Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Riadalmat okoztak a Nutella injekciók

Egészségügyi figyelmeztetést adtak ki a dubai hatóságok a helyi közösségi oldalakon felbukkant fotó kapcsán, amely injekcióba töltött Nutella krémet reklámozott. Az eredeti gyártó elhatárolódott a terméktől, a hamisító viszont viccesnek szánta.

Tíz dirham ellenében hirdette a Nutella injekciókat az a 17 éves arab fiatalember, aki jelentős riadalmat keltett termékével. Az Egyesült Arab Emírségek internetezői között keringő hirdetésen tűvel ellátott fecskendőbe töltött Nutella krém szerepel, amelynek láttán a dubai hatóságok azonnal figyelmeztetést adtak ki, felhívva a figyelmet arra, milyen potenciális veszélyekkel járhat a termék "elfogyasztása". A Nutella eredeti gyártója, a Ferrero sajtóközleményben határolódott el a terméktől, jelezve, hogy az injekció nem Ferrero gyártmány, továbbá, hogy a hatóságokkal együttműködve igyekeznek felderíteni az esetet.

Mint kiderült, alaptalan volt a hatóságok riadalma, ugyanis a termék nem került piaci forgalomba, ráadásul tű sem volt a fecskendőkön. A fiatal gyártó egyszerűen jó ötletnek gondolta fecskendőbe tölteni a Nutella krémet, és onnan kinyomva fogyasztani a nyalánkságot. Az elkészítéshez patikában vásárolt steril fecskendőket, beleadagolta a krémet, majd saját kezűleg látta el a jogsértő címkézéssel. A mogyorós, csokis injekciókból mintegy 30 darabot készített, amelyet ismerősöknek adott el.

(Via: CNN blog, Emirates 24|7)

0 Tovább

Nyári üdvözlet a rendőrségtől

Nyaralók figyelem! Bármennyire is csábító a külföldi bazárokban, szuvenír shopokban a Lewis Vuitton táska és az Adidas lábbeli, mondjatok nemet a hamisra.

Beköszöntött a július, így ténylegesen elkezdődik az igazi nyaralási szezon (amihez a hőmérséklet is passzol)! Bel- és külföldi nyaralásaink során azonban számos hamisítvánnyal találkozhatunk a turistákat megcélzó szuvenír üzletek környékén. Az alább bemutatott - stílusosan üdvözlőlap formára szabott - kampányanyag szerint azonban vásárlás előtt érdemes feltenni magunknak a kérdést: biztos, hogy hamisítványra akarjuk költeni a nyaralásra összegyűjtögetett pénzünket?!

Az üdvözlőlapot a skót rendőrség használta egy kampánya során, és arra hívja fel a figyelmet, hogy a hamisítás nem áldozatok nélküli bűntett. A hamisítás összefonódott a szervezett bűnözéssel, így a hamisítványok megvásárlása akár olyan súlyos bűncselekményeket is támogathat, mint a fegyver-, drog- és emberkereskedelem.

0 Tovább

Szerdán dönthet az Európai Parlament az ACTA-egyezményről

E héten szerdán szavaz az Európai Parlament arról, hogy az Európai Unió ratifikálja-e a nemzetközi Hamisítás Elleni Kereskedelmi Megállapodást (ACTA), közismert nevén az ACTA-egyezményt. A TorrentFreak híroldal arra buzdít, hogy az európai képviselőknek írt tömeges emailekkel intse mindenki „nem” szavazat leadására a döntéshozókat.

EP ülésterem

Az ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) a szellemi tulajdont védeni hivatott nemzetközi joganyag egyik legfontosabb új eleme lehet. A 2011-ben nyolc ország – Ausztrália, Kanada, Japán, Marokkó, Új-Zéland, Szingapúr, Dél-Korea, Amerikai Egyesült Államok – által aláírt egyezményhez idén januárjában csatlakozott az Európai Unió is. Azonban a megállapodást mindmáig nem ratifikálta egyik részes állam sem, így még nem lépett életbe. Több európai uniós ország (köztük Németország, Lengyelország és Csehország) egyenesen elzárkózott az egyezmény jóváhagyásától.

Az Európai Parlament korábbi és jelenlegi jelentéstevője – a témáért felelős szakértő képviselője – is az egyezmény elutasítását javasolta a plénumnak, miközben az EP Kereskedelmi Bizottsága is leszavazta a tervezetet.

A TorrentFreak híroldal most arra bíztatja olvasóit, hogy a szerdai szavazás előtt tiltakozó levelekkel emlékeztessék az európai parlamenti képviselőket: ne szavazzák meg az egyezmény ratifikációját. A jelenlegi parlamentben – legalábbis a TorrentFreak szerint – várhatóan nem kerülnek többségbe a támogatók. A legnagyobb, néppárti frakció (két módosítással) pártolja ugyan az ACTA szentesítését, ám köztük is vannak egyet nem értő képviselők, a többi frakció körében viszont az elutasítás a jellemző.

