Hamis Apple töltő rázott meg egy férfit Nagy-Britanniában. Az eszköz nem felelt meg a biztonsági előírásoknak, ráadásul a feltölteni szándékozott zenelejátszó eszközt is tönkretette.
A balesetet okozó hamisítvány
Hamis Apple töltő rázott meg egy férfit Nagy-Britanniában. Az eszköz nem felelt meg a biztonsági előírásoknak, ráadásul a feltölteni szándékozott zenelejátszó eszközt is tönkretette.
A balesetet okozó hamisítvány
A sportesemény előtt Ukrajna törvénybe foglalta a futball-Európa-bajnokság védjegyeinek védelmét, de a hamisítványok értékesítése mégis virágzik az országban. A hamis kabalafiguráktól a hamis nemzeti mezekig minden kapható, amit csak egy sportrajongó megkívánhat.
A 7 km bejárata
Az ukrán kikötőváros, Odessza területén található a „7 km” piac, ami, ahogy már a neve is mutatja, elképesztő méretű: 110 futballpályányi területén ezrével sorakoznak a konténerek. Ezek blokkonként eltérő színűre vannak festve, hogy a napi 200 ezer vásárló el ne tévedjen a labirintusban. A piac mintegy 60 ezer embernek ad munkát, akik napi 20 millió euró értékű árucikket értékesítenek vevőiknek.
A konténerek színe segíti az eligazodást
Bár a piacvezetés állítja, a kínálat teljesen legális, a valóságban ez nem így van. A konténerekben hamis Adidas és Lacoste cipők, hamisított Louis Vuitton táskák sorakoznak. Az eladók újabban hamis EB szuvenírek tucatjait kínálják a vevőknek. Ezek között szinte minden megtalálható, ami a futball EB-t Lengyelországgal együtt szervező Ukrajna vásárlói számára csak érdekes lehet: nemzeti csapatok mezeinek replikái, hamis Euro 2012 felirattal ellátott papucsok, törülközök, a sportesemény kabalafiguráinak képével díszített bögrék, tálkák, labdák és ruhaneműk.
Hamis EB-logós törülköző a kínálatban
Ahogy a bevezetőben is említettük, az EB előtt Ukrajna ugyan törvénybe iktatta az UEFA védjegyeinek védelmét, de a jogszabály önmagában keveset jelent. Az olyan piacoknak ugyanis, mint a 7 km, megvannak a befolyásos támogatói a hatósági szervek körében, amelyek megvédik ezeket az ellenőrzéstől. A 7 km vezetője például korábban magas beosztású katonatiszt volt, egyik befektetője pedig tagja a városi tanácsnak. Ráadásul nyílt titok, hogy az odesszai vámszervek vizsgálat nélkül továbbengedik a Kínából és Törökországból származó, a piacra szánt hamisítványokat. Állítólag ezek is megkapják a maguk részesedését a csempészett áruból.
Lefoglalt hamisítványok
A piac ráadásul nem csak kiskereskedelmi tételben szolgálja ki a vevőket. Az Odesszába érkező csempészáru egy részét a Dnyeszter Menti Moldáv Köztársaság felé szállítják tovább. Mivel a földsávnyi területen elhelyezkedő államot a világ egyetlen országa sem ismeri el hivatalosan, a terület a hamisítók bástyájául szolgál. A régióból a szomszédos Moldova, majd Románián keresztül az Európai Unió felé szállítják tovább a cikkeket.
(Via: Spiegel Online)
Egyetlen rajtaütés során ötvenezer hamis, többségében New York Yankees jelölésű baseballsapkát foglaltak le az illetékes hatóságok a newarki kikötőben.
A július végén talált nagy mennyiségű hamisítványról csak most nyilatkozott a rendőrség. A termékek összértéke megközelíti az egymillió dollárt. A fejfedőket feltehetően utcai árusoknak szánták a feladók – vélekedett a Határőrség szóvivője, Anthony Bucci. Konkrétumokról azonban egyelőre nem tudott beszámolni, mert még keresik a lehetséges hamisítókat és a konténer feladóit, címzettjeit – tudósított a New Jersey Today.
