Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Milliárd dolláros kárt okoztak az orosz kalózok

Precedens értékű ítéletet remélnek a jogvédők és jogtulajdonosok attól a pertől, amelyben a vád szerint a kalózok 1,2 milliárd dolláros kárt okoztak a filmiparnak. Ez a valaha volt legnagyobb érték, amely Oroszországban kalózkodási perben eddig felmerült.

A The Hollywood Reporter beszámolója szerint a vádlottak Andrei és Natalia Lopukhov egy moszkvai házaspár, akik 2007-2008-ban üzemeltették az interfilm.ru és puzkarapuz.ru portálokat. Az oldalakról illegálisan közzétett filmeket tölthettek le a felhasználók, köztük a Harmadik Shrek, a Kaptár és a 28 héttel később című alkotásokat. A perben a 20th Century Fox, a Paramount, a Warner, a Disney, a Sony Pictures és a Universal stúdiók mellett orosz filmgyártók munkái is érintettek.


Shrek is érintett a perben (Forrás: THR)

A jogvédők szerint a kalóz házaspár 18 hónapos aktivitása 38 milliárd rubel, azaz mintegy 1,2 milliárd dollár összegű kárt okozott a helyi és külföldi filmes szakmának. Közleményük szerint a becslést a legális szolgáltatók bevonásával megvalósuló terjesztés és értékesítés bevételeire alapozták.

A filmesek képviselője szerint a stúdiók (természetesen) nem azzal számolnak, hogy a becsült kárral egyenértékű kártérítést ítél meg számukra a bíróság. E helyett egy olyan elmarasztaló ítéletben bíznak, amely precedenst teremthet az orosz joggyakorlat számára kalózkodási ügyekben, és amely egyúttal segíthet abban, hogy a jogvédők hatékonyabban tudjanak fellépni az országban a jogsértések ellen.

0 Tovább

Digitális jogoktól a politikai erőkig: kalózpártok világszerte

Huszonéves, digitális írástudó fiatalok csatlakoznak sorra világszerte a kalózpártokhoz. Ma már 61 ilyen szervezetet tartanak nyilván.

A berlini kalózok választási sikere eredményeként kerültek ismét reflektorfénybe a kalózpártok. Kezdetben ezek a szervezetek a drasztikus szerzői jogi reformok és a fájlmegosztás legalizálása melletti kiállásuknak köszönhetően kaptak médiafigyelmet, ma már hivatalos politikai erők képviseltetik magukat az Európai Parlamentben és a berlini tartományi parlamentben – írja a kalózmozgalmak felemelkedéséről közölt írásában a BBC News.

Az első kalózpárt 2006-ban alakult Svédországban, de komolyabb figyelmet csak 2009-ben kapott a helyi The Pirate Bay torrent oldal üzemeltetőinek bírósági elítélése okán. A svéd kalózok az információszabadság, a szerzői jogi reform, a szabadalmi rendszer megszüntetése mellett síkra szállva alakultak pártszervezetté. A TPB elleni pert kihasználva tudták előbb 18 ezer főre növelni taglétszámukat, majd megszerezni két képviselői helyet az európai parlamenti választások során.

A svéd kalózok európai sikerét követően 2010-ben Belgiumban megalakult a nemzeti kalózpártokat tömörítő Pirate Parties International (PPI), amely célul tűzte ki, hogy segítse a helyi szervek közötti kooperációt. A PPI-nek jelenleg 26 teljes jogú és 5 megfigyelő párt a tagja, igaz, négy kontinensen összesen 61 kalózpártot tart nyilván világszerte.

A kalózpártok tagjai zömmel fiatalok, akik digitálisan írástudók, könnyedén élnek az internet nyújtotta lehetőségekkel, olyannyira, hogy akár egyetlen mikroblog üzenettel is képesek aktiválni támogatóikat. A 2010-es brit választásokon a helyi párt jelöltjei között nyolcból három csak 19 éves, de a legidősebb jelölt is csak 41 éves volt, sőt a német kalózpárt frissen megválasztott képviselői között is 19 éves a legifjabb. A cseh Kalózpárt a Twitter, a YouTube és a Facebook felületein is aktív, utóbbin mintegy 23 ezer követője van.

