Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Okos alkalmazással bojkottálják a kalózkodás elleni törvény támogatóit

Egyre hevesebb a vita az Egyesült Államokban a törvényhozás által tárgyalt, Stop Online Piracy Act (SOPA) névre keresztelt kalózkodási törvény kapcsán. A jogszabály minden eddiginél szélesebb hatáskört biztosítana a hatóságoknak az interneten elkövetett jogsértések felderítését és megszüntetését illetően, többek között engedné, hogy az amerikai hatóságok nem csak az országban bejegyzett, de nemzetközi weboldalak ellen is eljárást kezdeményezzenek. 

Bár a tervezetnek sok a támogatója, igen hangosak az ellenzői is. A Facebook, a Google, a Yahoo, a Linked­In, az eBay és Mozilla például közös levélben fordult a kongresszushoz, kérve, hogy fontolják meg a SOPA intézkedéseit. A Wikipédia szintén szót emelt, de még a BSA is aggályosnak érzi a terveket. (Részletek ITT!) A nagy nevek mellett a hétköznapi internetezők is aktivizálódnak, legújabb leleményük egy olyan okostelefon alkalmazás, amelynek segítségével a fogyasztók bojkottálhatják a SOPA-támogató cégek termékeit.

  

A Boycott SOPA egy ingyenes letölthető alkalmazás, amely a termékek vonalkódjának beolvasását (ehhez egy vonalkód olvasó appot is le kell persze tölteni) követően összeveti azt egy adatbázissal, és ha talál kapcsolatot a SOPA tervezetét támogató mintegy 800 céggel, jelzi azt a vásárlónak. 

Az Android alapú alkalmazás a közvetett céges kapcsolatot is elemzi. A fejlesztő Chris Thompson például narancslevet akart vásárolni, de a kód leolvasása után kiderült, hogy a termék a Coca-Cola csoporthoz tartozik, amelynek közös vállalkozása van a Nestlé-vel, amelynek részesedése van a L'Oréal cégcsoportban, amely viszont lobbizik a SOPA elfogadásáért. Na tessék.

Az alkalmazás fejlesztője azt reméli, a fogyasztói bojkott elég nyomást tud gyakorolni a támogató cégekre ahhoz, hogy azok átgondolják, mi mellett teszik le voksukat. Az appot a statisztikák szerint már több mint 5 ezren töltötték le.

(Via: Forbes)

0 Tovább

2012 legkeresettebb torrent oldalai

A TorrentFreak az év elején hagyományosan közli az aktuálisan legfelkapottabb oldalakat az Alexa forgalmi adatai alapján. A legtöbb, bár nevük rendre visszaköszön a peres, jogvédelmi eljárásokról szóló cikkekben, évek óta visszatérő szereplője a Top10-es összeállításnak. Nézzük, hol csoportosulnak a kalózok idén! (Zárójelben a tavalyi helyezés.)

10. 1337x (ÚJ)

A tízedik helyen egy új szereplő áll, amely az előző éves összeállításokban még nem szerepelt.

9. BitSnoop (ÚJ)

Szintén új szereplő, és már meggyűlt a baja a jogvédőkkel. Az Amerikai Lemezkiadók Szövetsége (RIAA) bírói jóváhagyást kapott az üzemeltetők személyének felderítéséhez.

8. EZTV (ÚJ)

Mintegy hat éve üzemelő torrent oldal kifejezetten a televíziós tartalmak illegális megosztására fókuszál. 2011-ben elég sokáig elérhetetlen volt, de népszerűsége okán, ennek ellenére szerepel a 10 legkeresettebb között.

7. Demonoid (#6)

A szerb tracker oldal tavaly domain név váltás mellett döntött, és jelenleg montenegrói tartománykóddal üzemel, remélve, hogy a jogvédők keze odáig már nem ér el...

6. ExtraTorrent (#7)

Népszerűsége ellenére ez az egyik legstabilabb működésű torrent oldal. Nem nagyon hallani róla a visszaélésekről szóló, szerzői jogi hírekben.

0 Tovább

Halálos iramban megy a letöltés

A 2012. évi első blog bejegyzésünkben tekintsünk még vissza a tavalyi évre, és nézzük meg, mely filmeket keresték a legtöbben a torrent oldalakon. A TorrentFreak évösszegző összeállítása szerint a 2011-es év letöltési mutatói, részben a legális alternatívák térnyerésének köszönhetően, elmaradnak az egy évvel korábbi mutatókhoz képest: míg ugyanis a 2010-es év mozis kasszasikerét, az Avatart 16 millió alkalommal töltötték le, addig 2011 legkeresettebb filmje a kalózoldalakon, a Halálos iramban: Ötödik sebesség alig több mint 9 millió letöltés ért el.

