Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

El lehet adni a használt dalokat?

Érdekes kezdeményezéssel állt elő egy amerikai vállalkozás, amikor ReDigi néven használt mp3 boltot nyitott. No nem a lecserélni kívánt lejátszóknak kínál ezzel értékesítési felületet az interneten, hanem az iTunes-ról megvásárolt, de utóbb megunt daloknak.

Az októberben indult online üzlet azonban nem élvezhette hosszú ideig az érdeklődés békés özönét, ugyanis szerzői jogsértés elősegítésének gyanújával pert indított ellene a Capitol Records. A lemezkiadó az online bolt azonnali bezárását, jelentős kártérítés megfizetését követeli, mondván, ez a kalózkodás új formája. A Capitol Records szerint a vásárlók nincsenek felhatalmazva arra, hogy az általuk legálisan megvásárolt, de szerzői jog által védett dalokat tovább értékesítsék.

A ReDigi ezt természetesen másképp látja. Állásfoglalásuk szerint ugyanis az eladók nem másolatokat értékesítenek, hanem a már letöltött dalt adják tovább, így a megvásárolt számoknak nem marad kópiája az eladó lejátszóján/számítógépén.

ReDigi kínálat

A rendszer az amerikai szerzői jogi törvények által megfogalmazott jogkimerülés elvét (first sale doctrine) használja ki, amely szerint a szerzői jogosult nem tekinthető a jogvédett tartalmakat hordozó kézzelfogható eszköz vagy hordozó (CD, könyv, előhívott fotó stb.) tulajdonosának. Azaz, engedi, hogy a megunt, elolvasott, megnézett könyv, DVD lemez jogszerűen eladható legyen. A kérdés az, hogy a jogkimerülés elve a nem fizikai, azaz digitális hordozókra is alkalmazható-e. 

A napokban a New York-i bíróság első körben elutasította a Capitol Records keresetét. Úgy tűnik, az eljáró bíró szerint a digitális formátum is eladható. Ez az ítélet azonban nem jogerős, így a felek még hosszasan vitázhatnak arról, legális-e a ReDigi működése.

(Via: Ars Technica, eszerint.blog.hu)

0 Tovább

Magyar pályamű nyert az EU pályázatán!

A professzionális kategóriában magyar pályázat nyert az Európai Bizottság és a Belső Piaci Harmonizációs Hivatal (OHIM) hamisítás és csalás elleni uniós pályázatán! Szőnyi Gergely és Helényi Tamás, a Green Lake Pictures alkotóinak videóját a február 1-jei díjátadón 8000 eurós díjjal jutalmazták.

A "HandsOffMyDesign" pályázatra közel hatvan pályamű érkezett professzionális és diák kategóriában. A professzionális kategória második helyezettje olasz, harmadik díjazottja görög projekt lett. A diákok körében francia, szlovén és észt pályaművek kapták az első három helyezést.

A díjátadóról részleteket a HENT honlapján olvashattok, mi pedig megmutatjuk nektek a nyertes pályaműveket. Előbb a professzionális, majd a diák kategória helyezettjei.

Professzionális kategória - 1. helyezett

0 Tovább

Batman járműve különleges

Ez a megállapítása annak a kaliforniai bírónak, aki azt a kérdést vizsgálta, védhető-e szerzői jog által a Denevérember autójának formatervezése. Az eljárást a Batman-jogokat birtokló DC Comics kezdeményezte Mark Towles ellen, aki Gotham Garage nevű üzletén keresztül a híres Batmobil replikáit értékesítette. Mostanáig.

A DC Comics szerint a Gotham Garage kereskedelmi tevékenysége jogsértő, és ennek az érvelésnek a bíró helyt adott. Bár az amerikai jogszabályok másképp rendelkeznek a használati tárgyakat érintő jogvédelemről, a bíróság megállapítása szerint az ezeken található nem funkcionális elemek formatervezése jogvédelem alá helyezhető. A bíró szerint a Batmobil tehát különleges, egyedien megkülönböztető dizájnnal bír, amely a közlekedési célhoz nem ad hozzá, ellenben szellemi terméknek minősül.

Hasonló ítélet született tavaly decemberben is egy másik ügyben, amely szuperhősök ruhájának jogvédelmét vizsgálta. E szerint a ruha, mint használati tárgy nem jogvédett termék, ellenben a nem funkcionális elemek, mint a színek összeállítása, mintázat, ami az egyediségét meghatározza, igen. Tehát, Batmannek nem csak az autója, de a ruhája is védett!

(Via: The Hollywood Reporter)

0 Tovább

Könyvet adtak ki az amerikai kalózok

Arra a kritikára válaszul, hogy ők csak elvesznek, de nem adnak, saját könyvet adott ki az amerikai Kalózpárt a napokban. A No Safe Harbor címet viselő könyv tulajdonképpen egy tanulmánykötet, amely több szerző hozzájárulásával a párt három témája köré épül fel. Ezek a szellemi tulajdon, a magántitok és a kormányzati elszámoltathatóság.

A könyvet papírkötésben az Amazon oldalán lehet megvásárolni 10 dollár körüli áron, de persze különböző formátumokban ingyen is letölthetővé tették. A kötetben 20 esszé olvasható 16 szerző, többek között Rick Falkvinge, az első kalózpárt alapítójának tollából. Falkvinge egyébként a szerzői jog történetéről ír.

A könyv társzerkesztője, és írója Andrew Norton szerint a kötettel azoknak szeretnének segítséget nyújtani, akik útmutatót keresnek a szerzői joggal kapcsolatos kormányzati intézkedések, javaslatok, tervek útvesztőjében.

(Via: TorrentFreak)

0 Tovább

Kiadnák az USA-nak a brit kalózt...

Rendkívül szokatlan és érdekes esetben hozott döntött a brit bíróság a napokban. Az Egyesült Államok hatósága egy brit állampolgár kiadását kérte, akit illegális kalózoldal üzemeltetésével gyanúsítanak a tengerentúlon.

A 23 éves Richard O'Dwyer a TVShack.net portált üzemeltette, amelynek domain nevét az USA hatósági szervei 2010 nyarán szerzői jogi jogsértés gyanújával zárolták. Az ügyben vizsgálat indult, amelynek eredményeként előbb brit együttműködéssel házkutatást tartottak a brit egyetemista Dél-Yorkshire-i lakásában, majd a jogi felelősségre vonás érdekében kérték O’Dwyer kiadását. A westminster-i bíróság a napokban úgy határozott, a két ország közötti hatósági megállapodások értelmében O'Dwyer kiadható, és az amerikai bíróság ellene eljárást kezdeményezhet.

O'Dwyer az ülepét mutogató Mickey egeres pólóban távozott a bíróságról...

A TVShack oldal illegális letöltési lehetőségekre mutató linkeket listázott. A hatóságok szerint az üzemeltető reklámhelyek értékesítésével havi 15 ezer fontot kereshetett. Az amerikai nyomozók szerint a TVShack 2010-es zárolását követően, a weblap kissé eltérő domain név alatt egy "Fuck Tha Police" című rapszámmal tért újra vissza.

O’Dwyer közölte, fellebbezni fog a brit bíróság döntése ellen. Amennyiben ugyanis az Egyesült Államokban bíróság elé állítják, tettéért a helyi jogszabályok értelmében akár tíz év börtönbüntetésre is számíthat.

(Via: Guardian, THR)

0 Tovább

nokamu

blogavatar

Blog a hamisításról, kalózkodásról, jog- és fogyasztóvédelemről.

Utolsó kommentek