Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Kalóztartalmakon keresztül ismeri meg a külvilágot Észak-Korea?

Észak-koreai menekültek részvételével készült vizsgálat szerint kalóztartalmakon keresztül ismerik meg a külvilágot az elnyomott országban élő fiatalok. Bár az internet szinte elérhetetlen a lakosság számára, üres adathordozók segítségével mégis terjed a fiatal generáció tagjai körében a nyugati zenei és filmes tartalom.

Nincs még egy ország a világon, ahol a médiatartalom olyan szigorú cenzúra alatt állna, mint a Koreai Népi Demokratikus Köztársaságban (ugye mindenki emlékszik rá, hogy az ország nyerte meg a 2010-s foci VB-t?!), az InterMedia kutatása szerint mégis van rá mód, hogy az állampolgárok megismerjék a külvilágot. A Quiet Opening címet viselő kutatás az országból elmenekült koreaiak bevonásával készült, és arra mutat rá, hogy az illegális fájlcserélés jelentheti az Észak-Koreában élő fiatalok számára a nyugati kultúra megismerésének lehetőségét.

Észak-Korea zászlaja

A tanulmány megállapítja, hogy Észak-Koreában az internet csak szűk, privilegizált kevesek számára érhető el, a tévé és rádió birtoklását sem engedheti meg mindenki magának, ráadásul ezeken is csak az állami csatornák foghatók. Ugyanakkor Dél-Koreából és Kínából számos kockázatvállaló kereskedő csempész be adathordózókat, köztük DVD lemezeket, MP3 és MP4 lejátszókat, valamint USB kulcsokat, ami lehetővé teszi, hogy az észak-koreaiak olyan tartalmakhoz is hozzáférjenek, amelyet a kommunista rezsim tilt, illetve tagad.

A számítógép birtoklása megengedett (bár ez is ritkaságnak számít), így az eszköz és az adathordozók segítségével lehetőség van rá, hogy a külföldről illegálisan becsempészett médiatartalmat megosszák egymással a helyiek. A kutatóknak nyilatkozó menekültek szerint az adathordozókkal rendelkezők 70-80 százaléka fiatal, akik barátokon, barátok barátain keresztül tudnak hozzáférni zenékhez, filmekhez. A nyilatkozók szerint az MP3, MP4 lejátszók különösen népszerűek, hiszen azokon számítógép nélkül is nézhető, hallgatható a tartalom. A hordozókra zömmel dél-koreai zenék, sorozatok, filmek kerülnek, mivel a nyelv ott nem akadályozza a megértést.

Az ügylet a tanulmány szerint ugyanakkor komoly kockázatot rejt. Nem engedélyezett médiatartalom birtoklása három hónap közérdekű munkavégzést, ha az dél-koreai, akkor akár öt év munkatábort is jelenthet az elkövetőknek. A menekültek szerint ugyanakkor sokan vállalják a kockázatot, hiszen így olyan dolgokat ismerhetnek meg, amelyekről hivatalosan nem tudhatnak. Egy 2010-ben Dél-Koreába szökött menekült például elmondta, fiatalon mindig azt mondták neki, Dél-Koreában sokkal szegényebbek az emberek, mint Északon, így a becsempészett déli kalózfilmek alapján kellett rájöjjön, hogy ez fordítva van.

(Via: HENT, TorrentFreak, Neowin)

3 Tovább

MPAA: a lopás talán nem a jó kifejezés

Akár új fordulatot is hozhat a kalózkodás kezelésében az Amerikai Mozgókép Szövetség (MPAA) vezetőjének azon állásfoglalása, miszerint az illegális letöltésre a lopás talán nem a legjobb kifejezés.

Az MPAA hosszú ideje azonosítja a szerzői jogi jogsértést a lopással. Ennek talán legismertebb példája a „Nem lopnál autót…” kezdetű kalózkodás elleni kampány, amelyet komoly figyelmeztetésnek szántak a jogvédők a visszaélések ellen. Christopher Dodd, az MPAA 14 hónapja megválasztott vezetője azonban úgy véli, a filmipar olyan átalakuláson megy keresztül, amely más terminológiát követel meg a jogsértésekre vonatkozóan.  Dodd Cannes-ban adott interjút a Variety magazinnak, amelyben a digitális átalakulásra vonatkozóan kifejtette, egyre több és több online platformot lehet és kell feltölteni tartalommal, amelynek során a fogyasztói igények kiszolgálását kell előtérbe helyezni.

Az MPAA képviseletében Dodd is támogatta tavaly az amerikai törvényhozás által tárgyalt kalózkodás elleni jogszabályokat, így a SOPA tervezetét is. A jelentős kritikára válaszul ezt a tervezetet végül elvetették, de a filmes szakértő szerint a szerzői jogvédelmet nyújtó törvények szigorítására és modernizálása továbbra is elengedhetetlen. Az MPAA vezetője szerint a jövőben árnyaltabban közelíti majd meg a kalózkodás elleni intézkedések kérdését, amely gondolat mentén hozzátette: „rossz úton haladunk, ha tolvajlásnak nevezzük (a szerzői jogi jogsértést)”.

(Via: Variety)

0 Tovább

A 63 milliárd dolláros probléma

Közzétette sorban a 9., a szoftverkalózkodás globális helyzetét vizsgáló tanulmányát a világ legnagyobb szoftvergyártóit tömörítő BSA (Business Software Alliance), amelyhez idén egy grafikus videót is készített, hogy könnyebb legyen az információk értelmezése.

