Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Torrent a kulcsszó

Francia bírósági döntés szerint már az a tény, hogy a weboldal nevében szerepel a torrent kifejezés, illegális tevékenységre buzdítja a felhasználókat. Az ítélőszék egy fellebbviteli perben határozott így.

Az eljárás egy "Blackistef" néven futó személy ellen indult, akit 2008-ban tartóztatott le a francia rendőrség két BitTorrent-hez kapcsolódó weboldal, a Torrentnews.net linkfórum és a Torrent-public-center.com keresőfelület üzemeltetése okán. 2009-ben a bíróság 17 ezer euró kártérítés megfizetésére kötelezte és 4 hónap felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a vádlottat jogsértő tevékenységéért. A fellebbezés eredményeként a fellebbviteli bíróság is megvizsgálta az ügyet, és megalapozottnak találta a vádakat. Fenntartotta a szabadságvesztésre vonatkozó ítéletet, de 20 ezer euróra emelte a pénzbüntetés összegét.

A francia testület indoklása szerint az ítélethozatal során számításba vették, hogy a weboldalak üzemeltetője tisztában volt azzal, hogy a felületek elősegítik a szerzői jogi jogsértések elkövetését. Állásfoglalásuk szerint az a tény, hogy a weboldalak nevében a torrent szó szerepel előre vetíti az illegális célokat, hiszen a köztudatban a torrentek letöltése elsősorban, mint a kalózkodás szinonimája, és az illegálisan közzétett fájlok megosztása szerepel.

0 Tovább

A végfelhasználók büntetése lenne a megoldás?

A consumerist.com portál arról értekezik cikkében, hogy vajon a végfelhasználók, vagyis a fogyasztók büntetése-e a legcélravezetőbb megoldás a hamisítás és kalózkodás elleni küzdelemben. Példaként egy brit ügyet említ.

Tavaly a helyi hatóságok az egyik határellenőrző ponton lefoglaltak egy csomagot, amely hamis Nike cipőket tartalmazott. A hamisítványokat magánszemélyek rendelték külföldi weboldalról. Mivel a brit jogszabályok szerint védjegyjogi jogsértésnek minősül az országban bejegyzett védjegyeket sértő termékek importja, bíróság elé került az ügy. A megrendelők közül egy fő kivételével mindenki elfogadta a Nike vádjait. Az az egy viszont azzal védekezett, hogy a rendelt cipőket eredetinek hitte. A bíróság ezt az érvelést nem fogadta. A bíró állásfoglalása szerint ugyanis nem az számít, hogy a megrendelő mit hitt, hanem az a tény a fontos, hogy az országba behozni kívánt cipők nem eredetiek. A bíró, bár a cipőgyártó mellett foglalt állást, felvetette a kérdést, szükséges-e, hogy ilyen drasztikus módon a fogyasztókat citálja bíróság elé a cég jogainak érvényesítése érdekében. Igaz,  azt elismerte, hogy ilyen helyzetben a Nike-nak nincs más jogvédelmi lehetősége. Végül a fogyasztót nem büntették meg, az ügyet azzal az ígérettel zárták, hogy az érintett soha többé nem vásárol hamisítványt.

Visszatérve a lead-ben feltett kérdésre: számos ország jogalkotóiban felmerült már a lehetőség akár elviekben, akár a gyakorlatban, hogy a fogyasztót is büntethetővé tennék, ha hamis terméket vásárol. (Legutóbb például nagy sajtóvisszhangot kapott, hogy az olasz hatóságok 1000 euróra büntettek egy turistát, aki hamis Louis Vuitton táskát vásárolt) Mit gondoltok, valóban az a fogyasztók hamis termékektől való elriasztásának legjobb módja, ha felelősségre vonhatók megvásárlásukért?

0 Tovább

Renault Zoe vs Zoe Renault? - Női név is lehet autómárka

Lehet-e női neve egy autónak? Ezt a kérdést boncolgatta a francia bíróság egy peres eljárás során, amelynek eredményeként úgy döntött, az autógyártók nyugodtan adhatnak személynevet új kreálmányaiknak.

Az ügy apropója, hogy a Renault a Zoe nevet adta 2012-ben forgalomba kerülő új elektromos autójának. A cég ellen azonban pert indított egy 2 és egy 8 éves kislány családja, akik a Zoe Renault nevet viselik. (A családok csak névrokonságban állnak az autógyárral.) A szülők és ügyvédjük szerint, ha a cég a lányok nevét adja autójának, az a gyerekek életére rossz hatással lehet, és számos inzultussal kell majd szembesülniük: "Láthatom a légzsákod?" avagy "Formás a lökhárítód!"

A bíróság az ügyben az autógyártónak adott igazat. Döntése szerint ugyanis nem bizonyítható, hogy a névadás közvetlen és komoly kárt okozna akár a két kislánynak, akár bármely Zoe nevet viselő hölgynek. Ezt a nevet egyébként Franciaországban mintegy 35 ezer nő viseli.

Íme Zoe, ahogy a párizsi Motor Show 2010 vendégei láthatták:

0 Tovább
12345
»

nokamu

blogavatar

Blog a hamisításról, kalózkodásról, jog- és fogyasztóvédelemről.

Utolsó kommentek