A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénzügyőrei, és a gyógyszerészeti szakhatóságok illegálisan üzemelő elektromos cigarettagyártó vállalkozást lepleztek le a fővárosban. Az ellenőrzés során 44 millió forint értékben foglaltak le e-cigaretta töltéséhez használható különféle anyagokat.

Illegális e-cigi üzem Budapesten

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma megkeresése alapján, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal pénzügyőrei, az EMMI Gyógyszerészeti és Orvostechnikai Főosztály, a GYEMSZI Országos Gyógyszerészeti Intézet, valamint az Országos Egészségfejlesztési Intézet munkatársaival közösen egy budapesti Kft-re figyeltek fel, amelynek telephelyén a gyógyszerrendészeti szabályok betartását ellenőrizték.

Az ellenőrzés során megállapították, hogy a telephelyet üzemeltető gazdálkodó különféle kiszerelésű, gyógyszernek minősülő nikotintartalmú elektromos cigaretta hatóanyagot gyárt, forgalmazásra készít elő és kínál eladásra. A gyártott termékekre vonatkozóan a gazdálkodó gyógyszer forgalomba-hozatali engedéllyel nem rendelkezett, a gyógyszergyártásra, a gyógyszer nagykereskedelemre és a lakossági gyógyszerellátásra engedélye nincs.

A pénzügyőrök a helyszínen összesen 44 millió forint értékű illegálisan előállított és kiszerelt 6191 darab e-liquid utántöltő folyadékot, 4396 doboz hatóanyag kapszulát, 56,74 kg kannás kiszerelésű e-liquid folyadékot, valamint 12,87 kg színtiszta folyékony nikotint foglaltak le.

A NAV munkatársai, a szabálysértésekről szóló 2012. évi II. törvénynek megfelelőn gyógyszerrendészeti szabálysértés elkövetésének gyanúja miatt ismeretlen személy ellen szabálysértési eljárást indítottak.

 

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma ez év márciusában tájékoztatót adott ki, hogy az elektromos cigarettákhoz (e-cigaretta) használt nikotin tartalmú hatóanyag gyógyszernek minősül. Annak gyártása, forgalmazása szigorú feltételekhez kötött és az ilyen termékek esetén a gyógyszerek engedélyezésére vonatkozó szabályok szerint kell eljárni. Az e-cigarettának a szükséges engedélyek hiányában történő előállítása és forgalmazása gyógyszerrendészeti szabálysértésnek minősül.

(Via: NAV)