerüljük! Ha problémánk adódik, esélyünk sincs a panaszra.

5. Végezetül, figyeljünk az árra! A gyanúsan olcsó ár nem mindig egyenlő a szezonális akciókkal. Ha egy termék ára látványosan alacsonyabb a megszokott árnál, jó eséllyel hamisítvánnyal van dolgunk. Ez főleg a luxusmárkák esetében jellemző. Ha néhány ezer forintért kínálnak egy Louis Vuitton táskát, biztosak lehetünk benne, hogy nem a francia divatház készítette.

Biztonságos vásárlást mindenkinek!

0 Tovább

Gyermekruhák vs. hamis parfümök

Még egy gyors hír a HENT-től. 500 millió forint értékű hamis parfümöt foglaltak le a magyar vámosok Gyulánál. A szállítmány átvizsgálása mellett kockázatelemzés alapján döntöttek. A hamisítványokat röntgenvizsgálat mutatta ki, a világmárkák jelzéseivel ellátott üvegcsék ugyanis gyermek fürdőköpenyek közé voltak elrejtve...

Részletek a HENT híroldalán.

0 Tovább

Adatvesztés és adatlopás - a kalózszoftverek veszélyei

A Microsoft kutatása szerint minden második fogyasztó aggódik a kalózszoftverek használatával járó veszélyek miatt. A Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) honlapján olvasható hír szerint 20 országban, 38 ezer válaszadó részvételével készült az a felmérés, amely a tudatos fogyasztók jelentős arányára mutat rá.

A fontosabb eredmények:

- tízből nyolcan úgy vélik, hogy a hamisított szoftverek kockázatokat rejtenek

- tízből heten úgy gondolják az eredeti szoftverek biztonságosabbak, stabilabbak

- kalóz vagy licence nélküli programok használata esetén 26 százalék tart adatai elvesztésétől

- 23 százalékuk személyes adataihoz való illetéktelen hozzáférés miatt is aggódik

- a vásárlók 72 százaléka a csomagolás alapján megpróbálják ellenőrizni a termék eredetiségét

A tudatos vásárlók odafigyelése azonban néha kevés. Ma már annyira kifinomult hamisítványokat gyártanak, hogy utánajárás vagy segítség nélkül szinte lehetetlen megkülönböztetni azokat az eredeti termékektől. A Microsoft szerint az ilyen megtévesztő kiadások gyakoriságára utal, hogy már több mint 300 ezren keresték fel a cég tájékoztató weboldalát, ahol a szakértőktől kérhetnek tájékoztatást és segítséget. A weboldalra látogatók meggyőző csomagolásról, de frissítésre képtelen programokról számolnak be, vírusfertőzésekről és rendszerösszeomlásról tesznek panaszt.

A HENT híre itt, a teljes kutatási anyag itt érhető el.

0 Tovább

Kiszagolja a kalózlemezeket Bobby, a kutya

Bobby, a fekete labrador egyik annak a maximum egy tucat rendőrkutyának a világon, amelyet kalóz termékek keresésére képzeték ki. Bobby, kiváló szimatának köszönhetően találja meg a csomagokban elrejtett hamisítványokat. A brit hatóságok kötelekében különböző helyszíneken vetik be, hogy gyorsan és hatékonyan a hamisítványok nyomára leljenek.

Az alábbi videóban megismerkedhettek Bobbyval, és megnézhetik, hogyan gyakorol trénerével:

A videót egyébként a brit Crimestroppers készítette, amely a karácsonyi szezonra időzítve indított hamisítás elleni kampányt. A Fakes funds crime kampány keretében a hamis termékek kereskedelmének egy kevésbé ismert veszélyére hívják fel a fogyasztók figyelmét, nevezetesen, hogy a hamisítványok értékesítéséből befolyt összeg a szervezett bűnözést támogatja. Így könnyen lehet, csak hogy a videó példájánál maradjunk, hogy a kalóz DVD-k megvásárlásával terrorcselekmények, prostitúció vagy épp emberkereskedelem megvalósításához járulunk hozzá. Nem túl biztató a gondolat, nem igaz?

0 Tovább

Végleges a nemzetközi hamisítás elleni egyezmény szövege

Az Európai Bizottság és az Egyesült Államok bejelentése szerint a tárgyalásban résztvevő országok képviselői véglegesítették a nemzetközi Hamisítás Elleni Kereskedelmi Egyezmény (Anti-Counterfeit Trade Agreement, ACTA) szövegét, amely a hamisítás és a kalózkodás elleni küzdelmet kívánja hatékonyabb alapokra helyezni.

Az ACTA-val kapcsolatos tárgyalásokat, néhány nyitott kérdés fenntartása mellett ez év októberében, Tokióban zárták le az USA, az EU, továbbá, Ausztrália, Kanada, Japán, Új-Zéland, Szingapúr, Dél-Korea, Svájc, Marokkó és Mexikó képviselői. Az elmúlt hetekben a tárgyalók a megmaradt kérdéseket is rendezték, igaz, az egyezmény életbe lépése még az egyes államok jóváhagyásához és ratifikációjához kötött. Az EU és 27 tagállama esetében ez a folyamat, akár egy évig is eltarthat, míg a Reuters értesülései szerint az Egyesült Államok elnöke nemzeti konzultációt kíván kezdeményezni arról, aláírja-e a dokumentumot.

A lezárt szöveget a tárgyaló felek (ezúttal) azonnal nyilvánosságra hozták. A dokumentum elérhető például az Európai Bizottság kereskedelmi honlapján itt, vagy az USA kereskedelmi képviselőjének oldalán itt.

0 Tovább

nokamu

blogavatar

Blog a hamisításról, kalózkodásról, jog- és fogyasztóvédelemről.

Utolsó kommentek