Akárhogy végződik is a szavazás, elmondható, hogy a szellemi tulajdonjog védelme a közérdeklődés homlokterébe került, és a nemzetközi politika napirendjének egyik legfontosabb pontjává vált. A hamisítás és kalózkodás okozta károk egyre súlyosabban érintik a válságtól sújtott országokat és cégeket, illetve az ott dolgozó milliókat. Ugyanakkor az állampolgárok is egyre érzékenyebben reagálnak az internetezési – kultúrafogyasztási – szokásaikat érő vélt vagy valós támadásokra. A két szempont között – ACTA ide vagy oda – működőképes kompromisszumot kell találni. Izgalmas napok, hónapok elé nézünk!

0 Tovább

Érvénytelen volt a Dotcom-razzia?

Újabb jelentős fordulat a Dotcom ügyben! Az új-zélandi bíróság megállapítása szerint érvénytelen volt a Kim Dotcom otthonában tartott januári razzia, mert a házkutatási végzés nem megfelelően volt kiállítva.

Dotcom-villa madártávlatból (forrás: The Register)

Egy, az FBI által koordinált akcióban mintegy hetven rendőr vonult ki Kim Dotcom Auckland-i villájához házkutatást tartani. Az akció során a Megaupload alapítóját és három társát őrizetbe vették, lefoglalták számítástechnikai eszközeit és vagyontárgyait, valamint befagyasztották bankszámláit. Dotcom egy hónapig volt börtönben, mielőtt feltételesen szabadlábra nem helyezték. Jelenleg az augusztusban esedékes kiadatási tárgyalására vár, amelynek során eldőlhet, mennyire állnak erős lábakon az amerikai hatóságok azon vádjai, amely szerint Dotcom és a Megaupload működése több száz millió dolláros kárt okozott szerzői jogi jogosultaknak.

Ha csak az új-zélandi bíróság friss ítéletét nézzük, akkor elég kicsi esélyt adunk annak, hogy Dotcomot kiadják majd az Egyesült Államoknak. A razzia körülményeit vizsgáló bírósági eljárás során ugyanis Helen Winkelmann bíró érvénytelennek minősítette az intézkedést.

A bírósági határozat szerint a házkutatásról szóló végzés nem volt megfelelő: általános végzés volt, amely nem részletezte a vétséget, amely a végzés kiadását indokolta, pedig az törvényszerűen szükséges lett volna. Mivel a házkutatás érvénytelen volt, ezért a bíró törvénytelennek minősítette, hogy az amerikai hatóságok lemásolták a házban talált számítógépeken tárolt adatokat, és a másolatot kivitték az országból.

Az új-zélandi rendőrség jelenleg jogi szakértőkkel egyeztet, hogy a bírósági ítélet vonatkozásában milyen teendőik vannak.

(Via: ABC News)

0 Tovább

Arrrggh! Tengeri zsiványok!

Szokatlan indok akadályozza a tajvani kalóz párt hivatalos bejegyzését: a hatóságok szerint a szervezet nem használhatja a Kalózpárt elnevezést, mivel a kalóz szó alapján a választók a tengereken garázdálkodó bűnözőkre asszociálhatnak.

Igaz ugyan, hogy a kalóz kifejezést eredetileg a hajózható vizeken hajókat megtámadó és kifosztó bűnözőkre használták, de az első engedély nélkül sugárzó rádióadók megjelenése óta a szó újabb értelmet is nyert. A szerzői jog enyhítéséért küzdő aktivisták világszerte a kalóz kifejezéssel illetik magukat. Ráadásul különös büszkeséggel teszik ezt, mióta a svéd Kalózpárt történelmi választási sikert aratott az Európai Parlament 2009-es voksolásán.

A svéd példa nyomán ma már világszerte 29-re nőtt az olyan pártok száma, amely a fájlcserélés legalizálásának üzenetével szeretné kivenni a részét a nemzeti politikából, és céljai leírására nevében a kalóz szót használja. Egy újonnan alakult mozgalom azonban úgy fest, ezt nem teheti meg.

A tajvani kalóz párt alapítója, Tai Cheh nemzetközi elődjeihez hasonlóan szintén Kalózpárt néven próbálta bejegyeztetni szervezetét, ezt azonban a helyi belügyminisztérium elutasította. Az indok: a kalóz kifejezés használata helytelen és negatív értelmezést hordoz.

Tai fellebbezett a határozat ellen, de miután fellebbezési kérelmét elutasították, bírósághoz fordult. A bíróság azonban a minisztérium érvelésének adott helyt, és megerősítette a minisztérium azon állásfoglalását, miszerint a kalóz név használata alkalmas arra, hogy a választókat megtévessze, azok a párt képviselőit igazi tengeri kalózoknak higgyék, egy olyan tevékenység folytatóinak, amelyet a tajvani büntető törvénykönyv bűncselekménynek nyilvánított.

Őszintén szólva, a Tajvannal kapcsolatos kulturális, társadalmi ismereteink hiányosak, így nem tudjuk megítélni, egy átlagos tajvani összekeverné-e az online kalózokat a tengeri kalózokkal. Azt viszont elég valószerűtlen, hogy a leendő párt masszív letöltő, és így potenciális zavazóbázisa ne tudna különbséget a két értelmezés között.

(Via: TorrentFreak)

0 Tovább

nokamu

blogavatar

Blog a hamisításról, kalózkodásról, jog- és fogyasztóvédelemről.

Utolsó kommentek