A szakértők szerint a kalózok szavazóbázisát már nem ennyire könnyű definiálni. A német kalózok például olyan szocio-liberális pártként határozzák meg magukat, amely az alapvető emberi jogok biztosításáért küzd, és amely alapvetően szeretné megváltoztatni a politikai gondolkodás módját. Ennek alapján a pártok egyfajta politikai olvasztótégelyként működnek, amelynek támogatói között különböző szocio-demográfiai háttérrel rendelkező szavazók sorakozhatnak fel.

A német kalózok soha nem tapasztalt eredményességgel szerepeltek a 2011. szeptemberi berlini választásokon: mind a tizenöt induló jelöltjük bekerült a tartományi parlamentbe.  Az elemzők szerint számos faktor járult hozzá ehhez az eredményhez: a figyelemfelkeltő név és megjelenés mellett, a rendszerellenes hangulatot kihasználása, és olyan hívószavak használata, mint az átláthatóság, erősebb demokrácia mind hasznukra vált. A szakértők szerint megvan a potenciál a német és más nemzeti kalózpártokban is ahhoz, hogy komolyabb politikai erővé váljanak, ehhez azonban kevés, ha csak a szerzői jog és információszabadság kérdéseivel foglalkoznak, idővel szükségessé válik, hogy további témákat is beemeljenek programjukba.

(Via: BBC News)

1 Tovább

Minden idők legtöbbet letöltött filmjei

Ötévnyi adatgyűjtés alapján a TorrentFreak a héten nyilvánosságra hozott egy tízes toplistát, amelynek a "Minden idők legtöbbet letöltött filmjei" címet adták a szerzők. Eltaláljátok melyik az első?

Bár az illegális letöltők és a mozi nézők érdeklődése nem mindig áll összhangban, azaz nem feltétlenül ugyanazt töltik le legtöbben, mint amelyre a legtöbb jegyet eladják, azért nem nehéz kitalálni, hogy minden idők legsikeresebb mozifilmje egyben a kalózok kedvence is. James Cameron szupermoziját, az Avatart 21 millió alkalommal töltötték le illegálisan.

Torrent statisztika: letöltési mutatók és összes bevétel

A TorrentFreak évek óta heti rendszerességgel közli az aktuális letöltési statisztikákat, 2006-ig visszamenően ezeket összegezték. Ennek alapján az Avatar mintegy két millió letöltéssel előzi meg a 2. és 3. helyen végzett A sötét lovagot és a Transformers sorozat első részét, és hárommilliót ver rá a 4. helyezett Eredetre. Ötödikként a Másnaposok, hatodikként a Star Trek futott be. Hetedik a Ha/Ver, míg nyolcadik A tégla lett. A sort A hihetetlen Hulk és A Karib-tenger kalózai: A világ végén zárja.

Érdemes összevetni a letöltési számokat a bevételi adatokkal. Az első két film egyben a legtöbb jegyeladást is produkálta, ellenben a negyedik jobban keresett a harmadiknál, de a 825 millió dolláros bevétele még így is lemarad a 10. helyezett Johnny Depp film legális, 963 milliós sikere előtt. 

0 Tovább

Drog, fegyver, milliós összegek - Lebukott a CINEDUB

Nagy volumenű magyar akcióról adott hírt a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület. A NAV nyomozói lebuktatták a CINEDUB nevű magyar kalózhálózatot. A hírek szerint nekik köszönhető például, hogy a Warner késleltetve mutatja be nálunk új filmjeit...

A NAV elérhetővé tette az akcióról készült videót, amelyet most nálunk is megnézhettek: drog, fegyver, milliós összegek, kályhába rejtett merevlemezek...

Ez a háttértörténet:

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal Bűnügyi Főigazgatósága 2011. október 6-án konferenciát rendezett A szellemi tulajdonjog védelme és a világháló címmel, amelyen egy közelmúltban indult nyomozásukról is beszámoltak, amelyben a CiNEDUB néven ismert csoport is érintett.

