Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Mennyi az annyi?

Mutatós infografikát rakott össze az amerikai BackgroundCheck a kalózkodás költségeiről. Az adatok főleg az amerikai piacra koncentrálnak, de azért érdemes végigböngészni, kinek mennyi is az az annyi.

Azt, hogy mennyi kárt okoz a kalózkodás természetesen nehéz, ha nem lehetetlen pontosan megbecsülni. A jogvédők sokáig évi 250 milliárd dollárban és 750 ezer amerikai álláshely megszűnésében adták meg körülbelüli veszteségeiket, de egy 2010-es amerikai kormányzati jelentés rámutatott, ezt nehéz bizonyítani.

Ennél lényegesen egzaktabb adat, hogy az érintettek mennyit költenek a kalózkodás elleni küzdelemre (lásd 2. pont alább). A Hanglemezkiadók Nemzetközi Szövetsége (IFPI) 2009-ben például 120 millió dollárt áldozott erre a célra, míg az Amerikai Mozgókép Szövetség (MPAA) ugyanazon évben 60-75 millió dollárt költött el jogvédelemre.

Az inforgrafika rámutat, hogy elsősorban a 18-29 éves korosztályból kerülnek ki a potenciális kalózok, így nem meglepő, hogy az amerikai egyetemi campusok hálózatán is állandósult az illegális fájlcsere. A 3. pontban olvasható néhány adat arról, hogy az egyes egyetemek hány értesítést kaptak az Amerikai Lemezkiadók Szövetségétől (RIAA).

Mivel az oktatási intézmények hálózatát is jelentősen terheli a letöltés, nem meglepő, hogy ezt igyekeznek akadályozni. Jogsértő hallgatóikat akár internet hozzáférésük átmeneti felfügesztésével is büntetik, de hangsúlyt fektetnek a hallgatók jogvédelmi oktatására. Mindez jelentős anyagi ráfordítást igényel az iskoláktól, és lássuk be, az akár félmillió dollárig is terjedő összeget jobb célokra is fordíthatnák, ha hallgatóik nagyobb tiszteletet mutatnák a szerzői jogok iránt.

A grafikát nagyobb méretben IDE kattintva tudjátok megjeleníteni.

1 Tovább

Amerikai kormánytisztviselők a MegaUpload felhasználói között?

A MegaUpload portál ellen indított akció esetében valószínűleg minden idők egyik legjelentősebb szerzői jogsértési ügyben folytatott eljárásával állunk szemben. A hatóságok 500 millió dolláros kár okozásával vádolják a fájlmegosztó portál alapítóját és a weblap üzemeltetésével foglalkozó társait. Azt senki sem tagadja ugyanakkor, hogy a Mega oldalát nem csak kalózkodási céllal, de személyes jellegű dokumentumaik tárolásához és megosztásához is használták a felhasználók. A portál januári bezárásával ezek mind elérhetetlenné váltak, amely nem kis felháborodást váltott ki az érintettek körében.

A digitális jogvédelemmel foglalkozó Electronic Frontier Foundation (EFF) például azonnal kampányt indított, hogy összegyűjtse a károsultakat, és ha szükséges, kész pert indítani az amerikai állam ellen, hogy az érintetteket kompenzálják. A MegaUpload jogi képviselői a bezárást követően jelezték, tárgyalásokat folytatnak a hatóságokkal arról, hogyan lehetne biztosítani, hogy a ténylegesen legális és személyes fájlokat az érintettek visszakapják.

Ennek kapcsán Kim Dotcom, a MegaUpload híres-hírhedt alapítója a napokban érdekes hírt közölt a TorrentFreak portállal. Mint mondta, elkezdték összegyűjteni, hány olyan felhasználói fiókot érintett az akció, amelyek nem jogsértő tartalmakat töltöttek fel az oldalra. Dotcom szerint az elemzés közben érdekes adatokra bukkantak, mégpedig, hogy a Mega tárhelyszolgáltatását számos kormánytisztviselő, köztük az Egyesült Államok szenátusának és igazságügyi minisztériumának munkatársai is használták személyes célokra.

Dotcom közlése szerint jelenleg az igazságügyi minisztériummal tárgyalnak arról, hogy az érintetteknek ideiglenes hozzáférést adhassanak, amely elegendő lenne arra, hogy személyes fájljaikat letölthessék fiókjukból. Dotcom bízik benne, hogy az amerikai illetékesek engedélyezni fogják ezt.

Az EEF közlése szerint kivárja, hogy a MegaUpload meg tud-e egyezni a hatóságokkal, mielőtt a felhasználók jogait jogi úton próbálná érvényesíteni.

