Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Milliónyi hamis gyógyszer a bizonyíték raktárban

Tegnapi sztorink után megmaradunk egy kicsit a gyógyszerhamisítás kérdésénél, hogy az Euronews riportján keresztül megmutassuk, még a fejlettnek hitt egészségügyi rendszerek is sérülékenyek a gyógyszerhamisítással szemben.

A fenti videó egy brit razziával kezdődik: a hatóságok hamis gyógyszereket keresnek és találnak egy kertvárosi lakásban. Ami különösen érdekes az anyagban, az a brit Gyógyszer- és Egészségügyi Termékeket Felügyelő Hatóság (MHRA) bizonyíték raktárának bemutatása (kb. 1 percnél): 10 millió euró értékű elkobzott gyógyszer, amik bevétele súlyos egészségügyi panaszokat, rosszabb esetben halált is okozhatott volna. 

Megszólal a videóban egy idős házaspár is, ahol a feleség szívbetegségére szed gyógyszert. Egy nap az újságban olvasták az egészségügyi hatóság felhívását, hogy az általa szedett készítményből hamisítványokat adtak el a patikákban. A felhívásban közölt adatok, szériaszámok, minden egyezett az által használt gyógyszerrel - az adott szériaszámmal azonban nem csak, hamis, de eredeti készítmények is forgalomba kerültek, így nem tudja biztosan, hogy ő maga eredeti vagy hamis pirulát vett-e be.

Az anyag végén szóba kerülnek azok az európai kezdeményezések, amelyek a hamisítás visszaszorítására irányulnak: a Medicrime egyezmény (erről itt olvashattok bővebben), és az Európai Unió hamisítás elleni irányelve, amelyet egyébként a napokban fogadott el az EU Tanácsa.

 

0 Tovább

Interneten vásárolt gyógyszer okozta a halálát!

Az Egyesült Királyságban életét vesztette egy fiatal nő, akinek a halálát a családja szerint az interneten vásárolt gyógyszer okozhatta. A 27 éves rohammentőst tavaly decemberben találták holtan, de az esetet csak most hozták nyilvánosságra. A nő vérében nagy mennyiségű Amitryptyline-t találtak.

A készítményt alapvetően antidepresszánsként fejlesztették ki, de az interneten altatóként hirdetik. Bármelyik probléma kezelésére is alkalmas, a gyógyszer a szigetországban nem rendelkezik forgalomba hozatali engedéllyel.

A család szerint kizárt, hogy a nő öngyilkosságot követett volna el. A halottkém megerősítve a család állítását közölte, hogy a bevett gyógyszer mennyisége még nem indokolja a túladagolást, ugyanakkor jelezte, hogy az Amitryptyline nem megfelelő adagolása okozhat szívmegállást.

Az elhunyt nő ismerősei és barátai egy emlékoldalt hoztak létre a legismertebb közösségi oldalon, ahol arra kérnek mindenkit, hogy a lehető legkörültekintőbben vásároljon az interneten gyógyszert, mert, ahogy ez a szomorú példa is mutatja, a bizonytalan forrásból származó, rendszerint ismeretlen összetételű készítmények halálos veszélyt jelenthetnek a fogyasztókra. 

0 Tovább

Kettőből egy gyógyszer hamis

Képzeld el, hogy Kenyában élsz, a gyermeked maláriás lesz, a helyi üzletben megveszed a már bevált gyógyszert, de a gyermek nem lesz jobban. Néhány nappal később belehal a betegségbe. A halál oka malária, de a gyermek épp annyira a gyógyszerhamisítás áldozata, mint a betegségé... Ezekkel a mondatokkal kezdődik az alábbi videóriport, amelyet egy ausztrál csatorna készített a gyógyszerhamisításról.

Az anyag szerint világszerte 15 százalék lehet a forgalomba került hamis gyógyszerek piaci aránya, de Afrika, Ázsia, Latin-Amerika egyes országaiban ez az érték elérheti az 50 százalékot is, és a hamisítás nem csak a malária elleni gyógyszereket érinti: antibiotikumok, fogamzásgátlók, fájdalomcsillapítók, szív- és rákgyógyszerek, mind szerepelnek az illegális kínálatban. Ezek nagy veszélye, hogy összetételük és származásuk bizonytalan: gyártási körülményeik nem higiénikusak, összetevőik ellenőrizetlenek, hatóanyaguk kevesebb, több, eltérő, csak, hogy néhány példát említsünk.

