Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Egészségügyi betétet hamisítottak Kínában

Kimeríti a borzalmas fogalmát az az eset, amire a közelmúltban derült fény Kínában: egy hamisító hálózat az elmúlt években több tízmillió csomag egészségügyi betétet hamisított és adott el.

Az ügyben azután indult vizsgálat, hogy Zhejiang tartományban bejelentést tett egy vásárló, amely szerint fertőzést kapott az általa vásárolt terméktől. A nyomozás során összesen 41 személyt vettek őrizetbe és 26 millió darab hamisítványt foglaltak le a kínai hatóságok.

Összesen 17 tartományban tartottak ellenőrzéseket magánlakásokban, műhelyekben, raktárépületekben. A rendőrség kézre kerítette a banda vezetőjét is, aki elismerte, hogy 2008 óta mintegy 30 millió csomag hamisítványt adott el. A hamis higiénés termékeket főleg vidéki kiskereskedőknek értékesítették a hamisítók.

A szakértők úgy becsülik, több mint 150 millió jüan (USD 23,6 millió) értékben gyártott és értékesített hamis egészségügyi betéteket a hamisító hálózat.

(Via: Shanghai Daily)

0 Tovább

Amerikából lopják ötleteiket a kínai és hongkongi sitcom írók

Újfajta termékek hamisításának gyanúja merült fel Kínában: olyan tévéműsorok kerülnek képernyőre, amelyek feltűnően emlékeztetnek amerikai műsorokra. Koppintják a Jóbarátok és az Így jártam anyátokkal poénjait is.

A helyi sajtó és a tévénézők meglátása szerint az ázsiai ország programkínálatában sorra tűnnek fel az olyan műsorok utánzatai, mint a Jóbarátok, az Így jártam anyátokkal, a Life vagy legújabban a MadTV. Hong-Kongban látható egy TV Funny nevű műsor, amelyet a város legnagyobb adója, a TVB tűzött műsorára, és amely a város egyik napilapja, az Apple Daily kritikája szerint a Fox amerikai csatorna már megszűnt MadTV nevű alkotására hasonlít szemérmetlenül. Az újság a két műsorból kivágott filmkockákat egymás mellé téve mutatta be a feltűnő hasonlóságot.

Egy-egy jelenet a MadTV és a TV Funny adásából

A TVB tagadja, hogy lemásolták volna az amerikai show-t, de nem tagadták, hogy talán ihletet merítettek belőle. Mint mondják, "stábjuk felhasználhatott más hasonló műsorokat referenciaként és inspiráció forrásául, műsorunk megtervezése során".

Nem ez az első eset, hogy hasonló vádakkal illetnek Hong Kong-i vagy kínai tévéműsorokat. 2010-ben egy igaztalanul megvádolt rendőr történetét bemutató filmdráma és a hasonló keretek közt játszódó, Life nevű amerikai sorozat rokonsága került a kritika kereszttüzébe. Ez év elején pedig bloggerek és újságok is rámutattak a „L’Escargot” című Hong Kong-i sorozat és a „Szűkös lakás” nevű, Kínában sugárzott műsor közötti hasonlóságokra: mindkettő egy középosztálybeli család nehézségeit mutatja be, akik megszállottan lakáshoz akarnak jutni.

Hasonlóan felmerült a plágium gyanúja a szárazföldi Kínában nézhető iPartment (vegyük észre az Apple termékek iránti utánérzést a címben...) című sorozat esetében is, ahol egyenesen azzal vádolják, hogy több népszerű amerikai szappanoperából, köztük a Jóbarátokból is merítenek forgatókönyvírói. A hasonlóságok már az egyformán jó megjelenésű, egymás szomszédjában lakó fiatal, szingli karaktereknél elkezdődnek.

A népszerű kínai író, Lai Bao is lopással vádolja a sorozatot, állítása szerint könyveiből is számos poént eltulajdonítottak a forgatókönyvek alkotói. A producerek a vádak nyomán bocsánatot kértek, és anyagi jóvátételt ajánlottak fel az eredeti szerzőnek. Még az állami kiadású napilap, a China Daily is sajnálkozott a tömegkultúrában megfigyelhető, rohamosan terjedő plagizálás miatt.

