Megközelítőleg 3,2 millió példányt osztottak szét abból a szótárból, amelyet a szakértők utóbb gyenge minőségű hamisítványnak minősítettek. A világszerte ismert Xinhua szótárakat a vidéki régiók felzárkóztatását célzó program keretében kapták meg a rászoruló diákok.
A kínai gazdasági és oktatási minisztériumok tavaly ősszel indították el azt a felzárkóztató programot, amelynek keretében 120 millió rászoruló vidéki diák számára juttatnának el ingyen Xinhua szótárakat. A Xinhua szótárat 1953-ban adták ki Kínában először. Első kiadása óta több száz millió példány készült belőle, így a kötet kétségkívül az egyik legnépszerűbb és legtöbbet hivatkozott szótár a világon.
A felzárkóztatási program keretében Hubei tartomány vezetése több mint 66 millió jüan összegű állami támogatást kapott a szótárak beszerzésére és szétosztására, ám úgy tűnik, hogy a helyben megbízott kiadó hamis szótárakat szállított közel 3,2 millió tanulónak. A kínai lexikográfiai társaság szerint a szótárak nyomtatási hibaaránya 0,2 százalék, ami húszszor több a megengedettnél, ráadásul a szótárakat közönséges papírra nyomták, nem pedig az ilyen típusú szakkönyveknél elfogadott speciális papírra.
A kétes minőségű szótárakat kiadó Chongwen Publishing House állítása szerint a Wuhan Egyetem irodalom professzora szerkesztette a szótárakat, azonban az érintett szakértő tagadja, hogy részt vett volna a munkában, a kötetekben pedig nincsen feltüntetve a szerzőkre vonatkozó információ.
Hubei hatósági elöljárói nem hajlandók kifizetni a szótárakat, illetve a további 600 ezer darab már kinyomtatott, de még le nem szállított könyv kiadását is megakadályozták, amíg nem tisztázódik, hogy a szótárak valóban hamisítványok-e. A hamisítványokat kiadó vállalkozás anyacége jelezte, ha bebizonyosodik a hamisítás, megsemmisítteti a készleten maradt több százezer példányt.
(Via: Shanghai Daily, China Daily; Kép: Wikipédia)
Utolsó kommentek