Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Jogszerűen üldözik-e a cowboyok az űrlényeket?

Szerzői jogi jogsértés vádjával is meg kell küzdjenek a Cowboyok és űrlények című filmet gyártó stúdiók, pedig a Hollywood Reporter cikke szerint a Universal and DreamWorks alkotóinak már így is elég fejtörést okoz, hogy a kasszasikernek szánt film mondhatni leszerepelt a mozikban.

A keresetet Steven John Busti nyújtotta be az amerikai bíróságra annak gyanújával, hogy a produkció egy általa írt képregény alapján készült. Busti 1994-ben készített egy előzetes Cowboys and Aliens című sztorijához, amelyet teljes terjedelmében 1995-ben közölt a Bizarre Fantasy című magazinban. Bár a képregény évekkel ezelőtt készült, szerzői jogi védettségért csak ez év őszén folyamodott.

A vád szerint a Platinum Studios és annak elnöke, Scott Mitchell Rosenberg 1997-ben készített egy  előzetest, amelynek végül elkészítési jogait az Universal és a Dreamworks stúdiók vásárolták, és amely Busti szerint megegyezik az ő történetével.

A kereset szerint a Cowboys & Aliens film sztorija számos hasonlóságot mutat a Cowboys and Aliens képregény történetével: vagyis a fő karakter egy cowboy, akinek meghatározó szerepe van a történet alakulásában, és aki idegen lényeket szállító űrhajó támadásával találja magát szemben.

A filmet 2011 júliusában mutatták be, de Busti csak augusztusban tett panaszt a stúdióknál. 

(Via: Hollywood Reporter, fotó: moviedeskback)

0 Tovább

TPB, Btjunkie, IsoHunt és társaik

Az Amerikai Mozgókép Szövetség (MPAA) a korábbi évekhez hasonlóan idén is elkészítette éves összeállítását azokról a weboldalakról és fizikai piacokról, amelyek a jogvédők szerint világszerte a legnagyobb kárt okozzák a filmiparnak. Lássuk, melyek ezek!

A HENT híre szerint az MPAA a fájlcserélő és torrent hálózatok között olyan weboldalakat nevesít, mint a The Pirate Bay és a Btjunkie, a kanadai IsoHunt és Kat.ph, az orosz Rutracker, az ukrán Demonoid és a kínai Xunlei.

A file-hosting és streaming felületek között a Hollandiából működő Megaupload és Megavideo, a brit Putlocker.com és az oroszországi VKontakte is szerepel a listán. Ez utóbbi bár közösségi oldalként jött létre, felhasználói számos jogsértő zenei és filmes tartalmat töltenek fel rá.

A jogsértő tartalmat közvetlenül nem tartalmazó, de az ezekre mutató linkeket listázó weblapok közül az orosz Video2k.tv, a német Letmewatchthis.ch, a Romániából üzemelő Movie2k.to, a spanyolországi Seriesyonkis.com és a brazil 3000filmes oldalakat minősítette kiemelten károsnak a filmipari szervezet.

A fizikai piacok körében több tucatnyi olyan kereskedelmi egységet és régiót határoztak meg a jogvédők, ahol hamis optikai lemezeket és kalózfilmeket adnak el nagy mennyiségben. Ezek között mexikói, indiai, indonéz, ukrán és thai piacok szerepelnek elsősorban, de a kanadai Toronto és Moszkva városának egy-egy piaca is helyet kapott, valamint kiemelték a paraguayi, argentin, brazil határháromszöget, és Írország – Észak-Írország határán fekvő Jonesborough piacát, amelyek állásfoglalásuk szerint földrajzi helyzetükből adódóan az illegális kereskedelem melegágyának tekinthetők.

Ha a teljes listára és az indoklásokra is kíváncsiak vagytok, ITT elolvashatjátok a jelentést.

0 Tovább

Milliárd dolláros kárt okoztak az orosz kalózok

Precedens értékű ítéletet remélnek a jogvédők és jogtulajdonosok attól a pertől, amelyben a vád szerint a kalózok 1,2 milliárd dolláros kárt okoztak a filmiparnak. Ez a valaha volt legnagyobb érték, amely Oroszországban kalózkodási perben eddig felmerült.

A The Hollywood Reporter beszámolója szerint a vádlottak Andrei és Natalia Lopukhov egy moszkvai házaspár, akik 2007-2008-ban üzemeltették az interfilm.ru és puzkarapuz.ru portálokat. Az oldalakról illegálisan közzétett filmeket tölthettek le a felhasználók, köztük a Harmadik Shrek, a Kaptár és a 28 héttel később című alkotásokat. A perben a 20th Century Fox, a Paramount, a Warner, a Disney, a Sony Pictures és a Universal stúdiók mellett orosz filmgyártók munkái is érintettek.


Shrek is érintett a perben (Forrás: THR)

A jogvédők szerint a kalóz házaspár 18 hónapos aktivitása 38 milliárd rubel, azaz mintegy 1,2 milliárd dollár összegű kárt okozott a helyi és külföldi filmes szakmának. Közleményük szerint a becslést a legális szolgáltatók bevonásával megvalósuló terjesztés és értékesítés bevételeire alapozták.

A filmesek képviselője szerint a stúdiók (természetesen) nem azzal számolnak, hogy a becsült kárral egyenértékű kártérítést ítél meg számukra a bíróság. E helyett egy olyan elmarasztaló ítéletben bíznak, amely precedenst teremthet az orosz joggyakorlat számára kalózkodási ügyekben, és amely egyúttal segíthet abban, hogy a jogvédők hatékonyabban tudjanak fellépni az országban a jogsértések ellen.

