Érdekes kezdeményezéssel állt elő egy amerikai vállalkozás, amikor ReDigi néven használt mp3 boltot nyitott. No nem a lecserélni kívánt lejátszóknak kínál ezzel értékesítési felületet az interneten, hanem az iTunes-ról megvásárolt, de utóbb megunt daloknak.
Az októberben indult online üzlet azonban nem élvezhette hosszú ideig az érdeklődés békés özönét, ugyanis szerzői jogsértés elősegítésének gyanújával pert indított ellene a Capitol Records. A lemezkiadó az online bolt azonnali bezárását, jelentős kártérítés megfizetését követeli, mondván, ez a kalózkodás új formája. A Capitol Records szerint a vásárlók nincsenek felhatalmazva arra, hogy az általuk legálisan megvásárolt, de szerzői jog által védett dalokat tovább értékesítsék.
A ReDigi ezt természetesen másképp látja. Állásfoglalásuk szerint ugyanis az eladók nem másolatokat értékesítenek, hanem a már letöltött dalt adják tovább, így a megvásárolt számoknak nem marad kópiája az eladó lejátszóján/számítógépén.
ReDigi kínálat
A rendszer az amerikai szerzői jogi törvények által megfogalmazott jogkimerülés elvét (first sale doctrine) használja ki, amely szerint a szerzői jogosult nem tekinthető a jogvédett tartalmakat hordozó kézzelfogható eszköz vagy hordozó (CD, könyv, előhívott fotó stb.) tulajdonosának. Azaz, engedi, hogy a megunt, elolvasott, megnézett könyv, DVD lemez jogszerűen eladható legyen. A kérdés az, hogy a jogkimerülés elve a nem fizikai, azaz digitális hordozókra is alkalmazható-e.
A napokban a New York-i bíróság első körben elutasította a Capitol Records keresetét. Úgy tűnik, az eljáró bíró szerint a digitális formátum is eladható. Ez az ítélet azonban nem jogerős, így a felek még hosszasan vitázhatnak arról, legális-e a ReDigi működése.
(Via: Ars Technica, eszerint.blog.hu)
Utolsó kommentek