A 2011-es év adatait összegző Global Piracy Study világszerte 42, az Európai Unió tagállamaira nézve átlagosan 33 százalékra becsüli a kalózkodás arányát. Magyarország mutatója a nemzetközi átlaghoz közelít: 41 százalékos (amely érték egyébként három éve változatlan). A szakértők becslése szerint a hazai kalózkodási mutató 143 millió dollár értékű illegálisan használt programnak felel meg.

A BSA szerint a nemzetközi 42 százalékos kalózkodási arány több mint 63 milliárd dollár értékű illegális szoftvert jelent. Az Európai Unióra nézve mintegy 14,4 milliárd dollárra becsülik a kalózprogramok értékét.

A jelentés elkészítéséhez a vizsgált országokban 15 ezer felhasználó megkérdezésével kutatás is készült. E szerint nemzetközi szinten a számítógép használók 57 százaléka, az Európai Unióban 48 százaléka, Magyarországon 55 százaléka ismeri el, hogy kalózkodik. A lekérdezés szerint a szoftverkalózok többnyire 25 és 44 év közötti férfiak.

Részletes közleményt a HENT híroldalán olvashattok, a teljes tanulmányt és az egyes ország adatokat pedig megnézhetitek a BSA weboldalán.

(Forrás: BSA)

2 Tovább

Házasságkötést celebrált a Kopimizmus Egyháza

Ez év januárjában hivatalosan is elismert egyházzá vált a fájlcserélést szentségként tisztelő Kopimizmus Egyháza Svédországban. A hitmozgalom, amelyet egy filozófia hallgató, Isaac Gerson indított el, és amely szent szimbólumként tekint a Ctrl C, Ctrl V billentyűparancsokra, a közelmúltban celebrálta el házasságkötését.

Gerson két sikertelen bejegyeztetési kísérlet után érte el, hogy egyházát elismerjék, de ma már annyira népszerű, hogy Észtországtól az Egyesült Államokig vannak követői, akik hiszik, hogy a másolás és megosztás a legszebb dolog a világon.

Hivatalosan elismert egyházként a kopimizmus celebrálhat esküvőket is, és a szertartás épp olyan hivatalos, mintha más vallás lelkésze adná össze a feleket. Az alábbi videó tanúsága szerint egy fiatal pár lett az első, akik a kopimizmus szent kötelékében egyesültek egymással. A szertartást egy belgrádi konferencián tartották meg. A Guy Fawkes maszkot viselő "atya" egy román hölgyet és egy olasz urat adott össze egymással, akik megfogadták, hogy egymás társai (peer) lesznek, és megosztják egymással szeretetüket és tudásukat, "mindaddig, amíg az információ létezik".

Megvalljuk őszintén, nem tudjuk eldönteni, hogy valósnak higgyük-e ezt a hírt, így inkább fenntartásokkal kezeljük, hogy a szertartást követően a felek tényleg férj és feleségként távoztak. Ti mit gondoltok?

(Via: TorrentFreak)

0 Tovább

Tetszik a kiberbűnözőknek Az éhezők viadala

Az internetes bűnözök is szeretnék kivenni a részüket Suzanne Collins izgalmas regényéből készült új hollywoodi szuperprodukció, Az éhezők viadala sikeréből. A film március 23-án startolt az Egyesült Államokban (itthon március 22-én), és a Norton szerint a kíváncsi rajongókat máris becélozták a csalók.

A biztonsági cég által készített gyorselemzés szerint számos veszélyes találatra bukkanhatnak azon internetezők, akik szeretnének többet tudni a filmről és a könyvről, megnéznének néhány részletet a produkcióból, vagy letöltenék a kalózkiadásokat. A cég több keresési szót is kipróbált, és fertőzött találatokat talált következő keresési szókombinációk esetében:

  • Hunger Games Suzanne Collins
  • Hunger Games Free Movie Download
  • Hunger Games Full Movie Torrent

A Norton szerint a kiberbűnözök vírusokat, kémprogramokat és egyéb rosszindulatú fájlokat illesztenek a letöltésekhez. Így például letölthető kalózkópiák esetében azonosítottak ún. keylogging programot, ami anélkül, hogy a felhasználó észrevenné, a háttérből rögzítheti a gépelést, így neki köszönhetően a csalók számos személyes információhoz hozzáférhetnek.

A cég Az éhezők viadalához passzoló javaslatokkal segítené a kíváncsi rajongókat:

Gondosan válaszd meg a szövetségeseidet! Csak megbízható oldalakat látogass (ennek eldöntésében a víruskereső programok is segítenek), és bízz meg bármely "szenzációs", "soha nem látott" tartalmat kínáló weblapban.

Tudd, hogyan védd magad! Használj online biztonsági szoftvereket, amelyek figyelmeztetnek arra, hogy a meglátogatott weboldal nem biztonságos!

Ne hagyd, hogy hamis remények vezéreljenek! Ne bízz abban, ami túl szép, hogy igaz legyen, inkább a józan ész logikáját követve mérlegeld a kapott információt, mielőtt klikkelsz.

(Via: SF Gate)

0 Tovább

nokamu

blogavatar

Blog a hamisításról, kalózkodásról, jog- és fogyasztóvédelemről.

Utolsó kommentek