(Via: TorrentFreak)

0 Tovább

Goya-díjat akart az Anonymous

Az Anonymous hacker csoport aktivistái zavarták meg a Madridban tartott Goya-díjátadót. A spanyol filmszakma legrangosabb elismerésének számító rendezvényre a biztonsági őröket kijátszva jutott be több Guy Fawkes maszkot viselő aktivista is. A legjobb rendezőnek járó díj átadásánál a virtuális világból előbújt hackerek megpróbáltak feljutni a színpadra is, ezt azonban a biztonságiak már megtudták akadályozni. 

Anonymous aktivista Madridban

Az akcióval párhuzamosan a hackerek feltörték a spanyol filmakadémia weboldalát is, és nyilvánosságra hozták azon spanyol filmesek, színészek és színésznők elérhetőségét, akik támogatták az ország új kalózkodás elleni törvényét. Az Anonymous az akcióval ez ellen a jogszabály ellen kívánt tiltakozni.

A Zapatero-kormány volt kulturális minisztere után Sinde-törvényként ismert jogszabályt az előző kormány dolgozta ki, de annak 2012. március 1-jei hatálybalépéséről már a Mariano Rajoy miniszterelnök vezette kormányzat döntött. A jogszabály szerint egy, a kormány által delegált tagokból álló bizottság határoz majd arról, az egyes weboldalak illegálisan közzétett tartalmat szolgáltatnak-e. Az érintett oldalaknak figyelmeztetést küldenek, és ha nem változtatnak jogsértő működésükön, bíróság szankcionálhatja tevékenységüket.

A törvény útját már kidolgozásától kezdve számos tiltakozó megmozdulás kísérte: bojkott felhívások, hackertámadások és elsötétítési mozgalmak indultak el. A tiltakozók attól tartanak, a törvény veszélyezteti az olyan alapjogok érvényesülését, mint a szólás és információ szabadsága. A spanyol Internethasználók Szövetsége kezdeményezésére a spanyol Legfelsőbb Bíróság bejelentette, vizsgálni fogja a kormány kalózkodás elleni intézkedési hatáskörét. 

(Via: IB Times, HENT)

0 Tovább

Minden idők legtöbbet letöltött filmjei

Ötévnyi adatgyűjtés alapján a TorrentFreak a héten nyilvánosságra hozott egy tízes toplistát, amelynek a "Minden idők legtöbbet letöltött filmjei" címet adták a szerzők. Eltaláljátok melyik az első?

Bár az illegális letöltők és a mozi nézők érdeklődése nem mindig áll összhangban, azaz nem feltétlenül ugyanazt töltik le legtöbben, mint amelyre a legtöbb jegyet eladják, azért nem nehéz kitalálni, hogy minden idők legsikeresebb mozifilmje egyben a kalózok kedvence is. James Cameron szupermoziját, az Avatart 21 millió alkalommal töltötték le illegálisan.

Torrent statisztika: letöltési mutatók és összes bevétel

A TorrentFreak évek óta heti rendszerességgel közli az aktuális letöltési statisztikákat, 2006-ig visszamenően ezeket összegezték. Ennek alapján az Avatar mintegy két millió letöltéssel előzi meg a 2. és 3. helyen végzett A sötét lovagot és a Transformers sorozat első részét, és hárommilliót ver rá a 4. helyezett Eredetre. Ötödikként a Másnaposok, hatodikként a Star Trek futott be. Hetedik a Ha/Ver, míg nyolcadik A tégla lett. A sort A hihetetlen Hulk és A Karib-tenger kalózai: A világ végén zárja.

Érdemes összevetni a letöltési számokat a bevételi adatokkal. Az első két film egyben a legtöbb jegyeladást is produkálta, ellenben a negyedik jobban keresett a harmadiknál, de a 825 millió dolláros bevétele még így is lemarad a 10. helyezett Johnny Depp film legális, 963 milliós sikere előtt. 

0 Tovább

Óda a jogvédőkhöz?

Vicces-szomorú dalt hallgattunk ma meg, amelyet úgy gondoltuk veletek is megosztunk. A "The RIAA Took My Computer Away" a My Son The Bum együttes szerzeménye, és aki egy kicsit is követi a szerzői jogi híreket, már a címe alapján sejtheti, hogy az illegális letöltés a témája.

The RIAA Took My Computer Away by torrentfreak

A dal alapvetően arról szól, hogy a letöltők mind több és több zeneszámot kívánnak maguknak, és mennyire boldogok attól, ha zenegyűjteményük mind nagyobb helyet foglal el a merevlemezükön. Egy nap azonban bekopogtat az Amerikai Lemezkiadók Szövetsége (RIAA), és lefoglalja a számítógépet, majd a razziát bírósági eljárás és házi őrizet követi. A szám végén kiderül, az érintett másodszor is lebukik, és azt már nem ússza meg ilyen könnyen...

A dalszöveget a TorrentFreak oldalán elolvashatjátok.

 

0 Tovább

nokamu

blogavatar

Blog a hamisításról, kalózkodásról, jog- és fogyasztóvédelemről.

Utolsó kommentek