Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Kalózokhoz a kalózok ellen!

Első pillantásra szokatlan nyereményjátékot indított közösségi oldalán a BSA Australia: hagyományosan a kalózok paradicsomának számító karib-tengeri utat sorsol azok között, akik kitöltik kalózkodás elleni kvízét. A világ legnagyobb szoftvergyártóit képviselő Business Software Alliance (BSA) ausztráliai kirendeltsége szerint a kampány célja, hogy informálja a fogyasztókat a kalózkodás veszélyeiről, továbbá arra ösztönözze őket, hogy jelentsék, ha munkahelyükön illegális szoftverhasználatot gyanítanak.

A kvíz kitöltőinek néhány nem túl bonyolult kérdésre kell válaszolniuk: mit gondolnak a kalózkodásról (a válaszlehetőségek a "diákként még rendben van, de ha dolgozol, akkor már nem"-től a "kalózkodás bűncselekmény"-ig terjednek); véleményük szerint a kalózkodás hozzájárul-e álláshelyek megszűnéséhez, biztonságos-e kalózszoftver használni, és, hogy a digitális és szoftver innováció segítheti-e Ausztrália gazdaságát. Utolsó kérdésként rákérdeznek, a válaszadó szerint használ-e munkahelye licence nélküli programokat.

A kvíz végén a játékosoknak meg kell adniuk elérhetőségüket, majd az applikáció a figyelmükbe ajánlja a BSA jutalmazási programját. Ez utóbbi keretében a jogvédő szervezet 5000 dolláros nyomravezetői díjat ajánl azon bejelentőknek, akik érdemi, hasznos és pontos információkkal szolgálnak cégek illegális szoftverhasználatáról.

A játék szeptember végéig fut. A kvíz kitöltői között a szervezet egy kétszemélyes utat sorsol ki, amelyet 2000 dollár összegű költőpénzzel is megtold. A BSA Australia Facebook oldalának (amelyen látszik, hogy nem rég hozták létre) a poszt írásának időpontjában 189 követője van. Kíváncsiak vagyunk, a játék mennyire tudja ezt megdobni.

0 Tovább

23 ezer fájlcserélő "felmentve"

23 ezer fájlcserélőt mentett fel az amerikai bíróság, azaz, hogy egészen pontosak legyünk arról döntött, nem indítható ellenük eljárás abban a formában, ahogy azt a hollywoodi stúdió elgondolta.

Korábban mi is megírtuk, hogy A feláldozhatók című filmet gyártó NU Images rekordmennyiségű, 23322 internetező ellen indított eljárást, akik illegálisan töltötték le a filmet az internetről. (A rekordot egyébként alig két hétig tudták tartani, miután A bombák földjén gyártója 24583 IP cím megadásával nyújtott be keresetet a letöltők ellen.) A cég jogi képviselői a hosszú IP cím listát a washingtoni bíróságra (U.S. District Court of Columbia) adták be, kérve a hivatalt, hogy kötelezze az internetszolgáltatókat az előfizetők IP címek alapján történő azonosítására.

Az ügyben eljáró bíró első körben az illetékesség kérdését vizsgálta meg. Ennek alapján úgy határozott, hogy a bíróság csak azon személyek ellen illetékes eljárni, akik a bíróság körzetében élnek, azaz a NU Images nem kérheti olyan internet előfizetők adatait, akik a körzethatárokon kívül eső országrészekben élnek. A TorrentFreak becslése szerint ez azt jelenti, hogy a megnevezett IP címek 99 százaléka hatáskörön kívüli, azaz mintegy 23200 letöltő egy időre bizonyosan fellélegezhet.

0 Tovább

Háborút indítottak a cseh kalózok!

Jogszabály-tesztelés? Kiskorú védelme? Provokáció? Állítólag, mindhárom egyszerre, de a lényeg, hogy a cseh Kalózpárt gyakorlatilag nyílt háborút indított a jogvédők ellen azzal, hogy a hónap folyamán nem egy, hanem két illegális letöltésekre mutató linkeket listázó weboldalt hívott életre.