A NAV tájékoztatása alapján több mint 5000 filmet, 4000 zeneszámot, majdnem 6000 számítógépes játékot és csaknem félezer szoftvert lehetett letölteni arról az oldalról, amelyen a működtetői ellen a közelmúltban nyomozást indítottak. A szerzői jogok megsértésével illegálisan közzétett tartalmakhoz a felhasználók emelt díjas SMS, vagy előzetes banki átutalás ellenében férhettek hozzá. A kilencfős elkövetői csoport tagjai rendkívüli informatikai rutinnal rendelkeznek, szervereiket speciális informatikai védelemmel látták el. Hozzájuk egy másik speciális csapat kapcsolódott, amelynek tagjai gondoskodtak arról – például a hang mozikban való digitális rögzítésével –, hogy a filmpremierek utáni napokban az alkotások magyar szinkronnal felkerüljenek a weboldalra.

Többnyire ennek a csapatnak volt köszönhető, hogy nagy amerikai filmgyártók „feketelistára” tették Magyarországot, és egy ideje már csak néhány hetes késéssel engedték filmjeik bemutatását a magyar mozikban.

A szerzői jogok megsértésével gyanúsított csoport által okozott kár vizsgálata folyamatban van, azonban csak a filmek feltöltésével mintegy 640 millió forint kár okozásáról tudósított a NAV. A hatóság a felhasználók által fizetett összegek útját is követte, kiderült, hogy olyan számlákat adtak meg a befizetéshez, amelyeknek a tulajdonosai látszólag nem kapcsolódtak az elkövetőkhöz. Ezeket a számlákat internetes műveletekkel kezelték, kisebb tételekben továbbutalták újabb számlákra. A láncolat végén gazdasági tevékenységet valójában nem végző cégek álltak, amely képviselői aztán készpénzben vették ki a pénzt a bankból és adták át az elkövetőknek. A felhasználók révén nagyjából 10-15 millió forintos bevételhez jutottak az elkövetők, de sejthető, hogy más szerverek működéséből is hasznot húztak, ugyanis a vizsgált bankszámlákra 2006 óta mintegy százmillió forint érkezett. A bűnözői csoport két irányítóját a pénzügyi nyomozók őrizetbe vették.

A NAV Bűnügyi Főigazgatóságán speciális Információ-technológiai Osztály végzi a nyomozást a szerzői jogot sértő, online elkövetett bűncselekmények esetében. Az utóbbi hat hónapban 11 kiemelt, azaz 500 millió forintot meghaladó értékre üzletszerűen vagy bűnszövetségben illetve bűnszervezet tagjaként elkövetett bűncselekmény ügyében folytatott nyomozást.

0 Tovább

Óda a jogvédőkhöz?

Vicces-szomorú dalt hallgattunk ma meg, amelyet úgy gondoltuk veletek is megosztunk. A "The RIAA Took My Computer Away" a My Son The Bum együttes szerzeménye, és aki egy kicsit is követi a szerzői jogi híreket, már a címe alapján sejtheti, hogy az illegális letöltés a témája.

The RIAA Took My Computer Away by torrentfreak

A dal alapvetően arról szól, hogy a letöltők mind több és több zeneszámot kívánnak maguknak, és mennyire boldogok attól, ha zenegyűjteményük mind nagyobb helyet foglal el a merevlemezükön. Egy nap azonban bekopogtat az Amerikai Lemezkiadók Szövetsége (RIAA), és lefoglalja a számítógépet, majd a razziát bírósági eljárás és házi őrizet követi. A szám végén kiderül, az érintett másodszor is lebukik, és azt már nem ússza meg ilyen könnyen...

A dalszöveget a TorrentFreak oldalán elolvashatjátok.

 

0 Tovább

nokamu

blogavatar

Blog a hamisításról, kalózkodásról, jog- és fogyasztóvédelemről.

Utolsó kommentek