Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Így töltenek le a magyar iskolások

A HENT középiskolások körében végzett felmérésének eredményei szerint a magyar fiatalok harmada nem hallott még a szerzői jogról, viszont minden második tölt le szórakoztató tartalmat a netről. A kutatást Nemzeti Erőforrás Minisztérium Oktatásért Felelős Államtitkársága támogatásával végezték. Az online kérdőívet 241 középiskolából 17435 diák töltötte ki.

A részletes kutatási jelentés itt érhető el. Amit érdemes kiemelni, hogy a magyar diákok életének szerves része az internet. Iskolai napokon 55% napi 1-3 órát, 24%-a viszont több mint 3 órát tölt a világhálón. Hétvégére a napi 3 órát meghaladó internethasználati arány eléri a 48%-ot. A net szórakoztatási felület számukra, ezért nagy arányban keresnek ilyen tartalmat: a zenék 85, a filmek 71%-os aránnyal szerepelnek a keresett tartalmak között.

0 Tovább

Trónok harca - a magyarok nézhették, az ausztrálok letöltik

A hétvégén mutatta be az HBO új saját gyártású sorozatát, a George R.R. Martin nagy sikerű, A tűz és jég dala című regényciklusa alapján készült Trónok harcát. Az Egyesült Államokban április 17-én vetítették az első epizódot, és a magyar nézőknek sem kellett sokáig várni, már másnap, azaz április 18-án megnézhették kódolatlanul (!) a bevezető részt.

Na most, kalózkodási vitákban, elsősorban a letöltők részéről gyakorta hangoztatott érv az elérhetőség problémája: ha ugyanis legális úton nem férnek hozzá a tartalomhoz, akkor nincs más lehetőségük, mondják, mint letölteni az internetről. Ennek a helyzetnek élő példáját tapasztalták meg az új sorozat kapcsán Ausztráliában.

Az amerikai premiert követő órában már megjelentek az első epizód kalózkópiái, bő két órával később a letöltésszámlálók elérték a 10 ezret, újabb egy óra múlva már 30 ezernél tartottak, az első 24 óra végén a 200 ezret közelítették. A letöltések 9-15 százaléka ausztrál IP-címről indult. Az országban ugyanis még nincs forgalmazója a szériának, így a türelmetlen internetezők jelenleg más forrásból nem férnek hozzá.

Hogy a magyar HBO ezt a helyzetet akarta-e elkerülni, nem tudjuk biztosan, de a brit forgalmazó, a Sky vezetőségének ez volt a célja. Nem titkolt kalózkodás elleni céllal szintén az amerikai premier másnapján tűzték műsorra az első részt. A műsorszolgáltató szerint ugyanis az egyes nemzeti bemutatók közötti időintervallum csökkentésével (megtapasztaltuk ezt már mozipremiereknél, és a tévében is egyre közelednek a dátumok) egy jelentős letöltés melletti érvet tehetnek semmissé. Jogos. Valószínűleg kevesebben vacakolnának a torrentekkel, ha egyszerűen leülhetnek a tévé elé is.

0 Tovább

Búcsút mondhatnak az internetnek az új-zélandi kalózok

Ma reggel fogadta el az új-zélandi parlament azt a törvénymódosítást, amely drasztikus változtatásokat vezet be a szerzői jog védelme érdekében. A HENT híroldalán olvasható beszámoló szerint szeptember elsején elindul az országban az ún. fokozatos válasz rendszere.

Az intézkedés értelmében a netszolgáltatók ősztől kötelesek írásban figyelmezetni kalózkodó előfizetőiket. Háromszori eredménytelen figyelmeztetés esetén a jogtulajdonos bírósághoz fordulhat, hogy a jogsértő felelősségre vonását kérje. Az elsődleges intézkedés szerint a bíróság 15 ezer dollárig terjedő bírságot szabhat ki a kalózokra.

A törvény szövege szerint két év múlva felülvizsgálják a figyelmeztetési rendszer hatékonyságát. Ha 2013-ig nem csökken a kalózkodás mértéke elfogadható mértékben, akkor a fokozatosság újabb elemét vezetik be: lehetővé válik, hogy a bírói jóváhagyással a visszaeső jogsértők internetkapcsolatát akár hat hónapra is felfüggesszék.

A jogszabály egyelőre a számítógépeken bonyolított adatforgalomra vonatkozik, 2013-ban azonban a mobilhálózatokon zajló digitális tevékenységre is hatályossá válhat.

0 Tovább

Rendőrök mellett üzletelnek a kalózszoftverrel Mexikóban

A nyílt utcán zajlik a kalózszoftverek értékesítése Mexikóban. A Bloomberg által készített videóriportban láthatjuk, ahogy az illegális kereskedők egymás hegyén-hátán álldogálva kínálják a nejlon tasakba csomagolt legújabb programokat, és egy percig nem tartanak a hatóságok vigyázó szemétől.

A riport szerint az üzlet igen jövedelmező. A kereskedők ingyen töltik le a kalózszoftvereket a netről (ez Mexikóban nem illegális), majd lemezre kiírva, becsomagolva kínálják a potenciális vevőiknek (ez már illegális lenne). A kereskedők szerint bőven van kereslet: vevőik folyamatosan a legfrissebb kiadásokat keresik. Jobb napokon több mint 200 dollárt is megkeresnek, ebből még a helypénz kifizetése után is jelentős hasznuk marad...

A világ legnagyobb szoftvergyártóit tömörítő BSA szerint tízből hat Mexikóban eladott szoftver kalózpéldány. Ez az érték évi 600 millió dolláros veszteséget okoz a jogtulajdonosoknak.

0 Tovább

Nem vetette vissza a torrent forgalmat a japán földrengés

Alig 24 óráig tartó forgalomcsökkenést okozott csak a Japánt márciusban megrázó nagy erejű földrengés a helyi BitTorrent forgalomban. A felmérést végző Chicago környéki Northwestern University Aqualab csoportjának összehasonlító adatai szerint körülbelül 25 százalékkal esett vissza a forgalom március 11-én pénteken, amely a hétvégére visszaállt az előző héten mért szintre.

A sárga vonal a március 2-a és 6-a közötti aktív peereket, a kék a március 9-13-a közötti aktivitást jelzi. A szürke sávval kiemelt részen látszik a csökkenés, amely az országot sújtó katasztrófa mértékéhez képest meglepően kicsi.

Az Ars Technica portál által közölt hír másik érdekessége, hogy közli az Aqualab munkájában közreműködő két hallgató kutatását is, amely az egyiptomi és líbiai torrent forgalmat vizsgálta. A lenti illusztrációkon egyértelműen látható a két ország vezetésének internet hozzáférést korlátozó tevékenységének hatása...

0 Tovább

nokamu

blogavatar

Blog a hamisításról, kalózkodásról, jog- és fogyasztóvédelemről.

Utolsó kommentek