A hivatalos papírok szerint a konténernek egyébként háztartási cikkeket kellett volna tartalmaznia. A sapkák a hatóság közlése szerint többnyire silány minőségűek voltak, és nem szerepelt rajtuk semmiféle utalás a bitorolt védjegyek, köztük luxusmárkák licenceire.
Az árusoknak valószínűleg azonban mindezek ellenére is könnyű dolga lett volna. A jenkik logójával ellátott baseballsapkák nem csak a nagy almában, de egész Amerika- és világszerte a legnépszerűbbek és legkelendőbbek közé tartoznak. Mi sem bizonyítja ezt jobban mint, hogy már hosszú évek, évtizedek óta a hamisítók kedvelt célpontja. Erről nem csak a híradásokban bizonyosodhatunk meg, de a videómegosztókon is bőven akad felvétel, amely sapkák eredetiségét firtatja, vagy éppen tipped ad, hogyan kerülhetjük el a hamisítványokat.
Az akcióról egyébként Robert E. Perez, a városi rendőrség műveleti vezetője azt nyilatkozta a fogás a területen dolgozó munkatársak szakértelmének és éberségének bizonyítéka. A hamisítványok forgalomba kerülésének megakadályozása kulcsfontosságú, a fogyasztók mellett az amerikai gazdaságot is védi – nyilatkozta a parancsnok.
Ma reggel fogadta el az új-zélandi parlament azt a törvénymódosítást, amely drasztikus változtatásokat vezet be a szerzői jog védelme érdekében. A HENT híroldalán olvasható beszámoló szerint szeptember elsején elindul az országban az ún. fokozatos válasz rendszere.
Az intézkedés értelmében a netszolgáltatók ősztől kötelesek írásban figyelmezetni kalózkodó előfizetőiket. Háromszori eredménytelen figyelmeztetés esetén a jogtulajdonos bírósághoz fordulhat, hogy a jogsértő felelősségre vonását kérje. Az elsődleges intézkedés szerint a bíróság 15 ezer dollárig terjedő bírságot szabhat ki a kalózokra.
A törvény szövege szerint két év múlva felülvizsgálják a figyelmeztetési rendszer hatékonyságát. Ha 2013-ig nem csökken a kalózkodás mértéke elfogadható mértékben, akkor a fokozatosság újabb elemét vezetik be: lehetővé válik, hogy a bírói jóváhagyással a visszaeső jogsértők internetkapcsolatát akár hat hónapra is felfüggesszék.
A jogszabály egyelőre a számítógépeken bonyolított adatforgalomra vonatkozik, 2013-ban azonban a mobilhálózatokon zajló digitális tevékenységre is hatályossá válhat.
Az európai országok hamarosan egységesen, a büntetőjog szerint fogják szankcionálni a gyógyszerhamisítást. Az Európa Tanács Miniszteri Bizottsága (figyelem! nem azonos az Európai Unió intézményével) ugyanis elfogadta az elmúlt évben kidolgozott Medicrime egyezményt, amely kriminalizálja a gyógyszerhamisítást, és az illegális gyógyszergyártókkal és terjesztőkkel szemben alkalmazandó büntetőjogi szankciók bevezetésére kötelezi az aláíró államokat.
A megállapodás szövege szerint az aláíró államok kötelesek:
- a hamis gyógyszerek gyártását, szállítását, terjesztését és értékesítését,
- a kapcsolódó gyártási, szállítási, értékesítési dokumentumok hamisítását,
- az engedély nélkül történő gyógyszer-előállítást és -terjesztést,
- valamint a minőségi követelményeknek nem megfelelő egészségügyi termékek és eszközök forgalmazását büntetőjogi szabályok szerint szankcionálni.
A dokumentum ezen felül a nemzetközi és az illetékes nemzeti hatóságok közötti együttműködésre vonatkozóan fogalmaz meg irányelveket, az állami és a magánszektor számára javaslatot tesz megelőző intézkedésekre, illetve előírásokat tartalmaz az áldozatok és szemtanúk védelmére vonatkozóan.
Az Európa Tanács szakértői által kidolgozott dokumentum előírásai minden tagországban, így Magyarországon is alkalmazásra kerülnek! A csatlakozási lehetőség - egy később meghatározott időponttól - a nem európai államok számára szintén nyitott lesz.
Utolsó kommentek