Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Így kerüld el a hamisítványokat!

Hasznos tanácsokkal látja el a fogyasztókat a mai videónk. A könnyen betartható útmutató segítségével biztosak lehetünk abban, hogy a vásárlásunk biztonságos, a termék megbízható lesz.

Hiányosságokra hívja fel a figyelmet a hamisítást jelző címke

Az anyagot az Egyesült Államok Szabadalmi és Védjegy Irodája (USPTO) készítette. Legelőször is felhívja a fogyasztók figyelmét arra, hogy a hamisítás olyan globális jelenség, amely gyakorlatilag minden termékcsoportra kiterjed, és amellett, hogy fontos adóbevételtől fosztja meg a gazdaságot, veszélyes lehet a vásárlókra nézve is. Ennek legkézenfekvőbb példái a hamis gyógyszerek, amelyek kevesebb, több, eltérő vagy betiltott hatóanyagot tartalmazhatnak, valamint a hamis elektronikai termékek, amelyek a biztonsági szabványok be nem tartásával balesetveszélyesek lehetnek.

A gyenge minőségű, potenciálisan veszélyes termékek megvásárlása azonban elkerülhető néhány egyszerű szabály betartásával. Lássuk, melyek ezek!

1. Vizsgáljuk meg alaposan a terméket és annak csomagolását! Ehhez érdemes ellenőrizni a lejárati dátumot, hiányzik-e, esetleg sérült-e a lezáró címkézés, van-e fogyasztói tájékoztató, és hogy az elvárt módon van-e becsomagolva a termék.

2. Hivatalos viszonteladónál vásároljuk! Ezek listáját ellenőrizni tudjuk az eredeti gyártó weboldalán.

3. Ellenőrizzük az adót! Figyeljünk oda, hogy a kapott számlán szerepel-e, hogy a termék ára mennyi ÁFÁ-t tartalmaz.

4. Megbízható weboldalakon keresztül fizessünk! Online történő vásárlásnál csak olyan oldalon hajtsunk végre banki tranzakciót, amely megbízható. Ehhez a böngészőben ellenőrizzük, hogy a weblap https kiterjesztéssel üzemel-e. (Az s a secure, azaz a biztonságos angol megfelelőjét rövidíti.) Ezt kis lakat formájú ikon is jelezheti.

5. Tudjuk, mennyi a termék reális ára! Érdemes utána nézni, általában mennyibe kerül a termék, amit megvásárolni szeretnék. Ha gyanúsan olcsó hirdetést találunk, akkor az jó eséllyel hamisítvány.

6. Tudjunk meg többet a termékről! Az áron kívül annak is érdemes utánajárni, az eredeti termék hogyan néz ki, milyen színekben kapható, milyen anyagból készül, hol vannak rajta a márkajelezések, vannak-e tartozékai stb., így előre felkészülhetünk arra, hogy vásárlásnál mit kell keressünk.

7. Ellenőrizzük a megvásárolt terméket! Ha a vásárlást lebonyolítottuk, és átvettük a terméket, még mindig érdemes ellenőrizni annak minőségét. Ne feledjünk, hogy online vásárlásnál fogyasztói jogunk indoklás nélkül visszaküldeni a terméket, de ha minőségi panaszunk van, érdemes a fogyasztóvédelmi irodákhoz fordulni további segítségért.

0 Tovább

Együtt védi jogait Julia Roberts és George Clooney

Áprilisban írtunk róla, hogy Clint Eastwood egy bútorcéggel pereskedik, mivel az illetéktelenül használja a színész nevét termékei értékesítéséhez. Ma egy hasonló esetről adunk hírt. Ezúttal két másik nagy formátumú híresség, Julia Roberts és George Clooney indított bírósági eljárást két audiovizuális termékgyártó cég ellen nevük és arcképük illetéktelen megjelenítése okán.

A The Hollywood Reporter híre szerint egyre gyakoribb, hogy a hírességek hasonló okokból pereskedni kényszerülnek. A hírességek neve érték, komoly vonzerő a fogyasztók számára, így nem meglepő módon mind több vállalkozás szeretne jó benyomást tenni potenciális vásárlóira azzal, hogy celebekkel reklámoztatja magát. Ám ezekhez a hirdetésekhez nem minden esetben kérnek hozzájárulást az érintettektől. Ami viszont relatív ritka, hogy két híresség összefog, és együtt lép fel a bitorlók ellen.

Roberts és Clooney a Digital Projection és a Beyond Audio vállalkozások ellen indítottak eljárást. A két audiovizuális termékgyártó ugyanis a színészek arcképével és védjegynek számító nevével hirdette projektorait és szórakoztató elektronikai berendezéseit azok beleegyezése nélkül. A kereset szerint a cégek jelentős számú print hirdetést jelentettek meg különböző magazinokban az elmúlt hónapokban, amelyeken a hírességek arcképe és neve is szerepelt. A két színész kéri a bíróságot, hogy a cégeket tiltsa el nevük és arcképük illetéktelen használatától, ítéljen meg számukra kártérítést, illetve téríttesse meg a bírósági eljárási díjat a jogbitorlókkal.

