Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Fénytörés alapján szűrnék ki a hamis whiskyt

Újabb érdekes eredetiségigazoló eljárásról ír honlapján a HENT. Brit kutatók olyan eljáráson dolgoznak, amellyel a tükröződő fény tulajdonságai alapján különböztetnék meg a hamis alkoholt, egészen pontosan a hamis bort és whiskyt az eredetitől.

A kutatást a Leicester Egyetem űrkutatási központja és a De Montfort Egyetem kutatói végzik. Céljuk egy olyan hordozható, kézi szkenner megalkotása, amely segítené a hatóságokat a hamis palackozott alkohol kiszűrésében. Az eszköz segítségével a címkézésén, továbbá a megtöltött palackok üvegén visszaverődő fény karakterisztikáját elemeznék, és ennek jellemzői alapján határzonák meg, hogy az adott üveg whisky vagy bor valódi-e.

A megoldás a spektroszkópia elvén működne. Ilyen jellegű eredetiségvizsgálatot a leicester-i kutatók már kidolgoztak a hamis gyógyszerek kiszűrésére. Most ezt fejlesztenék tovább, hogy a folyadék állagú termékek vizsgálatára is alkalmas legyen.

A fejlesztési programot többek között a Scotch Whisky Research Institute kutatóintézet és a Leicestershire megyei sörfőzde, az Everards is támogatja.

0 Tovább

Lehengerlik a hamisítványokat

No kérem szépen, így hajt át az úthenger egy nagy halom hamisítványon:

0 Tovább

Néha, a hozzád legközelebb álló dolog is lehet hamis

Egészen ötletes hamisítás elleni reklámra bukkantunk az ímént, egészen pontosan egy libanoni fogyasztóvédelmi felhívást találtunk arról, a helyiek hol tudják bejelenteni, ha átverés áldozataivá válnak.

A félperces reklámban egy párt láthatunk a reggeli készülődés közben, amikor is a férj közli a feleségével, töltsék a hétvégét annak szüleivel, hiszen régen látták, hiányolják őket. Az asszonynak ez gyanússá válik, elkezdi vizsgálgatni férjét, mikor is jön a szlogen: "Néha a hozzád legközelebb álló dolog is hamis lehet..."

0 Tovább

Mikróban melegítik a hamis gyógyszert

A gyógyszerhamisítás problémakörét járta körül 60 minutes című műsorában az amerikai CBS csatorna. A riport a gyártástól az azonosításig mutatja be a kérdést, ismertetve a gyógyszeripar, a hatóságok és a betegek tapasztalatait, álláspontját. Különösen ijesztő az az első néhány perc az anyagban, amikor is egy perui gyógyszerhamisító üzem rendőrségi razziája látható. Bliszterezett és félkész tabletták mindenütt: potencianövelők, antibiotikumok, fájdalomcsillapítók, fehérített, színezett, lavórban áztatott, elektromos sütőn és mikrohullámú sütőben szárított készítmények...

A szakértők szerint a perui üzemből több tucat országba szállítottak hamis készítményeket, köztük például Nagy-Britanniába. A razziát követően lefoglalt hamisítványokat laborokban ellenőrizték, ahol többek között különféle cukrok és krétapor nyomaira bukkantak ezekben.

A riport kitér a hatósági ellenőrzés nehézségeire, a legitimnek látszó weboldalak veszélyeire, a hamis készítmények rendkívül megtévesztő csomagolására - a 7. percnél például látható, hogy sokszor csak speciális eszközökkel deríthető ki, melyik fiola a hamisítvány és melyik az eredeti.

Bár a magyar gyógyszerellátási rendszer biztonságos, és viszonylag alacsony a hamisítási ráta hazánkban, nem árt óvatosnak lenni, különösen az interneten ajánlott készítményekkel szemben, ha az olyan fejlett országokban is betegek halálát okozhatja a hamis gyógyszer, mint az Egyesült Államok. A videó vége felé kiderül, 2008-ban mintegy nyolcvan ember vesztette életét szennyezett véralvadásgátló készítmény beszedése okán - egyetlen egy, Kínában gyártott összetevő bizonyult hamisnak, a gyógyszer mégis ölt.

A videó sajnos nem beágyazható, úgyhogy az anyagot ide kattintva tudjátok megnézni.

0 Tovább

12 keréken gurul Villám McQueen

Akartok látni valami retteneteset? Most bukkantunk rá erre a videóra, amelyben a készítő két, feltehetőleg kínai gyártmányú Villám McQueen játékot mutat be. A Disney/Pixar rajzfilmből megismert mesehőst az egyik esetben a csomagoláson feltüntetettel ellentétben Rust-eze-nek hívják és szörnyű villogással kísérve borzasztó hangokat ad ki. A másiknak nem látszik pontosan a neve és a versenyszáma, de négyszer három keréken gurul és ismételten rettenetes zajt bocsát ki.

Egyértelmű hamisítványok, amelyek veszélyesek lehetnek a gyerekekre. Másrészt az ilyen zajos játékok minden szülő rémálmai lehetnének...

0 Tovább

nokamu

blogavatar

Blog a hamisításról, kalózkodásról, jog- és fogyasztóvédelemről.

Utolsó kommentek