A Kínából származó méz valószínűleg olyan antibiotikum-maradványokat tartalmaz, amelyet Amerikában betiltottak.
A Food Safety News (Élelmiszerbiztonsági Hírek) hírportálon megszólaló szakértők szerint az Egyesült Államokban az asztalokra kerülő, illetve a sütőiparban felhasznált méz legalább egyharmada Kínából eredő csempészáru, ami tiltott, veszélyes anyagokat tartalmaz, köztük nehézfémeket és illegális antibiotikumokat.
A nyilatkozók szerint a legnagyobb amerikai mézcsomagolók (nagykereskedők) tudatosan vásárolják a hamisan címkézett, kínai mézet, hogy így árelőnyre tegyenek szert a biztonságot szem előtt tartó felelő importőrökkel szemben.
Ez azért jelent komoly kockázatot, mert Kínában a méhészet és méztermelés évek óta válsággal küzd. Néhány éve súlyos betegség tizedelte meg a mézelő méhállományt az országban, amire válaszul a méhészek egy olyan antibiotikumot állítottak csatasorba, amit az amerikai Élelmiszer és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) az élelmiszerek esetében tiltólistára helyezett, mivel maradandó egészségkárosodást okozhat gyerekekben. Bár a kínai méz-feldolgozóipar világszínvonalú, maga a méztermelés nem az. Így időnként előfordul, hogy a rossz minőségű tároló hordókból nehézfémek, például ólom kerül a nyers mézbe. Mindezt tetézi a tényleges mézhamisítás problémája, amikor különféle adalékanyagok és víz segítségével állítanak elő mézre emlékeztető terméket.
Az írás szerint az iparágban „mindenki tudja”, hogy illegálisan csempészik be a mézet, amit aztán átcímkéznek. Az is nyílt titoknak számít, hogy a tucatnyi amerikai mézfeldolgozó cégből 4-5 felelős a tevékenységért. E cégek vezetői azonban nem kívántak nyilatkozni a sajtó megkeresésére. A megszólaló szakértők az FDA felelősségét is felvetik, amiért nem fordít nagyobb figyelmet az ügyre, és nem segíti eléggé a vámhatóság munkáját.
A Grist hírportál a szigorú európai szabályozást állítja az amerikai hatóságok elé például. A fogyasztóknak pedig azt javasolják, helyben, megbízható kistermelőktől igyekezzenek mézet venni.
(Via: Grist.org, Food Safety News)
Utolsó kommentek