A sportesemény előtt Ukrajna törvénybe foglalta a futball-Európa-bajnokság védjegyeinek védelmét, de a hamisítványok értékesítése mégis virágzik az országban. A hamis kabalafiguráktól a hamis nemzeti mezekig minden kapható, amit csak egy sportrajongó megkívánhat.

A 7 km bejárata

Az ukrán kikötőváros, Odessza területén található a „7 km” piac, ami, ahogy már a neve is mutatja, elképesztő méretű: 110 futballpályányi területén ezrével sorakoznak a konténerek. Ezek blokkonként eltérő színűre vannak festve, hogy a napi 200 ezer vásárló el ne tévedjen a labirintusban. A piac mintegy 60 ezer embernek ad munkát, akik napi 20 millió euró értékű árucikket értékesítenek vevőiknek.

A konténerek színe segíti az eligazodást

Bár a piacvezetés állítja, a kínálat teljesen legális, a valóságban ez nem így van. A konténerekben hamis Adidas és Lacoste cipők, hamisított Louis Vuitton táskák sorakoznak. Az eladók újabban hamis EB szuvenírek tucatjait kínálják a vevőknek. Ezek között szinte minden megtalálható, ami a futball EB-t Lengyelországgal együtt szervező Ukrajna vásárlói számára csak érdekes lehet: nemzeti csapatok mezeinek replikái, hamis Euro 2012 felirattal ellátott papucsok, törülközök, a sportesemény kabalafiguráinak képével díszített bögrék, tálkák, labdák és ruhaneműk.

Hamis EB-logós törülköző a kínálatban

Ahogy a bevezetőben is említettük, az EB előtt Ukrajna ugyan törvénybe iktatta az UEFA védjegyeinek védelmét, de a jogszabály önmagában keveset jelent. Az olyan piacoknak ugyanis, mint a 7 km, megvannak a befolyásos támogatói a hatósági szervek körében, amelyek megvédik ezeket az ellenőrzéstől. A 7 km vezetője például korábban magas beosztású katonatiszt volt, egyik befektetője pedig tagja a városi tanácsnak. Ráadásul nyílt titok, hogy az odesszai vámszervek vizsgálat nélkül továbbengedik a Kínából és Törökországból származó, a piacra szánt hamisítványokat. Állítólag ezek is megkapják a maguk részesedését a csempészett áruból.

Lefoglalt hamisítványok

A piac ráadásul nem csak kiskereskedelmi tételben szolgálja ki a vevőket. Az Odesszába érkező csempészáru egy részét a Dnyeszter Menti Moldáv Köztársaság felé szállítják tovább. Mivel a földsávnyi területen elhelyezkedő államot a világ egyetlen országa sem ismeri el hivatalosan, a terület a hamisítók bástyájául szolgál. A régióból a szomszédos Moldova, majd Románián keresztül az Európai Unió felé szállítják tovább a cikkeket.

(Via: Spiegel Online)