0 Tovább

Drog, fegyver, milliós összegek - Lebukott a CINEDUB

Nagy volumenű magyar akcióról adott hírt a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület. A NAV nyomozói lebuktatták a CINEDUB nevű magyar kalózhálózatot. A hírek szerint nekik köszönhető például, hogy a Warner késleltetve mutatja be nálunk új filmjeit...

A NAV elérhetővé tette az akcióról készült videót, amelyet most nálunk is megnézhettek: drog, fegyver, milliós összegek, kályhába rejtett merevlemezek...

Ez a háttértörténet:

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal Bűnügyi Főigazgatósága 2011. október 6-án konferenciát rendezett A szellemi tulajdonjog védelme és a világháló címmel, amelyen egy közelmúltban indult nyomozásukról is beszámoltak, amelyben a CiNEDUB néven ismert csoport is érintett.

A NAV tájékoztatása alapján több mint 5000 filmet, 4000 zeneszámot, majdnem 6000 számítógépes játékot és csaknem félezer szoftvert lehetett letölteni arról az oldalról, amelyen a működtetői ellen a közelmúltban nyomozást indítottak. A szerzői jogok megsértésével illegálisan közzétett tartalmakhoz a felhasználók emelt díjas SMS, vagy előzetes banki átutalás ellenében férhettek hozzá. A kilencfős elkövetői csoport tagjai rendkívüli informatikai rutinnal rendelkeznek, szervereiket speciális informatikai védelemmel látták el. Hozzájuk egy másik speciális csapat kapcsolódott, amelynek tagjai gondoskodtak arról – például a hang mozikban való digitális rögzítésével –, hogy a filmpremierek utáni napokban az alkotások magyar szinkronnal felkerüljenek a weboldalra.

Többnyire ennek a csapatnak volt köszönhető, hogy nagy amerikai filmgyártók „feketelistára” tették Magyarországot, és egy ideje már csak néhány hetes késéssel engedték filmjeik bemutatását a magyar mozikban.

A szerzői jogok megsértésével gyanúsított csoport által okozott kár vizsgálata folyamatban van, azonban csak a filmek feltöltésével mintegy 640 millió forint kár okozásáról tudósított a NAV. A hatóság a felhasználók által fizetett összegek útját is követte, kiderült, hogy olyan számlákat adtak meg a befizetéshez, amelyeknek a tulajdonosai látszólag nem kapcsolódtak az elkövetőkhöz. Ezeket a számlákat internetes műveletekkel kezelték, kisebb tételekben továbbutalták újabb számlákra. A láncolat végén gazdasági tevékenységet valójában nem végző cégek álltak, amely képviselői aztán készpénzben vették ki a pénzt a bankból és adták át az elkövetőknek. A felhasználók révén nagyjából 10-15 millió forintos bevételhez jutottak az elkövetők, de sejthető, hogy más szerverek működéséből is hasznot húztak, ugyanis a vizsgált bankszámlákra 2006 óta mintegy százmillió forint érkezett. A bűnözői csoport két irányítóját a pénzügyi nyomozók őrizetbe vették.

A NAV Bűnügyi Főigazgatóságán speciális Információ-technológiai Osztály végzi a nyomozást a szerzői jogot sértő, online elkövetett bűncselekmények esetében. Az utóbbi hat hónapban 11 kiemelt, azaz 500 millió forintot meghaladó értékre üzletszerűen vagy bűnszövetségben illetve bűnszervezet tagjaként elkövetett bűncselekmény ügyében folytatott nyomozást.

0 Tovább

Táncos lábú sztárok miatt pereskednek a tévék

Érdekes hírt olvastunk ma a HENT híroldalán. A BBC Worldwide indított pert egy olasz tévécsatorna ellen, sőt nem is akármelyik ellen, hanem a Silvio Berlusconi érdekcsoportjába tartozó Canale 5 ellen. A vád: az olasz adó engedély nélkül másolja a BBC jogtulajdonát képező táncos showműsort.

A Nagy-Britanniában Strictly Come Dancing, az Egyesült Államokban pedig Dancing With The Stars címen futó műsorról van szó, amelynek licencét a BBC már 35 országban értékesítette köztük Olaszországban is, ahol az engedélyezett verziót a Rai csatorna vetíti. (Hazánkban Szombat esti láz címen futott hasonló műsor.) A Canale 5 saját, Baila! című műsorát még nem mutatta be, az indulás szeptemberre van kitűzve, ellenben a BBC úgy véli, a produkció a brit cég jogtulajdonán alapszik, ezért szerzői jogi eljárást indított az olasz adót működtető Mediaset cégcsoport ellen.

A Mediaset természetesen cáfolja, hogy jogsértést követett volna el. Állításuk szerint a Baila! nem a brit, hanem egy mexikói show, a Dancing For A Dream produkció alapján készült.

A bíróságon áll most, hogy eldöntse, történt-e visszaélés. Külső szemmel egyelőre annyi különbség látszik, hogy a brit verzióban hétről hétre a tánc műfajában amatőr hírességek mutatják meg tudásukat profi partnerük mellett. Az olasz műsorban viszont a celebritások civilekkel táncolnak.

Részlet az amerikai showból: Sarah Palin lánya csacsacsát táncol partnerével

0 Tovább

nokamu

blogavatar

Blog a hamisításról, kalózkodásról, jog- és fogyasztóvédelemről.

Utolsó kommentek