Akár történelmet is írhat a német Kalózpárt (Piraten Partei), ha a berlini helyi választásokon bekerülnek a törvényhozásba. Korábban ugyanis még egyetlen kalóz mozgalomnak sem sikerült nemzeti (!) szavazáson ez a bravúr. A német parlamentnek ugyan jelenleg is van egy tagja a kalózok képviseletében, de ez annak köszönhető, hogy a már megválasztott Jörg Tauss képviselő szociáldemokrata pártból történő kilépése után úgy döntött, a Kalózpárt színeiben politizál tovább.

Választási plakát Berlinben

A kalózok optimizmusa a TorrentFreak beszámolója szerint azon friss közvélemény-kutatási adatoknak köszönhető, amely szerint támogatottságuk a német fővárosban jelenleg 4,5 százalékos. A párt a 2009-es szövetségi választásokon a voksok alig 2 százalékát tudta megszerezni, így ehhez képest az aktuális adatok komoly előrelépést jelentenek. Mivel a szavazatküszöb 5 százalékban van meghatározva, a Kalózpárt képviselőinek közel egy hónapja van arra, hogy a szeptember 18-án esedékes voksolásig tovább mozgósítsák szimpatizánsaikat.

A svéd Kalózpárt alapítója, Rick Falkvinge szerint a berlini média is a kalózok malmára hajthatja a szelet: a sajtó már most is az esedékes választások nagy meglepetésének és szenzációjának minősíti a kalózmozgalom felfutását, amely médiafigyelem tovább növeli a párt ismertségét és erősítheti szavazóbázisát.

Falkvinge az állítással saját tapasztalataira hivatkozik: a svéd Kalózpárt 2009-es választási sikeréhez (ha a The Pirate Bay körüli felhajtás miatt kisebb részben is) hozzájárult a sajtó. A svéd mozgalommal is rengeteget foglalkozott a média, amely aztán az európai parlamenti választásokon a szavazatok 7 százalékát nyerte el, ezzel két képviselői helyet szerzett magának az Uniós testületben. Tény viszont, hogy a svéd kalózok egy évvel később a nemzeti parlamenti választásokon nem tudták megismételni sikerüket: a 2010-es voksoláson már csak a szavazatok kevesebb, mint 1.4 százalékát kapták meg.