(Via: WSJ Asia Scene)

0 Tovább

Bezárt egy teljes kínai város

Gyakorlatilag az összes üzlet bezárt egy kínai városban, miután elterjedt a hír, hogy a helyi hatóságok hamisítás elleni razziába kezdenek. A városvezetés tagadja pletykát.

A hírek szerint július közepétől kezdődően kezdtek el bezárni a boltok a kínai Shenyang városában, miután a kereskedők között egy nagyszabású, hamisítás elleni razzia híre kezdett el terjedni. A becslések szerint jelenleg a helyi üzletek 95 százaléka tart zárva.

A városvezetés tagadja a hírt. A jelentős bírságokat kilátásba helyező razzia hírét pletykának minősítették, és kérték a boltosokat, hogy nyissanak ki. Shenyang lakosai mindeközben a kínai mikroblogon panaszkodnak arra, hogy városuk gyakorlatilag élhetetlenné vált a bezárt üzletek miatt.

(Via: Daily Mail)

0 Tovább

Kína túlzottan szereti a kosárlabdázókat

Kínában különösen nagy népszerűségnek örvend az amerikai kosárlabda, különösen mióta az NBA-nek helyi születésű játékosa is van. Az ázsiai cégek a sportág népszerűségére tekintettel híres játékosok neveit használva dobják piacra termékeiket, aminek persze a kosarasok nem kifejezetten örülnek.

Michael Jordan volt az első, aki pereskedni kényszerült egy kínai sportcéggel miután az Jordan nevének kínai átírását helyeztette védjegyoltalom alá, persze a sportoló hozzájárulása nélkül. Később Yao Ming, az első kínai NBA játékos keveredett hasonló ügybe, amikor kínai cégek az ő nevét használva akartak sört és acélcsöveket értékesíteni. Nemrég pedig Jeremy Lin fedezte fel, hogy karrierje beindulása után egy kínai sportcég illetéktelenül bejegyeztette a nevét termékei márkaneveként.

Legújabban Kobe Bryant baja gyűlt meg a népszerűségére áhítozó kínai vállalkozókkal. Fujian tartományban egy magánszemély kért és kapott védjegyoltalmat a "KB-Kobe" elnevezés, valamint a sportoló nevének kínai átírására. A márkanevet táskákon és tárcákon kívánja használna.

A fujiani védjegy ellen Bryant szponzora, a Nike panaszt emelt. Ezt azonban a napokban a kínai védjegyfelügyeleti hivatal elutasította. A hivatal szerint ugyanis Bryant ismertsége csak a kosárlabda sportra terjed ki, így nevének használata a sportágon kívül nem sértheti a Nike jogait. A Nike természetesen fellebbezett, így várjuk, hogy az ügyben mit határoz majd a bíróság.

(Via: Managing IP, kép: Wikipédia)

0 Tovább

A legkifinomultabb szerkezetet is másolják a hamisítók

A svájci órakészítők szerint a kínai hamisítók a legkifinomultabb szerkezeteket is tudják már hamisítani. Az eredeti gyártók most először találtak ún. tourbillon-s órákat.

A tourbillon egy speciális szerkezet, amelyet a 18. századi francia-svájci órakészítő mester, Abraham-Louis Breguet alkotott meg azzal a céllal, hogy a gravitáció zsebórákra gyakorolt torzító hatását kiküszöbölje. (A zsebórát ugye többnyire függőleges helyzetben hordták, ami a tömegvonzása törvénye következtében késést idézett elő.)A karórák használatának elterjedésével ez a probléma gyakorlatilag megszűnt, hiszen a kar mozgásával mi magunk elvégezzük a korrekciót, ám a tourbillon feladata volt, ám a szerkezetet nem felejtették el. Lenyűgöző szerkezetet okán a luxusgyártók rendre beépítik drága órakülönlegességeikbe.

Eredeti Greubel Forsey órába épített tourbillon (Forrás: Trendmagazin)

A szerkezet egyfajta órakészítői specialitásnak számít, de a lenti videó tanúsága szerint a svájci óragyártók kénytelenek felismerni, hogy a kínai hamisítóknak már megvan a technikai kapacitásuk ahhoz, hogy még a tourbillon-t is utángyártsák.

0 Tovább

nokamu

blogavatar

Blog a hamisításról, kalózkodásról, jog- és fogyasztóvédelemről.

Utolsó kommentek