(Via: THR)

0 Tovább

Sötétben is jól lát a KalózSzem

Hosszú ideig a moziban készült kalózfelvételek jelentették a feketepiaci és online terjedő kalózkiadványok elsődleges forrását. Néhány illegális csoportosulás szinte sportot űzött abból, hogy a bemutató időpontjától számítva milyen gyorsan tudják közzétenni a világhálón az illegális felvételt.

Az utóbbi években azonban elkezdett csökkenni a kamerás felvételek aránya (Crish Dodd, az Amerikai Mozgókép Szövetség, az MPAA vezetője szerint 2007 óta mintegy 50 százalékkal), nem kis részben a mozi alkalmazottak éberségének köszönhetően. Számukra nyújthat további segítséget a mozitulajdonosok éves konferenciája, a CinemaCon rendezvényén bemutatott új technológia.

A PirateEye (KalózSzem) olyan figyelőkamerák hálózata, amely a mozitermek sötétjében észleli a kamerák, illetve más felvételkészítésre alkalmas eszközök lencséjét, és bűnügyi bizonyítéknak megfelelő minőségű felvételt is készít a vetítés alatt. A PirateEye rendszert 2006 óta fejlesztik a hollywoodi stúdiók által fenntartott non-profit médiakutatási szervezet, a Motion Picture Laboratories támogatásával.

Piros karikák jelzik az azonosított kamerákat

Bár első hallásra a fogyasztóvédők a magánszféra megsértését vélhetik felfedezni a rendszerben, a PirateEye fejlesztői szerint a kalózfigyelő rendszer semmivel sem zavaróbb, mint a térfigyelő kamerák hálózata, amelyet az utcákon már megszoktak az emberek. Emellett, ha a vetítés alatt nem történik visszaélés, a biztonsági felvételt azonnal törlik, és nem őrzik meg. 

(Via: TorrentFreak)

2 Tovább

Kamu mobilok kamu névvel

Sanghaji elektronikai termék piacon futott bele az alábbi, humorosnak ható névelferdítésekbe a Los Angeles Times riportere. A hamisítványok, amelyeket rejtegetés nélkül, nyíltan árusítanak az ismert mobilgyártók védjegyei és logói alapján készültek. A készülékek formatervezésének többnyire köze sincs az eredeti darabokhoz, de a márkanevek alapján nem nehéz rájönni, mi adta az "ihletet".

iPhone

Motorola és Samsung

Motorola és Nokia

Elképesztő a kínálat a mobilpiacon

(Via: latimes.com)

0 Tovább

Az éjszaka leple alatt készülnek a gyilkos hamisítványok

Pharmacide Online tett közzé egy társadalmi felhívást a hamis gyógyszerek veszélyeiről. A kisfilm arra kívánja felhívni a figyelmet, hogy az ellenőrizetlen forrásból származó, ismeretlen összetevőjű hamisítványok könnyen gyilkos szerekké válhatnak. A videó rámutat, a hamisítók gyakorlatilag minden gyógyszert utángyártanak, ám mivel ezek nem a szigorúan meghatározott minőségű elvárások szerint készülnek, a legjobb esetben csak hátráltatják a gyógyulást, rosszabb esetben azonban súlyos mellékhatásokat, de akár halált is okozhatnak.

Az alább is látható anyagban három kontinensen élő szereplők rendelnek gyógyszereket az interneten beteg családtagjaik, illetve saját maguk részére. Az online "patikák" azonban illegális üzemben, az éjszaka leple alatt állítják elő, majd postázzák a rendelt gyógyszereket, így a koleszterincsökkentő, az antibiotikum és a köhögéscsillapító nem gyógyítja meg a betegeket.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint minden második online értékesített gyógyszer hamisítvány, ezért rendkívül fontos, hogy a betegek csak megbízható forrásból rendeljenek gyógyhatású készítmény.

Sajnos a magyar fogyasztóknak is van mitől tartaniuk, ahogy azt a közelmúltban felderített békéscsabai eset is igazolja. A leleplezett házaspár webáruházon keresztül értékesített hamis potencianövelő készítményeket és más étrend-kiegészítő tablettákat. (Az esetről részletek ITT). Fontos tudni épp ezért, hogy a magyar jogszabályok szerint csak vény nélküli gyógyszereket lehet interneten keresztül forgalmazni, de kizárólag akkor, ha az internetes felület mögött egy valódi patika áll. Internetes rendelés előtt ezért mindenképp meg kell győződni a választott online gyógyszertár megbízhatóságáról. Ha az oldalon nem található meg a gyógyszertár elérhetősége, akkor bizonyosan illegális forgalmazóról van szó, amelyet kerülni kell.

0 Tovább

nokamu

blogavatar

Blog a hamisításról, kalózkodásról, jog- és fogyasztóvédelemről.

Utolsó kommentek