Fejlett egészségügyi rendszerünk ellenére mi sem vagyunk biztonságban: az interneten bárki számára könnyen hozzáférhetőek a hamisítványok, amelyek gyakran olyan megtévesztően csomagoltak, hogy a szakértők számára is nehéz a megkülönböztetés.

A helyzet valószínűsíthetően nem fog egyik napról a másikra javulni. Nemzetközi összefogásra, fokozottabb hatósági fellépésre, szigorúbb szankciókra lenne szükség, és ami nagyon fontos, körültekintő, óvatos vásárlókra, akik ellenőrzik, átgondolják mi az, amit megvesznek, és azt, hol veszik meg.

0 Tovább

Magyar esemény utáni tablettát hamisítanak

Érdekes hírt találtunk a hamisgyogyszer.hu portálon: egy magyar gyártású esemény utáni tabletta hamis verziójának felbukkanása miatt adtak ki figyelmeztetést az ugandai hatóságok. Azt írja a cikk, hogy Postinor-2 típusú tablettákat találtak Ugandában, amely készítményt eredetileg a magyar Richter Gedeon gyártja, és a védekezés nélküli együttlét után kell bevenni a nem kívánt terhesség megakadályozása érdekében.

Az ugandai gyógyszerhatóság figyelmeztetése szerint a hamisítvány alkalmazása jó eséllyel eredménytelen maradhat, ezért javasolja ellenőrizni, hogy a megvásárolt gyógyszeres csomag eredeti-e. Erről a helyiek a csomagolás hátlapján szereplő fehér négyzet felületének lekaparásával győződhetnek meg: ha fedőfólia lakaparása után előtűnik az Original felirat és a gyártó RG logója (lásd kép jobb alsó sarka), akkor a készítmény eredeti. A forgalomba került hamisítványokon ez a jelzés állítólag nem szerepel.

Kép forrása: SecuringPharma

0 Tovább

Twitteren és Facebookon zajlik a kampány a gyógyszerhamisítók ellen

Emlékeztek még a Pfizer elég nagy botrányt kiváltott reklámfilmjére, amelyben a recept nélkül vásárolt, de hivatalosan vényköteles készítmények fogyasztásának veszélyeire figyelmeztet? Amiben egy férfi az illegálisan rendelt gyógyszer bevételét követően döglött kampányt köhög fel, utalva ezzel arra, hogy sosem lehetünk biztosak abban, a bizonytalan forrásból származó készítmények valójában milyen összetevőket tartalmaznak?

Na ez az projekt, amit közösségi médiajelenléttel bővít a gyógyszergyártó. Létrehoztak egy Twitter és egy Facebook oldalt, amelyeken ezúttal a spam hirdetések veszélyességére igyekeznek felhívni a figyelmet. A Viagra (a világ talán legnagyobb arányban hamisított készítménye) eredeti gyártója szerint a hamisítók gyorsan alkalmazkodnak az internet kínálta új lehetőségekhez, és az e-mailben küldött levélszemét mellett már a közösségi oldalakon is jelen vannak. Ezért a vonatkozó felületeken a spam üzenetekben kínált készítmények veszélyeiről tájékoztatnak, tovább arról, ha ilyen jellegű kéretlen hirdetéssel találkozunk melyik felületen hogyan jelezhetjük azt az adott weboldal üzemeltetői felé.

Ahogy nézzük a Twitteren ma már egész nap folyamatos a tartalomszolgáltatás. A Facebook oldal is szépen fel van építve, bár furcsa, hogy az üzenőfalon egyelőre semmi mozgás...

Ha esetleg valaki nem ismerné a beveztőben említett hirdetést, akkor alább megnézheti. FIGYELEM! TÉNYLEG CSAK ERŐS IDEGZETŰEKNEK AJÁNLOTT!

0 Tovább

nokamu

blogavatar

Blog a hamisításról, kalózkodásról, jog- és fogyasztóvédelemről.

Utolsó kommentek