A fenti listán jól látható, hogy a tíz film között szerepel több, amelyek a mozi pénztáraknál is kitűnően teljesítettek (Harry Potter, A király beszéde, Másnaposok 2., Thor), de olyan is, amely a kalózok érdeklődését felkeltette ugyan, de moziban már kevesebben nézték meg (127 óra, Álomháború).

Mindemellett, ha gyorsan összegzitek az elmúlt év filmtermését, nektek is feltűnik egy-egy cím látványos hiánya. Érdekes, hogy az olyan blockbusterek, mint A Karib-tenger kalózai negyedik része vagy a Transformers széria harmadik epizódja nem került be a tíz legnagyobb illegális letöltést elérő cím közé.

(Via: TorrentFreak)

0 Tovább

Vérre és humorra vágynak a torrentezők

A BitTorrent forgalmi adatai alapján a TorrentFreak minden évben különböző kategóriák szerint összeállítja a kalózkodó internetezők által legtöbbet keresett tartalmak listáját. A portál idén elsőként a televíziós műsorok letöltési mutatóit közölte. E szerint 2011-ben a törvényszéki szakértőként dolgozó sorozatgyilkos történetére volt kíváncsi a legtöbb torrentező. A Dexter című krimi egyes epizódjait mintegy 3,6 millió alkalommal töltötték le illegálisan.

A második legtöbbet letöltött sorozat kétes címét az HBO Trónok harca című produkciója nyerte, amelyet epizódonként 3,4 millióan kerestek. A harmadik helyre az Agymenők című sorozat került epizódonkénti 3,09 milliós letöltési számmal.

A tízes lista további helyezettjei között a Doktor House, az Így jártam anyátokkal, a Glee – Sztárok leszünk!, a The Walking Dead, a Terra Nova, a True Blood – Inni és élni hagyni és a listát záró Totál Szívás szerepel.

Ahogy a fenti táblán is látható a lista első két helyezettje esetében a letöltési mutató magasabb annál, mint ahányan átlagosan a tévé előtt ülve követték a sorozatot. A Dexter esetében ez epizódonként egymillióval több letöltést jelent, mint tévénézőt. A Trónok harca esetében már kisebb a különbség, míg a lista többi nyolc sorozatát lényegesen többen követtéka a tévén keresztül, mint ahányan az illegális letöltést választották.

(Via: TorrentFreak)

0 Tovább

Kalóz is van korunk meghatározó gondolkodói között!

A Foreign Policy magazin összeállította és közzétette azon 100 közszereplőből álló listáját, akik érvelésük szerint a legnagyobb hatással vannak a világra. A 2011-es Top 100 Global Thinkers listájára bekerült Rick Falkvinge, a közismert svéd Kalózpárt alapítója is. Falckvinge olyan nevek mellett szerepel a 100 fős listán, mint Barack Obama, Bill és Hilary Clinton, Bill és Melinda Gates, Mark Zuckerberg vagy az Arab Tavasz néven elhíresült reform- és felkeléshullám meghatározó figurái.

A svéd kalóz az összeállítás 98. helyét szerezte meg, az indoklás szerint azért, mert bevitte a kalózkodás kérdését a mindennapi politikába, ráadásul tette mindezt úgy, hogy ő maga a „másik oldalon áll”.

A Falkvinge-ről szóló rövid összeállítás megemlékezik arról, hogy a politikus 2006-ban alapította meg a svédországi Kalózpártot, amely immár nemzetközi mozgalommá nőtte ki magát, és amelynek mintájára több tucat országban működnek kalózszerveződések. A mozgalom eredményeire vonatkozó a Foreign Policy emlékeztet rá, hogy svéd és a svájci kalózpártok nyújtottak segítő kezet a Wikileaks-nek szerver és webtárhely szolgáltatás formájában, hogy Tunéziában kalózpárti aktivista lett az ifjúsági és sportügyi államtitkár, és hogy ez év őszén a német kalózok a voksok 8,9 százalékát szerezték meg a berlini regionális választásokon.

0 Tovább

nokamu

blogavatar

Blog a hamisításról, kalózkodásról, jog- és fogyasztóvédelemről.

Utolsó kommentek