Egy kék szárnyú pillangófaj, a Costa Rican Blue Morpho inspirált kanadai kutatókat eredetiségigazoló technológiájuk kifejlesztéséhez. A pillangófaj szárnyának felülete bizonyos színeket visszatükröz, míg másokat elnyel, így hozva létre azt a képen is látható bámulatosan szép kék árnyalatot, amely fajának sajátossága. A HENT híroldalán olvasható beszámoló szerint a kanadai Simon Fraser University egy végzős hallgatója és professzora ezt az egyedi fényvisszatükröző képességet alkották újra a hamisítás elleni technológiájuk kidolgozása során.

A szakértők által kidolgozott megoldással egy egészen egyedi fényvisszaverő felületettel lehetne védekezni a hamisítás ellen, pontosabban meggyőződni arról, hogy a választott termék, a boltban visszakapott pénzt, a személyes iratok, mint az útlevél, eredeti. Sőt, a kutatók szerint a megoldásuk másolhatatlan. Míg ugyanis több, jelenleg is használt eredetiségigazoló címkéről, mint például a hologrammok, tudnak meggyőző utánzatot készíteni a hamisítók, ezt a technológiát bizonyosan nem tudják reprodukálni.

Az eredetiségigazoló logót a következőképpen alkotják meg: a felületen nanoméretű, egy hajszálnál 1500-szor kisebb átmérőjű lyukakat alakítanak ki oly módon, hogy ezek a fény útját egy előre meghatározott szögben, alakzatban és színben visszaverődve törjék meg. Bankjegyek esetében például egy körülbelül fél centiméter szélességű polimer chip felületébe ütnek 60-80 millió darab lyukat, a chip a bankjegy nyomás során a pénz anyagába integrálható.

Alább egy videó arról, hogy ez a rendszer, hogy néz ki a gyakorlatban. Láthatjuk benne, hogyan alkotják meg a felfoghatatlanul kicsi lyukakat, hogy néz ki a kész logó, de még azt is, hogyan vibrál kékek a Costa Rica-i pillangó szárnya :)

NanoTech on Discovery's Daily Planet from Clint Landrock on Vimeo.