A cseh kalózok szerint az "verte ki náluk a biztosítékot", hogy a cseh kalózkodás elleni szövetség pert indított egy 16 éves fiú ellen, aki saját weboldalán jogsértő tartalmakra mutató linkeket tett közzé. A jogvédők 5 millió euróban határozták meg az okozott kár összegét. A Kalózpárt szerint a cseh törvények nem minősítik vétségnek az illegálisan terjesztett linkek megosztását. Hogy ezt bizonyítsák (egyúttal, hogy a 16 éves vádlotténál súlyosabb vétséget kövessenek el), saját linkoldalt indítottak.

A TorrentFreak szerint a Tipnafilm.cz nem csak a kalózfilmekre mutató linkeket osztja meg (minőség és a letöltés helye szerint kategorizálva), de az IMDB rendszeréhez hasonló értékeléseket közöl, és megnézhetővé teszi a vonatkozó előzeteseket is. A korábban indított Piratskefilmy.cz nem ennyire kifinomult rendszerben, de már 5800 filmre mutató 20 ezer linket listáz.

A kalózkodás elleni szövetség egyelőre nem reagált a kalózoldalak elindulására, de biztosak vagyunk benne, hogy a dolog nem marad szó nélkül.

 

Ha tetszett a cikk, vagy szeretnél többet tudni a hamisítás, kalózkodás problémakörének híreiről, akkor kövess minket a Facebook-on is.

 

0 Tovább

Nem lehet Kalózpártja Oroszországnak

Az orosz igazságügyi minisztérium márciusban utasította el a helyi Kalózpárt nyilvántartásba vételi kérelmét. Az indok: ezzel a névvel nem regisztráltathatják magukat. Az érv egyszerű és jogos: az orosz hatóságok nem szeretnék, ha olyan (politikai) szervezetek alakulnának az országban, amelyek már nevükben is jelzik, valamilyen bűnözői tevékenységet támogatnak.

Na most, kalóznak két típusú személyt szoktunk nevezni: az egyik napjainkban zömmel Afrika partjainál ejt foglyul, rabol ki nemzetközi vizeken hajózó kereskedelmi hajókat, nem egyszer a legénységet is bántalmazva, a másik illegálisan tölt le/fel szerzői jogvédett tartalmakat az interneten. (A fikciós regényekből és hollywoodi filmekből megismert jó szándékú rumvedelő fajtát most hagyjuk.) Hogy az orosz hatóságok melyik verzióra való asszociációtól tartanak jobban, az nem derül ki, de inkább nem engedik egyik lehetőséget sem. 

Az orosz kalózok egyébként bírósághoz fordultak a névválasztás ügyében, de a moszkvai bíró a napokban a minisztériummal értett egyet, és javasolta, hogy ha a szervezet párttá kíván alakulni, válasszon másik nevet.

0 Tovább

Harry Pottert keresik a torrentezők

A múlt hét óta vetítik a mozikban a Harry Potter széria befejező részét, de a TorrentFreak összesítése szerint a Halál Ereklyéi II. már a múlt héten a tíz leggyakrabban letöltött kalózfilm között szerepelt.

Az utolsó rész ilyen gyors felbukkanása a torrent oldalakon kevéssé váratlan, hiszen a korábbi epizódok a bemutatót követően hasonlóan gyorsasággal jelentek meg a világhálón. A Harry Potter és a Halál ereklyéi első részének első fél órája például már egy héttel a hivatalos bemutatót megelőzően keringett a neten, a teljes film kalózváltozata pedig egy ideig az egyik legkeresettebb kalóztermék volt Nagy-Britanniában.

A hatodik könyvből készült film sem járt jobban: kamerával felvett kalózkópiája már néhány órával a bemutatót követően felkerült a világhálóra, a fekete-piacon pedig alig néhány nappal később jelent meg. A Harry Potter és a Félvér herceg című részt 2009-ben közel 8 millió alkalommal töltötték le illegálisan, így ezzel bekerült az adott év 10 legtöbbet letöltött filmje közé.

0 Tovább

nokamu

blogavatar

Blog a hamisításról, kalózkodásról, jog- és fogyasztóvédelemről.

Utolsó kommentek