A Smart Money portál összeállítását osztjuk ma meg veletek, amely olyan hétköznapi fogyasztási cikkeket összegez, amelyről alapvetően nem gondolnánk, hogy hamisítják, és mégis. A nagyon népszerű, trendi, illetve alapvetően drága termékek hamisításán nem lepődik már meg senki, a szakértők szerint azonban mindenből készül utánzat, amire valaha védjegy, márkanév került, és erre viszont nem vagyunk felkészülve.
Míg ugyanis egy alapvetően drága termék esetében, ha az ár túl alacsony, akkor az már jó indikátora lehet annak, hogy hamisítvánnyal van dolgunk. De olyan cikk esetében, mint a sampon, ha az ár a szokottnál kedvezőbb, inkább úgy véljük, promócióról lehet szó. Mégis, az ilyen termékek esetében is leginkább ránk, fogyasztókra hárul a feladat, hogy a hamisítást észrevegyük, és így a gyanús terméket ne vegyük meg. A hamisítványok kiszűrése sosem egyszerű, de itt is van néhány árulkodó jel, ami segíthet: ha a címkézés, csomagolás hibásnak tűnik, a vonalkód rossz helyen van feltüntetve, ha az íz, szag, állag kicsit is eltér a megszokottól, ne vásároljunk! Akkor most lássuk a listát!
1. Illatszerek
Nem csak a dizájner parfümöket, de „megfizethetőbb” árú illatokat is hamisítják. Ezek jobb esetben csak fel vannak vizezve, rosszabb esetben fagyállót, tisztítószereket, vizeletet is tartalmazhatnak.
2. Játékok
Gyenge minőségű alapanyagok, nem ritkán mérgező összetevők jellemzik ezeket. Óvjuk gyermekeinket azoktól a játékoktól, amelyek biztonságosságát soha senki nem vizsgálta be!
3. Sampon
Ahogy az illatszerek esetében, úgy a samponok esetében sem csak a divatos szalonokban használt termékeket hamisítják. Ahogy a lista első eleme esetében, úgy itt is állnak a jellemzők: kicsit több víz, kicsit több vegyi anyag, kicsit kevesebb haj…
4. Méz
Ez az ünnepek közeledtével különösen aktuális. Legjellemzőbben a méz alap anyagával van a baj, mondjuk vegyes virággal dúsítják az akácot. Ám laborvizsgálatok során antibiotikumot, sőt jelentős ólomtartalmat is kimutatták már hamisított mézben.
5. Elemek
Ha valami, akkor a hamis elem biztos nem olyan tartós, mint az igazi, ráadásul veszélyes is lehet. Ha az alapanyagok, csomagolás nem megfelelő, veszélyes, egészségkárosító anyagok szivároghatnak belőle.
6. Fogkrém
Senki sem kenné a fogaira, ami ezekbe bekerülhet. Jobb esetben itt is, csak a fogak védelmére szolgáló anyagok hiányoznak a termékből, rosszabb esetben viszont olcsóbban beszerezhető, de veszélyes kemikáliákkal pótolják ezeket.
7. Juharszirup
Ez mondjuk nem tipikusan a magyar fogyasztók mindennapi betevője, de a mézhez hasonlóan itt is az olcsóbb előállításra törekszenek a hamisítók. Többnyire nádcukorral pótolják a drágább összetevőt.
8. Hosszabbító
Ez talán a legveszélyesebb termék a listán. Mondanunk sem kell, hogy a gyenge minőségű anyagokból eredő meghibásodás, túlhevülés, egy elektromos tűz, mekkora bajt okozhat…
9. Gyermektápszer
A 2004-es kínai melamin botrány után ez sem igényel különösebb kommentárt. Hatvan kisbaba vesztette életét, mert a gyártók az olcsóbb megoldást keresték…
10. Napkrém
Zéró UV-védelem, van viszont leégés, bőrpír, allergia, korábban nem tapasztalt bőrproblémák. Mindez azért, mert a bőrgyógyászatilag tesztelt összetevők helyett olcsóbban beszerezhető, nem garantált minőségű anyagok kerülnek a flakonba. (Ugyanez a figyelmeztetés áll a testápoló krémek egész skálájára is.)
(Via: Smart Money)
Utolsó kommentek